1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. 2009 ÖSS'deki Düzenlemeler

2009 ÖSS'deki Düzenlemeler

Sabah Gazetesi yazarı Sait Gürsoy bu yılki ÖSS'de yapılacak değişiklikleri ve düzenlemeleri yazdı

A+A-

EGİTİMGAZETESİ.COM - Geçen hafta, üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişikliklerle ilgi yazım, eğitim dünyamızda bayağı konuşuldu. Özellikle gelen mail ve telefonlarda okuyucularımızın aldıkları bilgilerden memnun olduklarını ve eğitimde SABAH farkını yaşadıklarını hissettim. Bu da beni gazetem adına çok mutlu etti. Bayramdan bir gün önce ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'la birlikte SKY TÜRK'te "Üniversite Medya" programına konuk olduk. Burada yaptığımız sohbette, masaya yatırılan üniversiteye giriş sisteminin 2010'da değişeceği ortaya çıktı. Bunu geçen hafta sizinle paylaştım. Bugün de 2009'da yapılacak uyarlamalardan bahsedeceğim.

Biliyorsunuz, liselerdeki yeni düzenlemeden dolayı, 2009-ÖSS'de testlerin soru sayıları yeniden ele alındı. Buna göre Türkçe-Matematik alanı öğrenciler, Edebiyat-Sosyal Bilimler testinde 20 Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım ve 10 Coğrafya sorusuyla karşılaşacak. Bu bölümde seçmeli ders olduğu için psikoloji sorulmayacak. Ayrıca Fen ve Türkçe-Matematik alanlarını ilgilendiren Matematik 2 testinde; 18 Matematik ve 9 Geometri sorularına 3 Analitik Geometri sorusu eklendi. Psikoloji ise 4 soruyla Sosyal 2 testinde yer alacak. Ortak Alan testinde herhangi bir değişiklik yok. Yalnızca burada Fen 1 testinde fizik, kimya, biyoloji soruları eşitlendi. Aynı işlem Fen 2 testinde de yapıldı.

Meslek lisesi mezunlarının alanlarıyla ilgili meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş kaldırılıyor. 2 yıllık meslek yüksekokullarına (MYO) öğrenci alımı yeniden ÖSS (1 numaralı) puanlarıyla olacak.
İlk planda meslek yüksekokullarının akademik ve fiziki durumlarının düzeltilmesi üzerinde durulurken, öğrenci kalitesinin artırılması için de sınavsız geçişin kaldırılması öngörülüyor. Sınavsız geçiş yerine 145 baraj puan konularak kontenjanlar dolana kadar öğrenci alınması planlanıyor. 2002-2003 akademik yılında reform olarak başlatılan uygulama, sınav olmayınca MYO'lara nitelikli öğrenci gelmediği gerekçesiyle meslek yüksekokulu müdürleri tarafından son yıllarda sert bir şekilde eleştiriliyordu. Okul müdürleri, MYO'lara ÖSS ile öğrenci alınmasını istiyor. Meslek lisesi öğrencileri, kendi alanlarını takip eden 2 yıllık meslek yüksekokullarını tercih ettiklerinde, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları genel liselere nazaran daha yüksek bir katsayıyla (mevcut sisteme göre 0.8 veya 1.04) değerlendirilebilecek.

Katsayı eşitliği

YÖK Genel Kurulu meslek liselerinin alan takibi fakülteler üzerinde çalışmalar başlatmış. Ocak ayının ortalarında katsayı sorununu iyileştirecek bir karar çıkabilecek. Meslek lisesi öğrencisi; "Kendi alanlarındaki, genel liselerin girdiği" 4-5-6 yıllık fakülteleri tercih ettiğinde, (İletişim Liseleri: Halkla ilişkiler, gazetecilik, radyo, televizyon, reklamcılık. İmam Hatip Liseleri: İlahiyat, din kültürü öğretmenliği,dünya dinleri, Arap dilied., Fars dilied., psikoloji, sosyoloji, felsefe. Endüstri Meslek Liseleri: Alanı takip eden mühendislikler. Bankacılık alanı işletme, iktisat, ekonomi. Moda Tasarım alanı tekstil müh., moda tasarım. Güverte alanı deniz teknolojisi müh. Muhasebe alanı maliye gibi. Kısacası meslek liselerinin alanlarını takip eden, genel liselerin girdiği bölümler) ağırlıklı ortaöğretim puanları (mevcut sisteme göre) 0.8 katsayısıyla değerlendirilebilecek. Meslek liselerinin eğitim düzeyi, genel liselere nazaran daha düşük olduğu için katsayı eşitliği yeterli olmayabilecek. Bu yüzden fakültelerin kontenjanlarının bir bölümü meslek liselerine ayrılabilecek. Örneğin A fakültesinde kontenjan 30 kişi ise, bunun 5 kişilik kontenjanı meslek liselerinin olabilecek.

Meslek lisesi öğrencisi; "Yine kendi alanıyla ilgili" 4 yıllık fakülteleri (mesleki ve teknik öğretmenlik veya Uygulamalı Bilimler Y.O bölümleri gibi...) tercih ettiğinde, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarına (mevcut sisteme göre) 1.04 katsayısı, "Kendi alanı dışındaki" seçimlerinde ise 0.3 katsayısı uygulanacak. 2009 ÖSS'ye başvurular 16 Şubat-27 Mart arasında yapılacak.

Bu haber toplam 4841 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum