1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ankara'da Saldırıdan Etkilenenlere Psikososyal Destek Ağı

Ankara'da Saldırıdan Etkilenenlere Psikososyal Destek Ağı

Dün Ankara'da yaşanan bombalı terör saldırısına maruz kalan veya tanık olanlara psikososyal destek verilecek.

A+A-

'Psikososyal Dayanışma Ağı'nı oluşturan Ankara Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Ankara Şubesi, Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği, Türk Psikologlar DerneğiTürkiye Psikiyatri Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Türk Tabipler Birliği yazılı bir açıklamayla hem saldırıyı kınadı hem de toplumun ruh sağlığı için endişeli olduklarını belirterek, patlamadan etkilenen vatandaşlar ve yakınlarına destek verileceğini açıkladı. 

'Psikososyal Dayanışma Ağı' yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: 

Ankara’yı tekrar vurdular. 13 Mart 2016 günü Ankara Kızılay'da gerçekleşen bombalı saldırı nedeniyle bir kez daha sarsılmış durumdayız. Edinilen bilgilere göre bu saldırı sonucu 34 kişi yaşamını yitirmiş, 125 kişi yaralanmıştır. Yaşamını kaybedenler olması nedeniyle derin acı ve üzüntü içindeyiz. Ruh sağlığı çalışanları olarak yaşam hakkına yönelik her saldırının barış içinde bir arada yaşama istek ve umuduna da zarar vermesi sebebiyle son derece kaygılıyız.

RUH SAĞLIĞI AÇISINDAN KARMAŞIK, DERİN VE ZORLAYICI

Son dönemde süregiden çatışma ve savaşlar, her geçen gün artan gerilim ve tekrarlayan saldırıların yaşam hakkı yanı sıra ruh sağlığımız açısından karmaşık, derin ve zorlayıcı etkileri olabilmektedir. Bu şiddet ortamının bir an önce son bulması temel dileğimizdir. Ankara’da yaşayan herkesi derinden etkileyen bombalı saldırı sadece can kaybı ve yaralanmalara neden olmadı, insanları derin bir endişeye sürükledi. Bu endişe ortamının aşılmasında toplumsal dayanışmanın çok önemli olduğu yadsınamaz.

10 EKİM SALDIRISINDAN SONRA DESTEK VERİLDİ

10 Ekim Barış Mitingi'nde gerçekleşen bombalı saldırı sonrası bu katliamdan doğrudan ve dolaylı olarak etkilenen kişilere psikososyal destek ve dayanışma sunmak için bir araya geldik ve bugüne dek elimizden geldiğince bu alanda çaba gösterdik, göstermeye devam ediyoruz. Önceki katliam, saldırı ve şiddet eylemlerinin yaralarını saramadan yeni saldırılar ile karşı karşıya kalıyoruz.

"ANKARA HALKINA DESTEK ÇABASI SÜRMEKTEDİR"

Öncekiler gibi tüm toplumu ve bizleri derinden etkileyen bu son saldırı sonrasında da, toplumsal dayanışmanın gücüne ve değerine inanan bizler, gönüllü olarak, bu olaya maruz kalan ve/veya tanık olan yurttaşlarımıza elimizden gelen psikososyal desteği sunacağımızı bildirmek isteriz. Bundan önce de tekrar tekrar bombalama olayları yaşayan Ankara Halkı’nın psikososyal anlamda desteklenebilmesi için örgütlü bir dayanışma ağı oluşturmak amacıyla Ankara Katliamından sonra kurulan Ankara Psikososyal Dayanışma Ağı (APSDA) tüm Ankaralı’larla dayanışma ve destek anlamında çabasını sürdürmektedir. APSDA’ya başvurmak isteyen herkes için iletişim bilgileri aşağıdadır. "

İletişim Telefon: 0 312 310 66 36

E-posta:[email protected] ve [email protected]

Bu haber toplam 5305 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.