1. YAZARLAR

  2. Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

  3. Asil Mor.. Ateşli Kırmızı .. Zarif Macenta..
Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

Yenişafak
Yazarın Tüm Yazıları >

Asil Mor.. Ateşli Kırmızı .. Zarif Macenta..

A+A-

Renklerin hayatımızda azımsanamayacak kadar önemli olduğunun geçenlerde bir kez daha farkınA vardım. Sizlere, geçen haftalarda programıma katılan renk bilimci Yahya Kemal Üster ile yaptığım sohbetten söz etmek istiyorum. Muhtemelen, kendi tercihi olan, “Renklerin Efendisi” ya da “Renklerin Adamı” lakaplarını kullanmadığım için bana kızacak ama ne yapayım renk bilimci kulağa daha hoş geliyor sanki…

Yahya Kemal Üster, birçok farklı çalışmasının yanında, Renk analizi çalışmasıyla da kişinin hangi renk olduğu ve o rengin bireyin kişiliği üzerine etkisini ortaya çıkartıyor. Programda bana yaptığı renk analizinde rengimin mavi olduğunu buldu. Mavi kişiler, içten, samimi, ve anlayışlı insanlar olurlarmış. Bunun yanında eğer bir kırmızı insanıysanız aktif dinamik ve fiziksel olarak daha kuvvetli olma ihtimaliniz varmış. Siz de renginizi merak ediyorsanız renkcenter' ın kapısını bir çalın derim.

Renklerin kişiliğimiz üzerine etkilerinin yanı sıra, kendi içlerinde de farklı anlamları var. Örneğin “Sarı” bize hayat veren ve ısıtan güneşin rengi olmakla beraber, mutluluk ve huzur verici özelliği de içinde barındırır. Ayrıca Yahya Kemal Üster sınavda başarıyı yakalamak için, üstünde sarı rengin taşımanın büyük faydası olduğundan da söz etti.

“Yeşil” güven ve huzur veren bir renk olduğu için iş görüşmelerinde bu rengin tercih edilmesi faydalı olacaktır. Bankalar da güven verdiği için bu rengi sık kullanırlar.

Alışveriş merkezlerindeki ayaküstü yiyecek dükkânları genelde hep kırmızı rengini tercih ederler. Bunun sebebi kırmızının iştah açıcı özelliğinde gizlidir. Elbette aşkın ve tutkunun da rengidir kırmızı.

Asaletin rengi olan “Mor”, kutsallığı ve ulviliği sembolize eder. Sinir sistemi rahatsızlıklarında tedaviyi destekleyici büyük rol oynar. Korku ve endişenin azalmasında ve psikosomatik baş ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Rahatlatıcı ve uyku getirici özelliğiyle dekorasyonda bu rengin yatak odasında tercih edilmesi uyku problemi olan kişiler için yardımcı olacaktır.

Bir dünya hayal edin siyah beyaz ne kadar da sıkıcı olurdu. Hayatın anlamı renklerde gizli. Renklerin duygularımızı nasıl etkilediği, 1988 yapım Pleasantville (Yaşamın Renkleri) filminde mükemmel bir şekilde işlenmiş. Siyah beyaz bir dünyada yaşayan pleasantville halkı, farklı duyguları keşfetmeye başlayınca dünyaları da renklenmeye başlıyor ve bundan böyle bambaşka bir hayatları oluyor. Birçok ödülün de sahibi olan bu eser'i şiddetle tavsiye ediyorum.

Hayatınızdan hiçbir renk eksik olmasın..


YENİ ŞAFAK

Bu yazı toplam 4441 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.