1. YAZARLAR

  2. Fatih Kılıçarslan

  3. Çocuk Sorunu Masaya Yatırıldı!
Fatih Kılıçarslan

Fatih Kılıçarslan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuk Sorunu Masaya Yatırıldı!

A+A-

Başakşehir'de toplumun sorunlarını tespit etmek ve bunlara çözüm önerileri getirebilmek maksadıyla kurulan Başakşehir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu bu yıl çok önemli bir çalışmaya öncülük ediyor. Toplumun en önemli sosyal sorunlarından biri olan risk altında ve korunması gereken çocuklarla ilgili bilimsel bir çalıştay düzenledi.

Başakşehir Belediyesi, Kent Konseyi ve Başakşehir Kaymakamlığı desteğiyle 28-29 Aralık 2013 tarihinde Makro İnşaat ve Retaj Royale İstanbul Hotelin ana sponsorluğunda bilim insanları, alanın uzmanları ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla çocuk sorunun önlenmesi ve çözümü yönünde irade ortaya koydu.

Çalışan çocukların yüzde 50.2’si okula gitmiyor

TÜİK 2012 Çocuk İşgücü Anketi’ne göre, 893 bin çocuk, çoğunluğu tarımda, sanayide ve evde kayıtsız çalışmaktadır. Çalışan çocukların % 50,2’si okula gitmemektedir.

55 çocuk iş cinayetinde öldü

Çocuk emeği sömürüsü ve iş cinayetleri denilince, 14 Mart 2013’te Adana'da haftalığı 100 TL’ye çalıştığı fabrikada kafası pres makinesine sıkışarak ölen 13 yaşındaki çocuk işçi Ahmet Yıldız hatırlanacaktır.  Mahkemece Babasına, taksitle 25 bin lira ödenmesine karar verilmesi daha da vahimdir. Ekim 2013 itibariyle 55 çocuk iş cinayetlerinde ölmüştür.(T24.com)

Bir baba, 10 ve 14 yaşlarındaki 2 oğlunu zorla uyuşturucu bağımlısı yaptı!

18 yaşında olan ağabeyi M.A. 14 yaşındayken kardeşiyle aynı zamanlarda babası ona da zorla enjekte etmiş ve uyuşturucu bağımlısı yapmış. M.A. da gasp, hırsızlık ve uyuşturucu madde taşımaktan Sincan Cezaevinde yatıyor"(Milliyet Gazetesi)

Başakşehir Stk Platformu iradesini çocuktan yana koyuyor!

Başak Şehir Stk. Platformunca düzenlenen “Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar” çalıştayı ile çocukları risk altında kalmasına sebep olan faktörleri belirlenmesi, Başakşehir İlçesinde risk altındaki çocuklarımıza yönelik koruyucu, önleyici ve rehabilitasyon hizmetleri belirlemek amaçlanmaktadır. Başakşehir Stk Platform değerli temsilcilerinin öncülüğünde risk oluşturan çocuklara yönelik kamu kurum, sivil toplum, uzmanlar ve bilim insanları arasında işbirliği ile ortak projeler gerçekleştirmektir.

Kamu Kurumları, Belediye ve Stk işbirliği ile hizmet

Başakşehir ilçesinde çocuk yararı gözetilerek yapılacak bütün çalışmalarda kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının ortak proje geliştirme ve uygulamalarında ve diğer özel kişi ve kuruluşlarla işbirliği de öncelikli amacımız olacaktır.

Sivil toplum kuruluşlarının yerel ve bölgesel çalışmalarında ilgili yerel yönetimlerin ve yerel yönetim meclisleri ile dayanışma ve işbirliği çerçevesinde çocuk merkezli işlerin plânlanması çoğulcu ve katılımı önceleyen yaklaşımlarla sürdürülecektir.

Sivil toplum kuruluşlarının ürettiği hizmet, bilgi ve sosyal değerin duyurulmasında çocuk hakları temel kriterleri ve özel hayatın korunması ilkesi dikkate alınarak toplumun aydınlatılması yönünde çalışmalar yürütülecektir.

Koruyucu, önleyici ve rehabilitasyon hizmetleri

Başakşehir ilçesinde en trajik ve en riskli çocuk grubu madde bağımlısı çocuklarıdır. Başakşehir ilçesinde madde bağımlısı çocuk grubu içinde tanımlanabilecek çocuk sayısı  kesin olarak bilinmemektedir.

Madde bağımlısı çocuklarına yönelik ilk adım, rehabilitasyon, aileye geri dönüş sürecini sağlayıcı kurumsal yaklaşıma yönelmek amacı ile çalışmalar yapılması gerekmektedir. Kurumsal destek yanında madde bağımlısı çocuklarının durumuna ilişkin ayrıntılı araştırmalar yapılacaktır.

Bu çocukların eğitim, sağlık, beslenme ve hukuk sorunlarının çözülmesinde hükümet kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyona sağlanması hedeflenmektedir.

Fatih KILIÇARSLAN 

Sosyal Hizmet Uzmanı / Aileder Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı toplam 5228 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.