1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Cinsel İşlev Bozukluğuna Organik çözümler

Cinsel İşlev Bozukluğuna Organik çözümler

Hastanın çocukluğundan itibaren yaşantısından kesitler dinlenip, geçirdiği hastalıklar, aldığı ilaçlar ve korkuları öğrenildikten sonra uyku sırasında organik tedavi uygulanır.

A+A-

Cinsel İşlev Problemleri İçin Psikolojik Terapi Merkezi... TIKLAYINIZ   

İLK AŞAMA 

Hastanın çocukluğundan itibaren yaşantısından kesitler dinlenip, geçirdiği hastalıklar, aldığı ilaçlar ve korkuları öğrenildikten sonra uyku sırasında organik tedavi uygulanır
Erkek cinsel organı penis, normal koşullarda yumuşak bir dokudur. Cinsel uyarı karşısında bu bölgeye kan getiren damarlarda bir değişiklik olmazken, kanın geriye dönüşünü sağlayacak damarlarda kasılma olur. Kan penise doğru gelir, ancak geri çıkamaz, penis içindeki süngersi dokularda hızla birikir. Bu birikme, penisin şişmesine ve sertleşmesine neden olmaktadır. Erkek cinsel organının cinsel birleşme için gereken sertliğe ulaşamaması impotans, iktidarsızlık olarak isimlendirilir. Genelde hiç bir ön uyarı yapmadan aniden ortaya çıkar. Cinsel birleşme için erkek cinsel organının belirli bir sertliğe ulaşması gerekir. Ancak bu sertliğe ulaşamadan, vajina içerisine giremez. Özellikle, yeteri kadar bir ön sevişme dönemi yaşanmamışsa, vajina kayganlığı da kazanılmamış olacağından, cinsel ilişki imkansız hale gelir. Bazı durumlarda ise; penis sertleşir ancak tam vajinaya giriş yapacağı zaman sertliğini kaybeder. Halk arasında impotans, cinsel organın küsmesi olarak isimlendirilir. Bu, 6 ay ve daha sonra devam etmesi halinde, cinsel fonksiyon bozukluğu olarak eğerlendirilir.

ERKEKLERDE NEDENLERİ


Organik nedenler: Erkeklerde meydana gelen cinsel fonksiyon bozukluğu organik nedenlere dayanıyorsa başvuru adresi üroloji uzmanlarıdır.

a- Kaza sonucu beyin, omurilik ve penise giden sinirlerde harabiyet.
b- Hormonlara bağlı nedenler içinde şeker ve guatr hastalıkları sonucu damarlarda ve sinirlerde meydana gelen bozukluklar.
c- Yüksek tansiyon, kronik böbrek hastalıkları, karaciğer sirozu
d- Uzun süre kullanılan ilaçlara bağlı (Tansiyon, depresyon ve uyku ilaçları)
e- Zararlı alışkanlıklar (Madde kullanımı, aşırı alkol ve sigara).

Tanı koymak için ilk önce hekim anemnez (Hastanın hikayesini dinlemek) alır. Hekimin tanı koyabilmek için kişinin çocukluğundan itibaren yaşantısından kesitler dinlemesi, geçirdiği hastalıkları, aldığı ilaçları, korku ve endişe duyduğu olayları, özetle kişinin kendisinin bile kolay aklına gelmeyen, soruldukça hatırladığı bilgilerin konuşturma yoluyla aktarılmasını sağlamaktır.

TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ


Anemnezden sonra hekim gerekli gördüğü ileri tetkiklerin yapılmasını ister. Bunlardan biri, 'Penidobler', penis içine ilaç verilerek ultrasonla yapılan bir tetkik biçimidir. İkincisi, 'NPT=Noktürnal penis tümesans'dır. Hastanın uyku sırasında uygulanan bir tanı yöntemidir. Her ikisi de npotansın (İktidarsızlık) organik olup olmadığını kesin olarak ortaya koyar.

ERKEN BOŞALMA


Erken boşalma ile ilgili tanımlamalar yapılmaktadır. Bazı yazarlar, erkeğin vajina içine girme başlangıcından, sonraki, boşalana kadar geçen süreyi göz önüne almakta ve bir ile yedi dakika içerisinde boşalmanın olmasını erken boşalma (Prematür Ejakülasyon) olarak tanımlamaktadırlar.

 Bir başka tanımlama; cinsel birleşmelerin en az %50'sinde kadın partnerin tatminden önce boşalmanın meydana gelmesi şeklindedir.

 Olayın sorgulanmasında hastanın normal olmayan beklentilerinin olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Kaygı ve penis cildinin aşırı duyarlı olması etyolojik (sebebi) faktör olarak bilinmesine karşın bu konu tartışmalıdır.

 Nadiren prostat iltihabı, üretrit gibi iltihaplar, omurga düzeyindeki travmalar (yaralanmalar) ve prolaktin (kandaki bir hormon) seviyesindeki yükseklikler erken boşalmanın organik nedenleri arasındadır. Psikolojik nedenli erken boşalmalar mevcuttur.

Tedavi: Erken boşalmanın tedavisi sistemik medikal tedavi, lokal tedavi ve psikoterapi şeklindedir. Tedavinin amacı; penisin aşırı duyarlılığını azaltmak ve davranış tedavi ile erken boşalma (ejakülasyon) sürecinde hasta kontrolünü arttırmaktır.

ORGANİK TEDAVİ ŞEKLİ

İlaç tedavisi: Sildenafil - Vardanafil - Tadanafil - Apomorfin
Gen Tedavisi: Henüz ülkemizde uygulanmamakta olan bu tedavi yönteminden, biz bilim adamları ilerideki dönemlerde çok şey beklemekteyiz.
Hormonal Tedavi: Hastalarda yapılan kan hormon tetkikleri sonucu uygulanan bir tedavi şeklidir.
İntrauretral ve Topikal Tedavi: Penisin ağzından verilerek uygulanan ve penise sürülerek uygulanan tedavi yöntemleridir.


İntrakavernozal Farmako Terapi: Penisin içine enjektörle verilen üçlü karışım tedavisi.
Vakum Ereksiyon Cihazları: Penisin sertleşmesi için kullanılan cihazlar.
Cerrahi Tedavi: Toplar damar kaçakların ameliyatla tedavisi ve penis protezleri (mutluluk çubuğu)

KADINLARDA TEDAVİ


KadIn cinsel fonksiyon bozukluğu tedavisinde hormonal tedaviden başka, diğer medikal ve mekanik cihazlar da kullanılır.

Hormon Tedavisi: Östrojen (kadınlık hormonu) ve
Androjen (erkeklik hormonu)tedavisi


Mekanik cihazlar: Klitorise ve vajinaya gelen kan akımı kollajen (süngerimsi doku) ile ilişkilidir. Klitoristeki kan akımının artması klitoris ve vajina düz kasında kollajen yapımını azaltmakta ve fibrozise önlediği düşünülmektedir. Azalmış kan akımını arttırmak için vakum cihazları ve vibratörler kullanılabilir.

 

Bu haber toplam 15601 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.