1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. CİNSELLİK BEYİNDE DEĞİL BURUNDAYMIŞ!

CİNSELLİK BEYİNDE DEĞİL BURUNDAYMIŞ!

Kadın ve erkeğin cinsel davranışlarındaki farkın, beyinden değil burundan kaynaklandığını biliyor muydunuz?

A+A-

Uzm. Dr. Semra Kaya Baripoğlu / BUGÜN 


Kadın ve erkeğin cinsel davranışlarındaki farkın, beyinden değil burundan kaynaklandığı öne sürüldü. Burunda bulunan küçük bir organın, dişi ve erkeği farklı cinsel davranışlara yönlendirdiği tespit edildi.

İngiliz Nature Dergisi'nde yayınlanan araştırma­ya göre, Amerikalı bilim adamları, genetik yöntemle burundaki organı devre dışı bırakan TRPC2 genin­den yoksun fare üretti.

Bu minik organda, sinirlerde cinsel tepki ve sal­dırganlığı tetikleyen temel bazı kokulan algılayan sayısız hücre bulunuyor.

Bilim adamları genleriyle oynadıkları farenin çok farklı davrandığını, dişilerin havaya kaldırdığı kalçalarını koklayarak ve güçlü çığlıklar atarak ar­kalarından koşturduğunu gözlemledi. Araştırmacı­lar, genetik değişime uğramış farenin yaptıklarını kontrol etmek için normal bir farenin burnundaki or­ganı ameliyatla aldılar ve onun da aynı şeyi yaptığı­nı gördüler.

Deney, kadınlar ile erkeklerin neden farklı cinsel davranışlar gösterdiğini anlamak açısından yararlı oldu. Burundaki sözü edilen organ sayesinde ka­dınların cinsel dürtülerinin bastırıldığı anlaşıldı.

KALP KELİMESİ BANA ATAK GEÇİRTİYORDU

Merhaba. Ben bilgisayar mühendisiyim ve öğretim görevlisi olarak çalışıyorum. Panik atak ile ilgili başımdan geçen tec­rübeleri dile getireceğim.

Birinci olarak atağın gelişi ansızın oluyor ve o an öleceğinizi zannediyorsunuz.Panik atağın geliş nedeni yaşamınızda sizi etkileyen bir sözcük, bir koku veya bir resim olabiliyor. Bunlardan herhangi biri atağı tetikleyebiliyor. Ben bana gelen atağın "KALP" keli­mesini kullandığımda veya kalp resmi gördüğümde geldi­ğini fark ettim. Başka bir arka­daşın da atağın "BOŞANMAK" kelimesinden geldiğini çözdük.. Atağın geldiği an bu­nun bir psikolojik durum ol­duğunu ve hemen geçeceğini kendi kendime şartlandırdım. Çünkü öyle ki kalbinizin dura­cağını zannediyorsunuz ama kalp atışlarınızda normalde bir anormallik yok. Ama yine de hocalarımıza sormak istiyo­rum acaba kelimelerle panik atağın bir ilişkisi var mı? Bir de ben ilahi bir ikaz olarak görü­yorum. Başarılar diliyorum. Teşekkürler.

Kelimelerle panik atağın ilişkisi vardır

Uzman Psikolog

Yıldız Burkovik

Sözcüklere bazen çok anlamlar yükleriz, bazen bir deryadan deniz yaratırız farkında olmadan.
Beynimizin bir oyunudur bu. Daha önce tecavüze uğramış bir danışanım T ile başlayan kelimelerde takılıyordu, hatta bilgisayarda T harfine bastığında iyice gerilip çarpıntı yaşıyordu. Yaşamımız bizleri etkileyen birçok olayla doludur. Bu etkiler kişiden kişiye değişir.

Kelimelerle panik atağın ilişkisi çağrışım bazında ortaya çıkabilir. "Kendim kıstırılmış, engellenmiş hissediyorum" sözcüğünden etkilenen bir kişi de bu engellenme ve kıstırılma sözcüğü kişinin nefesini tutmasına ve sürekli terleme ve çarpıntıyla titremesine sebep oluyordu. (Aynı şekilde psikohayatın içindeki yazımda Deniz isminden etkilenen bir kişi ile ilgili örnek vardı, o kendisinin kimsenin bilmediği kızı olduğu için deniz sözcüğünden etkilenip beyninde gerginlik hissetmesi vardı) Sözcüklere bazen çok anlamlar yükleriz, bazen bir ayadan deniz yaratırız farkında olmadan. Beynimizin bir oyunudur bu.

Düşüncesi dahi panik yaratabilir

Düşüncesi dahi kişiyi pa­nik içine sokabilir. Bir danışa­nım küçüklüğünden beri ölümlerde evlerin dış ve iç du­varlarının yıkandığına şahit olmuştu, bu nedenle ölümü farklı algılıyordu ve hiçbir ko­şul alanda cenazeye gidemi­yordu oraya giden bir kişi ile karşılaşmaktan çok korkuyor­du, cenazeden dönen kişilerle karşılaşmak onlarla el sıkmak zorunda kalmak düşüncesi dahi çarpmasını arttırıyordu.

Ölüm kelimesinde çarpıntısı başlıyordu.

Bir hastamızın da ölü, ölüm, cenaze, kefen gibi sözcüklerde çarpıntısı başlıyordu. Aynı kişi iskelet görüntülerine de asla bakamıyordu, TV'de ya da gazetede böyle görüntüler olunca panik atak geçirip kendisine bir şey olacağını düşünüyordu. Önemli olan bu durumların derinliğine inebilmektir.Çünkü çözdüm diye düşünülse de bir zaman sonra bir başka durum açığa çıkabilir. Bazı olay­lar halının altına saklanmış kir­ler gibidir, bilerek ya da bilme­yerek yapılan bası tamamen ra­hatsız eder ve açığa bambaşka sorunlar da ortaya çıkabilir.

Tecavüze uğramıştı T' HARFİNDE GERİLİYORDU

Daha önce tecavüze uğramış bir danışanım "T" ile başlayan kelimelerde takılıyordu, hatta bilgisayarda 'T' harfine bastığında iyice gerilip çarpıntı yaşıyordu. Yaşamımız bizleri etkileyen bir çok olayla doludur.

Bu etkiler kişiden kişiye değişir. Her yaşanan olay kişi bazında etkindir. Bir başkasına komik ya da saçma gelebilir ancak yaşanan her olay eğer kişiyi zedeliyorsa, ruhen ve bedenen etkilenmelere sebebiyet veriyorsa o kişi için son derece önemlidir. Hatta çoğu zaman küçük bir sözcükten etkilenme nedeniyle aylarca terapi görmeleri gereken kişiler de olabilir.

Bu haber toplam 4756 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.