1. YAZARLAR

  2. Tarık Muzaffer

  3. Aktüel Psikoloji İki Yaşında
Tarık Muzaffer

Tarık Muzaffer

Yazarın Tüm Yazıları >

Aktüel Psikoloji İki Yaşında

A+A-

Aktüel Psikoloji Temmuz 2009’da 2. yılını tamamlayacak. Oldukça yorucu 2 seneyi geride bıraktık. Çok kısıtlı bir bütçeyle sadece ruh sağlığı alanında haber içeriği sağlayan tek sitesi olma özelliğiyle Aktüel Psikoloji’nin Türkiye’nin internet yayıncılık tarihinde önemli ve özel bir yeri vardır. Bu özelliği önemli kılan bazı etkenler var. Bunlar;

Sınırlı bir içerikle kısıtlı bir ziyaretçi kitlesine hitap etmek ziyaretçi yoğunluğunu azalttığı için bu durum, sitenin reklam gelirlerinden istenilen payı almasını olumsuz etkileyerek ciddi bir mali külfeti beraberinde getirmektedir.

İçerik Ruh sağlığı alanı olduğundan ziyaretçi sadece içerikten yararlanmamakta aynı zamanda içerik sağlayan editör ekibine sorular yönelterek aynı zamanda psikolojik danışmanlık desteği de talep etmektedir. Bu talebi karşılamak ciddi bir zaman ve önemli bir gayret gerektirmektedir.

Maddi kazancın giderleri karşılamakta yetersiz kalması site içeriğinin sürekliliğini ve editör motivasyonunu olumsuz etkilemektedir.

Sınırlı bir alanda içerik sunulduğu için, içeriğin tespitinden seçimine ve içeriğin daha önce yayımlanmamış olmasına dikkat etme gibi oldukça özen ve dikkat gerektiren bir alanda veri sunmak zaman açısından oldukça külfetlidir.

Sürekli köşe yazarlığı yapabilecek uzman yazar bulmak bahs ettiğimiz zorluklardan biridir.

Bu ve buna benzer birçok soruna rağmen yayın hayatının ikinci yılında Aktüel Psikoloji ilk günün heyecanıyla ziyaretçilerine içerik sunmaya devam ediyor. Çünkü biz bu yola çıkarken bu zorlukların farkındaydık. Tüm bu zorluklarla başa çıkmada önceden planlanmış sürekliliği ve sürdürülebilirliği olan bir ön motivasyonla ilk adımı attık. Aynı adım büyüyerek güçlenerek yolunda yürümeye devam edecek.

Yayın politikamızın genel hatlarını esas aldığımızda belki de dünyada bir ilk olma özelliğine sahibiz. Şimdiye kadar sadece ruh sağlığı alanında haber içeriği sunan bir web projesine rastlayamadık. Bu alanla ilgili birçok yerli ve yabancı site ruh sağlığı içeriği sunmaktadır. Ancak Bu siteler ya bir hastaneye bağlı yada genel sağlık içeriği sunan bir web sitesinin alt kategorisine bağlıdır. Sadece ruh sağlığı alanında haber içeriği sunan spesifik bir proje olmanın ayrıca gururunu yaşıyor ve bu anlamda kendimizi özel hissediyoruz.

Geride bıraktığımız iki yılda arzu ettiğimiz ziyaretçi kitlesinin çok üstünde bir ilgi gördük. Ayda ortalama 210 bin civarında tekil ziyaretçi ağırlayarak ve ortalama 350 bin sayfa dolaşımı sağlayarak, görmüş olduğumuz bu ilgiyle önemli bir boşluğu doldurduğumuz gerçeğini birebir yaşıyoruz. Bu gerçek bizi diri tutan en önemli motivasyon aracımızdır.

Bugünlerde editörlerimiz Allah İzin verirse 5000. haberi yayımlayacaklar. Dile kolay; 5 Bininci haber. Beş Bininci haberimizin içeriğini bize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür etmeye ayırdık.

İnşallah daha güçlü bir motivasyonla sizlere hizmet sunmaya devam edeceğiz. Sürekliliğimiz sizlerin ilgisine bağlıdır. Her gün Aktüel Psikoloji’yi ziyaret edin ve arkadaşlarınıza önerin. Bu bize sunacağınız en önemli katkıdır. Bununla beraber gözden kaçan eksiklerimiz varsa, fark edemediğimiz yanlışlar varsa bu konuda bizi uyarmak ve doğruya ulaşmamıza katkı sağlamakta siz değerli ziyaretçilerin görevidir.

2. Yayın yılımızda bize katkı sunan tüm yazarlarımıza ve editörlerimize teşekkür ediyoruz. İçeriklerinden yararlandığımız yüzlerce akademisyen ve uzman var. Onlara da teşekkürü bir borç biliyoruz.

Bugüne gelmede bize güç veren Allah’a sonsuz şükür eder ve gücümüzün daim olması için sürekli Allah’a dua edeceğiz. Sizde bizi dualarınızda unutmayın.

Bu yazı toplam 3500 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum