1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Cinsel Ağrıların Yaygın Nedenleri!

Cinsel Ağrıların Yaygın Nedenleri!

Bazen bir pamuğun dokunuşuyla dahi başlayabilen genital bölge ağrıları, sosyal ve cinsel hayatı olumsuz etkiliyor.

A+A-

Genital bölge ağrıları; genel ve lokal şekilde, çeşitli noktalarda kendini gösteren ve yaşam kalitesini bozan önemli bir sorun. Dünyada 20 milyon kadının sosyal ve cinsel yaşamını etkiliyor, çünkü hastaların yüzde 70'i utandığı için sorunu doktoruna söyleyemiyor. 

Genital ağrıda vakit kaybetmeden doktora başvurmanın hastalığın tanı ve tedavisi için büyük önem taşıdığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek Erdoğru, tedavi edilmeyen genital ağrıların, cinselliği neredeyse bitirdiği için cinsel fonksiyon bozukluklarına da neden olduğunu söylüyor. 

Sorunun çözümü için özellikle cinsel işlev bozuklukları konusunda uzmanlaşmış kadın doğum uzmanının takibi öneriliyor. Hastaların önce ağrı haritası çıkarılıyor, ağrısı derecelendiriliyor ve hastaya özel tedavi yöntemleri uygulanıyor. Op. Erdoğru, ağrıların kişiden kişiye farklılık gösterebildiğini söyleyerek şu bilgileri veriyor:

"Ağrılar bazen dokunma ile ortaya çıkabilirken bazen de dokunma olmaksızın oluşabilir. Genital bölgede bıçak saplanır gibi ağrı, dayanılmaz yanmalar, uyuşukluk, karıncalanma, zonklama gibi farklı şekillerde kendini gösterebilir. Bazı hastalarda başlangıçta idrar şikayetleri sık idrara gitme ve ağrılı idrar yapma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Hastaların bir bölümünde ise özellikle sorun lokal ise ilk ilişkiden itibaren ve ilk tampon kullandığı andan itibaren ağrılar başlayabilir. Ağrılar; hasta otururken, yürürken, ayakta ya da dinlenme şekilde kendini gösterebilir. Özellikle oturur pozisyonda dayanılmaz ağrılar çeken hastalar, işinden ayrılmak zorunda kalmakta, araba ya da bisiklet kullanamamakta, uzun yola çıkamamakta, tatile gidememekte ve sosyal yaşamın gerektirdiği hiçbir aktivite içinde yer alamamaktadır.

CİNSEL İLİŞKİDEN UZAKLAŞTIRIYOR

Genital bölgede dokunma ile ortaya çıkan ağrılar cinsel yaşamı da olumsuz etkiliyor. Cinsel istekte azalma ve cinsellikten uzaklaşma, çiftler arasında da önemli sorunlara neden oluyor. Hastanın psikolojisini de bozuyor. Hasta cinsel ilişki sırasında kendini sıktığı için pelvik taban kasları sertleşerek kasılır ve bir kısırdöngü oluşur. Bu hasta gruplarında botoks tedavileri etkili olur. Hastalar tedavi sonrası cinsel yaşamlarına sorunsuz devam edebiliyor."

HANGİ NEDENLERLE ORTAYA ÇIKAR?

Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte; mantar enfeksiyonları, 18 yaşından önce doğum kontrol hapı kullanmak, geçirilmiş ameliyatlar, enfeksiyonlar ve genetik faktörler hastalığın nedenleri arasında gösteriliyor.  

TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR SORUN

Op. Dr. Dilek Erdoğru'ya göre, hastalık ne kadar geç teşhis edilirse tedavisi o kadar uzun sürüyor ve zor oluyor. Bu nedenle genital bölgede; bıçak saplanır tarzda ağrı, yanma, uyuşma ve zonklama gibi şikayetler varsa zaman kaybetmeden doktora başvurmalı. Tedavide; merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlardan ve lokal kremlerden yararlanılıyor. Hastalığın kronikleştiği vakalarda ise aylık iğne tedavileri yapılıyor. Bu tedavilere direnç gösteren ağrılar lokalse o bölge ameliyatla alınıyor. Genital ağrıya neden olan sorun pudental sinir sıkışması ise; bu durumdaki hastalar için önerilen laparoskopik ameliyatlar oluyor. 

Bu haber toplam 13289 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.