1. HABERLER

  2. DUYURULAR

  3. 2013 Adalet Bakanlığı Personel Alımı

2013 Adalet Bakanlığı Personel Alımı

Adalet Bakanlığı 2013 yılı personel alımları kapsamında 5 bin 60 personel alınacak. 2013 Adalet Bakanlığı Personel Alımı ile ilgili ayrıntılar şöyle:

A+A-

Adalet Bakanlığı 2013 yılı personel alımları kapsamında 5 bin 60 personel alınacak. 2013 Adalet Bakanlığı Personel Alımı ile ilgili ayrıntılar şöyle:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı 6460 sayılı "Hukuk Usulü  Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair  Kanun", birden fazla dairesi bulunan büyük adliyelerdeki hukuk  mahkemelerine gelen dosyaların dava konularına göre tevzi edilerek  mahkemelerin uzmanlaşmasını öngörüyor.

ADALET BAKANLIĞI'NA 5 BİN PERSONEL ALINACAK

Mahkemeye gelen işler sayısal anlamda tevzi edilmek yerine, aynı  mahkemenin numaralı şekilde isimlendirilmiş daireleri arasında, gelen  işlerin dava konuları esas alınarak paylaştırılacak. Böylece, birden  fazla dairesi bulunan bazı büyük adliyelerdeki hukuk mahkemelerine gelen  dosyalar, dava konularına göre tevzi edilerek mahkemelerin uzmanlaşması  amaçlanıyor.

Buna göre, iş durumunun gerekli kıldığı yerlerde hukuk mahkemelerinin  birden fazla dairesi oluşturulabilecek. Bu daireler numaralandırılacak.  İhtisaslaşmanın sağlanması amacıyla gelen işlerin yoğunluğu ve niteliği  dikkate alınarak, daireler arasındaki iş dağılımı HSYK'ca  belirlenebilecek.

Daireler, tevzi edilen davalara bakmak zorunda olacak. Böylece,  mahkeme, HSYK kararı uyarınca kendisine tevzi edilen dosya hakkında,  dosyaya aynı yer mahkemesinin başka bir dairesince bakılacağı  gerekçesiyle gönderme kararı veremeyecek. Ancak, aynı yerdeki hukuk  mahkemeleri arasında (örneğin asliye hukuk ile tüketici mahkemeleri)  arasında görevsizlik ya da yetkisizlik kararı verilmesine herhangi bir engel bulunmayacak.

Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açan veya işleten kişilere verilen  hapis cezası ortadan kaldırılıyor. Buna göre, TCK'nın, "kanuna aykırı  olarak eğitim kurumu açan veya işleten kişilere verilen üç aydan bir  yıla kadar hapis veya adli para cezası verilmesini" öngören maddesi  yürürlükten kalkıyor.

Adalet Bakanlığı'na, taşra teşkilatında kullanılmak üzere 5 bin 60 personel alınacak. 

2013 Adalet Bakanlığı Personel Alımlarıyla ilgili gelişmeleri sitemizden takip etmek için bu sayfayı  Sık Kullanılanlara Ekleyebilirsiniz. 

 

Bu haber toplam 9904 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.