1. HABERLER

  2. DUYURULAR

  3. Kaymakam olma şartları değişti.Sosyoloji ve Psikoloji bölümü mezunlarına da başvuru hakkı tanınmıştır.

Kaymakam olma şartları değişti.Sosyoloji ve Psikoloji bölümü mezunlarına da başvuru hakkı tanınmıştır.

15 Temmuz tarihli Resmi Gazetede 4 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı.

A+A-

Bu kararname ile 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin İçişleri Bakanlığı bölümüne müstakil yeni bir madde eklenmiştir.

Eklenen madde şu şekildedir:

g) 274 üncü maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki maddesi eklenmiştir.

"Kaymakam adayları

MADDE 274/A- Kaymakam adaylarının 9/6/1930 tarihli ve 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanununda belirtilen şartlar yanında, yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve fınans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından yönetmelikle düzenlenir."

Eski madde şu şekildeydi:

Bu Kanunun 1 inci maddesinde yazılı 4 üncü ve daha yukarı sınıflardaki memurluklara geçebilmek ve tayin olunmak için Üniversitelerin Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki en az dört yıl süreli fakültelerden mezun olmak şarttır.

DEĞERLENDİRME

1- Artık önceki düzenlemede yer alan fakülte bazında sayma yerine bölümler tek tek belirtilmiştir. Sosyoloji ve Psikoloji bölümü mezunlarına da başvuru hakkı tanınmıştır.

2- Veya sayılan bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin yüzde 80'ine sahip olanlar da başvuru yapabilecektir.

3- İlave olarak sosyal bilim ler, mühendislik fakültesi veya tarih bölümü mezunu olup, 5 alanda lisansüstü eğitim yapanlar da başvuru yapabilecektir. Lisansüstü eğitim yapılması gereken alanlar şu şekildedir:
Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanla

Bu haber toplam 7553 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.