1. YAZARLAR

  2. Serkan Gürgenci

  3. ÇOCUĞUNUZUN GELİŞİMİNİ TEST ETTİRDİNİZ Mİ?
Serkan Gürgenci

Serkan Gürgenci

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUĞUNUZUN GELİŞİMİNİ TEST ETTİRDİNİZ Mİ?

A+A-

        Merhaba sevgili veliler. Bugün 0–6 yaş grubu çocuğu olan velilere seslenmek istiyorum. O–6 yaş bebeklik ve ilk çocukluk dönemini kapsamaktadır. Bu yaş diliminin önemi hakkında birçok bilgiler duymuşsunuz ya da okumuşsunuzdur. Bu dönem tüm eğitimci, psikolog ve psikiyatristler tarafından kritik dönem olarak tanımlanmıştır. Bu dönemde tüm gelişim alanlarının temeli atılmaktadır. Ve bu dönemde edinilen yaşantılar hayatın tüm alanlarını etkisi altına almaktadır. Bu dönemdeki  gelişim alanlarından kişisel sosyal , dil, ince motor ve kaba motor gelişimi büyük önem taşımaktadır. Bu gelişim alanlarında karşılaşılan aksaklık ya da gerilik tüm alanları etkilemektedir. Çünkü insan gelişimi bir sistem olarak çalışmaktadır. Sistem içerisinde yaşanılan bir gerilik tüm sistemi olumsuz etkilemektedir. İnsanı bir aileye benzetirsek ailede bir bireyin yaşadığı hastalık nasıl tüm aile bireylerini etkiliyorsa insandaki bir gelişim döneminde yaşanılan aksaklıkta tüm sistemi olumsuz etkilemektedir. Ve bu aynı zamanda bir sonraki gelişim dönemine geçişi de olumsuz etkilemekte ya da geçişi engellemektedir.

Yapılan araştırmalarda Avrupa’da yaşayanlar psikolojik hizmetlere daha çok önleyicilik anlamı yüklemekteler. Yani psikolojik yardım almaya gitme nedenleri sorun yaşamaları değil kendilerinin bir sorunla karşı karşıya kaldıkları zaman neler yapabileceklerini veya nasıl baş edebileceklerini öğrenmek için gittikleri bir yer olarak görmekteler. Bu mantığı sadece yetişkinler için değil aynı zamanda çocukları içinde kullanmaktalar. 0–6 yaş gelişim dönemi hakkında bilgi edinmek amacıyla en çok tercih edilen  ‘ Denver II Gelişimsel Tarama Testi’  dir. Peki, Denver II Gelişimsel Tarama Testi nedir?  

Denver Gelişimsel Tarama Testi, 1 ay- 6 yaş arasındaki çocukların gelişimlerini değerlendirmek amacıyla uygulanan testlerdendir. Kişisel-sosyal gelişim, ince motor, kaba motor ve dil gelişimi olmak üzere dört alt bölümden oluşmaktadır. Yani çocuğunuzun zihinsel, fiziksel, konuşma ve sosyal alanlardaki gelişimlerinin yaşıtlarıyla uyumlu olup olmadığı belirlenir. Normalde bu tip incelemeler sistematik olarak her çocuğa yapılması zorunlu olan bir işlemdir.

Denver II Gelişimsel Tarama Testi herkes tarafından uygulanılabilecek bir test değildir. Bu testi psikologlar, psikolojik danışmanlar ve psikiyatristler uygulayabilmektedirler. Bu testin uygulayıcılarının testi uygulayabilecek yeterlilikte olduğunu gösteren bir sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Bu sertifikada belli eğitim programına katılmakla elde edilmektedir. Çocuğunuza bu testi yaptırmak istediğiniz her uygulayıcıdan muhakkak bu sertifikayı göstermesini isteyiniz.  

Servisimize gelen veli profilleri incelendiğinde ailelerin en çok ilgilendikleri sorun alanları beslenme olduğu istatistikî olarak tespit edilmiştir. Bu durum bize çok kaygı vermektedir. Çünkü bu dönem sadece fiziksel gelişim dönemini kapsamamaktadır. Çocuğunuzun 0–6 yaş dilimi en kritik dönemi olmakla beraber en çok zaman ayırdığınız bir dönemdir. Ve çoğu defa velilerden şunları duymaktayız; çocuğum bir yürüse de bizde biraz rahat etsek, ne sorunu var bir söylese de anlayabilsek vb. ifadeleri kullandıklarını görmekteyiz. Ve bu dönemin bir an önce geçmesini arzu ettiklerine tanık olmaktayız. Fakat bu dönem geçtiğinde de daha dün gibi diye başlayan cümleler kurduklarına da tanık olmaktayız. Bu dönem geçiştirilecek bir dönem değil karış karış incelenilmesi gereken hassas bir dönemdir.

Çocuğunuzun gelişimini sağlıklı olarak takip etmeniz geleceği için ona bırakacağınız en büyük miras olacaktır. Onları maddi ödüllere boğmak sadece sizin vicdanınızı teskin edecektir. Ve bu durum çocuğunuzdan çok sizi mutlu edecektir. Fakat çocuğunuzun sağlıklı ve dengeli bir hayat sürmesi için ona yapacağınız yardım hem sizi hem de çocuğunuzu mutlu edecektir. Hepinize sağlıklı ve dengeli yaşamlar ümidiyle bir yazımı daha sonlandırmak istiyorum.

 

"Denver II Gelişimsel Tarama Testi" yaptırmak isteyenler irtibat için aşağıdaki telefondan ya da e-mail adresinden ulaşabilirler.

                E- mail :  [email protected]

                Tel        : 0 505 217 73 64

Bu yazı toplam 12055 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum