1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Cinsel Aldatma mı Duygusal Aldatma mı Daha Yaralayıcı?

Cinsel Aldatma mı Duygusal Aldatma mı Daha Yaralayıcı?

Çiftler için duygusal aldatma mı yoksa cinsel aldatma mı daha yaralayıcı? Bunun cevabını Psikolog Şeyda Boybeyi’nden aldık.

A+A-

Erkekler cinsel aldatmayı duygusal aldatmaya göre kat kat daha fazla önemser. Bu anlayışın iki temel sebebi vardır:

- Birincisi, erkekler yetiştirilme tarzı itibariyle duygusal farkındalık sahibi olacak şekilde yetiştirilmezler. Her zaman duygularını bastırmaları ve yapılması gerekeni yapmaları söylenir. “Erkekler ağlamaz! Erkek adam duygularını belli etmez!” gibi kalıplarla büyütülen ‘erkek adamın’ duygusal farkındalık sahibi olmasını beklemek ham bir hayaldir. Bu sebeple erkeğin beklentileri içinde duygular zaten yoktur. Kendisi için tamamen yabancı bir alan olan ‘duygusal şeyler’ erkek tarafından pek önemsenmez. Duygu konusu kadınlar tarafından yaşanan bir şımarıklıktır pek çok erkek için.

- İkinci olarak, erkekler ilişkinin koruyan kollayan tarafı olduklarından sadakatsizliğe mülkiyet ilişkisi çerçevesinde bakarlar. Yabani bir hayvanın kendi avlandığı araziyi idrarıyla işaretlemesi gibi, kadın kendi arazisi, mülkiyetidir. Bu mülkiyete girmeye teşebbüs eden yabancı avcı, şiddet kullanarak durdurulur. Ama “arazi” gözüyle baktığı kadın başkasına âşık olmuş, artık kendisini sevmiyormuş çok fazla umursamaz. Kadının kendisini sevmesini elbette ister ama başka avcılar kendi “arazisine girmediği” sürece çok önem arz etmez. Aynı sebepten çoğunlukla erkek, lezbiyen bir ilişki yaşayan eşine de kıskançlık yapmaz aldatılmış saymaz kendini.

Kadınlar duygusal aldatmayı cinsel aldatmadan çok daha önemli görürler

Erkeklerin içgüdüsel olarak spermlerini etrafa saçmaya programlı olduklarının bilincinde oldukları için erkeklerin cinsel aldatmaları, daha kabul edilebilir görülür. Bu durumda kadın derhal rekabet haline geçer ve rakip dişiyle mücadeleye başlar.

Oysaki duygusal olarak kocasının başka birine âşık olması durumunda rekabet edilebilecek bir durum oluşmaz. Kadın bilir ki, duygusal olarak kaybettiği eşi, aslında kendi duygusal ihtiyaçlarının da dışa yansımasıdır. İlişkide doldurulmayan, doyum sağlanamayan ama henüz söze de dökülmemiş şekilde yaşanılan sıkıntılar, başka biriyle yaşanabilen duygusal ilişki yoluyla ortaya çıkar. Genelde ilişkinin temelden sarsılmış olduğunun, içinde çok da bir şey barındırmayan yüzeysel ilişki haline gelmiş ilişkilerin ortak resmidir duygusal sadakatsizlikler.

Bu şartların tümüne bakacak olursak, bir kadın cinsel birliktelik için ilişkisini tehlikeye atmaz ama duygusal olarak tatmin olmuyorsa başka biriyle duygusal birliktelik yaşayabilir ve bu aslında kadının gidiş şeklidir. Erkek ise cinsel beraberliği entelektüel gelişimine göre yaşar. Sadece bedensel hazlar peşinde koşan bir erkek için cinsel sadakatsizlik kaçınılmazdır. Türünün devamı için yaptığı içgüdüsel bir harekettir. Bu tezi “erkektir yapar” diye bilinen anlayış için ortaya koyuyoruz.  

İLGİLİ HABERLER


Aldatmanın Esas Nedeni Cinsel Doyum Değil!

Aldatmada hem kadın hem de erkek için birinci etken aynı... İşte ayrıntılar...
 
Aldatılan Kadınlar Ne Yapmalı?
Aldatıldığınızı öğrendiğinizde gitmek mi zor, kalmak mı? Ona tekrar güvenebilmek mümkün mü?
 
Yalancıların Beden Dili
Birlikte olduğunuz insanın yalan söyleyip söylemediğini anlamak hiç de zor değil. Beden dilinin inceliklerini öğrenip, iyi bir gözlemci olursanız 'gerçeğe' giden yolu bulursunuz.
 
Aldatmanın Biyo-Psikolojik Nedenleri Nelerdir?
Sahtekarlık ve aldatma davranışı bilinenden daha yaygın. Bu yazıda aldatma olgusunda temel rol oynayan Biyo-Psikososyal etkenler ele alınmış. İşte ayrıntılar...
Bu haber toplam 13580 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum