1. HABERLER

  2. PSİKO-MAGAZİN

  3. Beyaz Rengin Anlamı, Beyaz Rengin İnsan Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Beyaz Rengin Anlamı, Beyaz Rengin İnsan Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Beyaz rengin anlamı nedir, beyaz renk ne anlama gelir? Beyaz rengin insan üzerindeki psikolojik etkileri nelerdir? Beyaz renk şüphesiz herkes tarafından saflığın, temizliğin ve iyiliğin rengi olarak bilinir.Huzur ve güven veren beyaz renk, insanı rahatlat

A+A-

Beyaz rengin anlamını ve insan psikolojisi üzerindeki etkilerini sizler için araştırdık, derledik.Temizlik ve saflığın sembolü haline gelen beyaz renk insanlara huzur ve güven veriyor. Beyaz renkle ilişkili duygu ve davranışları şu şekilde özetlemek mümkündür: Mükemmellik, Temizlik, İyilik ve SoğuklukBeyaz renk, siyahın tam tersidir ve görünür ışık tayfının tüm dalga boylarını yansıtır. Doğu kültürlerinde beyaz renk, keder ve ölüm ile ilişkilidir. Batı kültürlerinde ise saflık, masumiyet ve arındırılmışlıkla ilişkilendirilir.Beyaz renk; güvenlik, maneviyat ve inanç ile de ilişkilidir. Beyazla negatif duygular; ilişkilerde izolasyon, boşluk olma hissi ve erişilemezlik hissi olarak özetlenebilir.


animals-1953231_960_720.jpg


BEYAZ RENGİN ANLAMI VE ETKİLERİ

Saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Pek çok kültürde gelinler beyaz giyer. Ayrıca temizliği simgeler. Bu yüzden doktorlar, hemşireler ve laboratuvar teknisyenleri steril görünmek icin beyaz giyerler. Beyaz, ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar.  Dolayısıyla yaz ayının kıyafet rengidir. Genel olarak serin ve canlandıran bir his verir. Kaynak: Beyaz Rengin Anlamı, Beyaz Rengin İnsan Üzerindeki Psikolojik Etkileri 
Beyaz rengi seven insanlar genellikle, temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğukkanlı ve uzlaşmacı kişilerdir. 

BEYAZ RENK: SAFLIĞIN VE TEMİZLİĞİN SEMBOLÜ

Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz renk, saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğuk kanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Huzur ve güven verir. Düşünce gücünü arttırır. Aynı zamanda insana hüzün veren, dertlerini ve sıkıntılarını hatırlatan bir yanı da vardır. Belki de bu yüzden, Uzak Doğu Asya ülkelerinde ve özellikle Çinliler arasında beyazın matem rengi olduğuna inanılmaktadır.Renklerin mekanlar üzerindeki etkisi yatsınamaz.

Evinizdeki oturma odanızın ya da iş yerinizdeki çalışma ortamınızın duvarlarındaki ve eşyalarındaki hakim renkler sizin ve o ortamda bulunan diğer kişilerin algılarını ve ruh hallerini belli ölçüde etkileyecektir. Bu nedenle, renk seçimi yaparken bunları da göz önünde bulundurmak ve kullanılan mekanın ruhuna uygun renkler seçmek gerekir.


wintry-1959267_960_720.jpg


Beyazın anlamı : Mekanlar ve algı açısından bakarsak, beyaz renkle boyanan mekanlar daha geniş ve ferah olarak algılanır. Bu etkisinden dolayı, özellikle banyo, mutfak ve benzeri dar mekanlar ile misafir odaları için uygun bir tercih olabilir. Bununla birlikte, bütün renklerle uyum sağlayan, tamamlayıcı ve dengeleyici bir renk olarak diğer mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Işığı yansıtan beyaz renk, az ışık alan mekanların aldığı ışığı mekan içinde yansıtarak mekanın daha aydınlık olmasını sağlar. 

Temizliği ve sağlığı çağrıştırdığı için, beyaz renk başta hastaneler ve ilaç firmaları olmak üzere sağlık alanında oldukça sık kullanılır. Hatta dikkat ederseniz neredeyse bütün ilaç kutuları beyaz renktedir.Giysilerinde beyaz renk tercih edenler çevrelerince daha istikrarlı, güvenilir ve temiz olarak algılanırlar. Ayrıca, insanı olduğundan daha genç gösterir ve çoğu zaman makyaj yapmaktan daha etkilidir.

Beyaz rengi seven insanlar genellikle, temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğuk kanlı ve uzlaşmacı kişilerdir.Her renk gibi beyaz renk de insan sağlığı üzerinde çeşitli etkilere sahiptir. Yapılan araştırmalar özellikle, akciğer ve bağırsak hastalıkları ile şeker hastalığının tedavisinde beyaz renkten faydalanılabileceğini göstermektedir. 

Bu haber toplam 7629 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.