1. YAZARLAR

  2. Fatih Kılıçarslan

  3. Çocuklar Uyuşturucu Tacirlerinin Kıskacında
Fatih Kılıçarslan

Fatih Kılıçarslan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklar Uyuşturucu Tacirlerinin Kıskacında

A+A-

Ülkemizde madde bağımlılığı hızla artış eğiliminde olmakla birlikte okulların açılmasıyla birlikte çocuklar uyuşturucu tacirlerinin kıskacında ve Türkiye uyuşturucuda artık transit değil hedef ülke.

Ankara Amatem’de geçen sene tedavi gören hastaların yüzde 20'sinin 18 yaşın altında olduğunu, her yıl bir öncekine göre 18 yaş altındaki gençlerde eroin kullanma oranı iki kat artış görülüyor.

Hastaların yaş ortalaması ise 16,5. Daha da önemlisi, Madde bağımlısı çocukların yüzde 77'si ailesiyle birlikte yaşıyor. Ancak aileler tehlikenin farkında değil.

Tedaviye gelenlerin sadece yüzde 6'sı sokakta kalan ya da yaşayan gençlerden oluşuyor. Çocuklarda daha çok uçucu madde, eroin ve karışık madde bağımlılığı görülüyor. 18 yaş altındaki gençlerde eroin kullanma oranı iki kat artış gösteriyor. (Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, Ankara AMATEM Klinik Şefi)

Her yıl 300'den fazla kurban veriliyor

Uyuşturucunun sebep olduğu ölümlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Adli Tıp Kurumu verilerine göre; 2010'da 156 kişi uyuşturucudan, 145 kişi de uyuşturucu bağlantılı kazalarda hayatını kaybettiği.

Bağımlılar tarafından öldürülenlerin kaydı ise ne yazık ki tutulmuyor. Mahkûmların yüzde 73'ünün cezaevine girmeden önce madde kullanmaya başlamış olması da uyuşturucunun diğer suçlarla bağlantısını gözler önüne seriyor. ( Salih Sarıkaya- Zaman Gazetesi)

Madde bağımlılık süreci

Madde bağımlılığına başlamanın, merak, arkadaş grubunun yönlendirmesi ve çocukların arkadaşlarına hayır diyememesi gibi birçok nedeni var.

Çocuğun arkadaşları tarafından sürekli kullanılması ya da çocuğun örtülü bir depresyon geçirmesi, aile içi sorunlar, aile içerisinde anne ya da babadan birinin madde bağımlısı olması, alkol bağımlısı olması çocuğun madde bağımlılığında bir etkendir.

Bu nedenlerin hepsi ya da sadece biri bile çocuğun yönlenmesinde etkilidir.

Madde kullanmayı özellikle çocuğun modelleme ilişkisine bağlayabiliriz.

Çocuk ya arkadaşından birini ya da anne babasından birisini model alır.

Çocuğun çevresinde ve ailesinde böyle modeller varsa, maddeye yönelme riski çok daha yüksektir.

Uyuşturucu kullanımının belirtileri nelerdir?

Madde ve uyuşturucu kullanan bir çocuğun her şeyden önce tutum, davranış ve psikolojisinde belirgin değişikler yaşanır.

İçine kapanabileceği gibi, aşırı hareketlilik gözlenebilir. Öfke, kızgınlık patlamalarının yanı sıra yalan söyleme gibi uyum ve davranış sorunları baş gösterebilir.

Çocuğun ders kalitesinde düşme, sınıfta kalma ya da okulda öğretmenleri tarafından sürekli uyarı cezaları aldığı gözlenir.

Bedeninde belirgin değişiklikler ortaya çıkar. Aşırı kilo kaybı, kollarında iğne izleri, sürekli öksürmesi, gözlerinde kızarıklık, uyku düzeninde bozukluk oluşur.

Arkadaş grubu değişir, giyim tarzı değişir, kollarında dövme ya da kesikler görülür.

Ana-babalar nasıl davranmalıdır?

Ebeveynlerin çocuklarıyla açık, duygularını anlamaya dönük ve güvenli iletişim kurabilmeleri gerekiyor.
Çocuğun ergenleşme sürecinde yaşadığı ruhsal değişimlerinde destekleyici, yol gösterici yaklaşımlarda bulunulmalı, ihmal ve şiddetten kaçınılmalı.

Ayrıca çocuğun sınırlarını, yaşamın kural ve değerlerini oluşturabilmesi için rehberlik etmeli ve sağlıklı model oluşturulmalı.

Ebeveynler çocuklarının madde bağımlılığını fark ettikleri ilk andan itibaren en yakın sağlık kuruluşu ve ruh sağlığı hastanelerinin Amatem kliniklerine müracaat etmeli.

Bu yazı toplam 4426 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.