1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Cinsel Bağımlılık Fazla Seks Yapmak Değildir!

Cinsel Bağımlılık Fazla Seks Yapmak Değildir!

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Yargıç, ‘seks bağımlılığı’ ile ilgili bilgi verdi

A+A-

Seks bağımlılığı, sekse meraklı olmaktan ya da fazla seks yapmaktan ibaret değildir. İnsanın sadece eşiyle sık bir şekilde cinsel ilişkiye girmesi, ancak bunun dışında zorlayıcı birtakım cinsel faaliyetlerde bulunmaması, hastalık değil tersine güzel bir şeydir. Ancak bazı eşlerde cinsel istek aynı düzeyde değildir ve ilişki sıklığıyla ilgili beklentiler farklı olabilir. Her çift bu konuda zamanla bir ara yol bulur. Seks bağımlılığını normal cinsel hayattan ayıran özellik, gizli ve başkaları tarafından öğrenildiği takdirde genellikle utanç verecek davranışlar olması ve bu davranışların tekrarlayıcı hal almasıdır. Bunu yapan kişi, genellikle pişmanlık dönemleri yaşasa da buna rağmen kendini engellemekte zorlanır ve yapmama kararı aldığı halde, kendini tutamayıp tekrar yapar. Seks bağımlılığı çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.


Reklam


Cinsel Terapi İçin Psikolojik Destek Merkezi 

PADEM PSİKOLOJİ - 0212 416 35 29

Tercüman Sitesi A-2 Blok Kat:1 Daire:6 Cevizlibağ - İstanbul www.padem.com.tr 

 


BAĞIMLILIĞIN NEDENLERİ

Aşırı sanal pornografi, siber seks, 900’lü hatlarla konuşma, aşırı mastürbasyon, röntgencilik, teşhircilik, çok uygunsuz kişilerle ya da çok uygunsuz mekânlarda cinsellik yaşama takıntısı, uygunsuz dokunmalar, erotik ürünlere takıntı vb. çeşitli davranışlar görülebilir. Kişi bunlardan sadece birine bağımlılık gösterebileceği gibi farklı cinsel davranışlara de bağımlı olabilir. Bütün bağımlılık türlerinde olduğu gibi seks bağımlısının hayatı da yönetilemez hale gelir. Fiillerinin kötü sonuçlarına (ilişki ya da evliliğin bitmesi, iş sorunları, yasal problemler, kendine güveni kaybetme, çaresizlik) rağmen kendini durdurmakta zorlanır. Cinsel uğraşı, büyük bir zaman ve enerji alır. Kişi cinsel eylemi yaparken sadece ona odaklanır ve diğer duyguları izole eder. Sonrasında genellikle pişmanlık, utanç ve ümitsizlik gelir. Her insan için cinsellik zevk vericidir ancak seks bağımlıları, tıpkı alkol ya da madde bağımlıları gibi, seksi stresten ve ruhsal acılardan kurtulmak için kullanırlar. Dönem dönem kişinin kontrol çabalarıyla azalsa bile zamanla daha sık ve/veya aşırı bir hal alır. Kendini tutma ve bırakma dönemleri yaşanır. Kendini tutma saatler, haftalar, aylar hatta yıllar sürebilir. Kendine ve çevresine bunu asla tekrar yapmayacağına dair söz vermesine rağmen aynı ya da benzer eylemlere geri döner. Eylemin zevki geçince yine pişmanlık ve yeni bir “beyaz sayfa” açılır. Bu durum bir döngü halinde devam eder. Bu durumdaki kişilerin mutlaka bir psikiyatrik yardım ve tedavi almaları gerekir.

Haber Türk

Bu haber toplam 6915 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.