1. HABERLER

  2. DUYURULAR

  3. 50 BİN SÖZLEŞMELİ ASKER ALINACAK

50 BİN SÖZLEŞMELİ ASKER ALINACAK

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 1500 lira aylık ücretle yaklaşık 50 bin sözleşmeli er alacaklarını açıkladı.

A+A-

Ankara’da bir grup gazeteciyle dün biraraya gelen Gönül, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın istediği bazı düzeltmelerden sonra, yasanın muhtemelen bayram sonrasında çıkabileceğinin işaretini verdi. Gönül’ün verdiği bilgiler özetle şöyle:

“Sözleşmeli erlere verilecek maaş baremle ilişkilendirilmeyecek, yani sözleşmeli sigortalı olacak, süresi emekliliğe sayılacak, ama kıdeme sayılmayacak. 1500 lira ücret düşünüyoruz. Her sene enflasyona oranla artan bir ücret ve bir de (yaklaşık 1500 lira) operasyon tazminatı düşünülüyor. Düşüncemiz, askerlikten sonra 3 sene daha, er elbisesi giyerek, er yatakhanesinde yatarak, karavanadan yiyerek, izinlerini diğer erler gibi kullanarak, bir rütbe üstünlüğü olmadan, askerliğe devam etmeleri. Bir de 30 bin lira ikramiye düşünüyoruz.”

Başvuracakların ilköğretim mezunu olmalarının yeterli olduğunu belirten Gönül, yaklaşık 50 bin civarında er istihdam edeceklerini söyledi.

İşte Bakan Gönül'ün verdiği bilgiler:

Sözleşmeli erlerin sayısı için ilk etapta 50 bin olacağını düşünüyoruz
15 aylık normal askerliğini yapanlardan, isteyenler sözleşmeli erlik için başvurabilecek.
İköğretim mezunu olmak bu statü için yeterli.

Sözleşmeli erler, muharip sınıftan olacak. Hudut da olur, yeri gelir İzmir'de de olur. Ama bunlar terörle mücadele öncelikli olmak üzere ihtiyaç duyulan her yerde görev yapabilecek.

1500 lira maaş

Sözleşmeli erlerin maaşını asgari ücretin katları olarak planlıyoruz. 1500 lira civarında bir temel maaşları olacak. Ayrıca operasyon maaşlarına ek olarak operasyon tazminatı alacaklar. Operasyona çıktıklarında maaşlarına bir tazminat eklenecek. Böylece 2 bin lira civarına yükselebilecek. Ayrıca maaş enflasyona göre artacak.

Normal SSK’lı olacaklar. Sağlık hizmetlerinden yararlanacaklar. Çalıştıkları süre emeklilik sürelerine sayılacak.

Asgari üç yıl

Sözleşme süresinin ise asgari üç yıl olmasını düşünüyoruz.  

Süresi dolduğunda karşılıklı karar verilmesi halinde sözleşme yenilenecek

Ayrılırken tazminat ödenecek

Sözleşmeli erlerin baremle ve TSK kariyeriyle ilişkileri olmayacak, sözleşmenin sonlanmasıyla ayrılacak olan bu erlere belli bir tazminat ödenecek.

Bu erler 1500 lira civarında temel maaş ve artı olarak operasyon tazminatı alacaklar. Her yıl 15 bin lira biriktireceklerini tahmin ediyoruz. Bu tasarruf üç yılda 45 bin lira eder. Diyelim biz de ayrılırken 30 bin lira tazminat verdik. Bu durumda bu gencimiz sözleşmeli hizmeti üç yılda bitirse 75 bin lira gibi bir parayla ayrılacak. Bu günümüzde iyi bir para. Bu parayla bir iş kurması bile mümkün.

Er olacaklar

Er elbisesi giyecekler. Kışlada yatacaklar. Karavandan yiyecekler. İzinli günleri dışında evlerine gitmeyecekler. Belki bazıları onbaşı olabilecek, ancak genel kariyerle ve askeri personel ödemeleriyle, baremle ilişkilendirilmeyecekler.

Bu haber toplam 5121 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum