1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Cinsel İktidarsızlığın Yaşı Düşüyor

Cinsel İktidarsızlığın Yaşı Düşüyor

Stres; yorgunluk; hızlı şehir yaşamı erkeklerde cinsel güçsüzlüğü gitgide daha erken yaşlara çekiyor.

A+A-

Cinsel güçsüzlük sorunu her yaştaki erkeğin yüzyüze gelmekten bile korktuğu önemli bir sağlık problemi.

Üstelik bu durum partnerleri de etkiliyor. Fransa’nın Lyon şehrinde yapılan son Avrupa Cinsel Tıp Kongresi’ne katılan Hattat Hastanesi Cinsel Wellness Kliniği Direktörü Dr. Ece Hattat, Kongre’de sunulan son araştırmaların da bu sorunun son yıllarda yaygınlaşmakta olduğunu ve daha erken yaşlara kaymaya eğilim gösterdiğini açıklıyor. Dr. Hattat bu değişimin nedenlerini şöyle açıklıyor:

“Özellikle hızlı, stresli şehir ve iş yaşamı erkek iktidarsızlığındaki bu yaygınlaşmanın önemli bir etkenidir. Son yıllarda cinsel sorunları özellikle şehir erkeklerinde ve daha genç yaşlarda görmeye başladık. Kilo fazlalığı ve kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, stres, ağır bedensel ve ruhsal yorgunluk, aşırı hiddet ve sinirlilik, yoğun iş yükü şehir yaşamının başlıca cinsel toksinleri. Gerilimli, stres düzeyi yüksek, sinirli erkeklerde cinsel güç kaybı daha erken yaşlarda ortaya çıkmakta ve daha yoğun seyretmektedir.Ayrıca depresyonun ve depresyon tedavisinde kullanılan pek çok ilacın cinsel yaşamı baskıladığını biliyoruz.”

GENÇ ERKEKLERE CİNSEL WELLNESS LAZIM!

Hattat Hastanesi Cinsel Wellness Kliniği Direktörü Dr. Ece Hattat Cinsel Wellness kavramını şöyle özetliyor: “Cinsel Wellness tüm dünyada adını yeni yeni duyurmaya başlayan bir kavram.

Hattat Cinsel Wellness özellikle 30 yaş ve üzeri erkeklerde sağlığın tüm boyutlarını kaliteli bir cinsellikle birleştiren ve kişiyi fiziksel sağlık kadar psikolojik ve sosyal yönden de destekleyen bir önleme, tedavi ve koruma programı. Cinsel wellness’ın amacı sağlık ve cinsellik için risk teşkil eden hususları ortaya çıkarmak, yaşam kalitesini ve mutluluğu etkileyecek durumları tespit etmek, bunları en erken ve etkili yoldan tedavi edip kişilerin ve partnerlerinin hayat ve ilişki kalitelerini arttırmak. Yıllardır Hattat Hastanesi, Prof. Dr. Halim Hattat tarafından oluşturulan androlojik tedaviyi kadın ve erkek hastalarımıza uyguluyordu.

Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Cinsel Tıp Akademisi bünyesinde aldığım eğitim sonucu bu tedavinin wellness ayağını getirerek Hattat Hastanesi’nde yepyeni bir protokol oluşturduk. Üroloji, androloji, jinekoloji, dahiliye, psikoloji, beslenme ve egzersiz yönünden uzmanların oluşturduğu Hattat ekibi kişileri ve mümkünse partnerlerini inceleyip bir cinsel sağlık profili oluşturuyor. Bu profil dahilinde, beslenme, egzersiz önerileri, besin destekleri gerekirse cinsel sorunların medikal tedavileri, varsa dahili sorunların tespiti ve tedavisi, stres yönetimi, cinsel terapi gibi kişiye özel, her hasta için farklı uygulamalar oluşturuluyor. Hattat Cinsel Wellness Ekibi olarak, böylece şimdiye kadar ayrı ayrı ele alınan kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedavileri birleştirerek hastalarımıza metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, bir yandan da cinsel sağlıklarını ve ilişki kalitelerini inceliyoruz; hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz. “

TEDAVİ EDİLMEYEN SORUNLAR BÜYÜYOR

Dr Ece Hattat cinsel sorunların kişilerin hayata bakışlarını nasıl değiştirdiğini şöyle açıklıyor: “Cinsel fonksiyon bozukluğu nasıl hissetmenize neden oluyor?” diye sorduğumuzda en sık aldığımız yanıtlar arasında kendine güvende azalma, endişeli, öfkeli üzgün, depresif, cazibesiz ve mutsuz hissetme yer alıyor. Aynı şekilde hastaların partnerleri de kendilerini kızgın, utanç içinde, endişeli, şaşkın hissediyor, çoğunun kendisine olan güvenini azalıyor, kendilerini çekici hissetmiyor. Kısacası erkeğin sorunu kadını, kadının sorunu erkeği etkiliyor. Bu nedenle günümüzde cinsel sorunları bireysel değil çiftin sorunu olarak ele alıyoruz. Çiftin mutlu olacağı bir cinsel beraberlik hedefliyoruz.”

ÖNEMLİ OLAN KONUŞMAK

Dr. Ece Hattat’tan bu kliniğe başvurmaya çekinen kişilere önerilerini sorduk. Bakın neler öneriyor: “Sağlıklı cinsel fonksiyonlara sahip olmak istiyorsanız işe konuşmakla başlayın. Kendi istek ve beklentileriniz ile partnerinizin arzularını öğrenin. Cinsel sorun yaşadığınızda bunu içinizde tutmayın, utanmayın, paylaşın. Doğru cinsel bilgileri edinmeye çalışın.

Şehir efsanelerinden uzak durun. Eş-dost-komşu tavsiyeleri ile uygulayacağınız yanlış tedavilerden kaçının. Sağlıklı cinsellik tüm vücut sağlığınızın da iyi olduğunu gösteren bir bulgudur. Cinsel sorunlar yaşadığınızda vücudunuzda da bir sorun olabileceğini hatırlayın. Tatminkar ve mutlu cinsel beraberliklerin sadece fiziksel değil, duygusal ve psikolojik tatmin de sağlayacağını hatırlayın. “ (realage.com.tr)

Bu haber toplam 3717 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.