1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mecliste Fezlekeler Okunmadı

Mecliste Fezlekeler Okunmadı

TBMM fezlekelerle ilgili olarak toplandı. Sadık Yakut'un bu kararından sonra Meclis karıştı Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, "Gizlilik kararı nedeniyle içerik okunmayacak" dedi."

A+A-

17 Aralık soruşturması kapsamında 4 eski bakan haklarında Meclis soruşturması istedi. TBMM fezlekelerle ilgili olarak toplandı. Sadık Yakut'un bu kararından sonra Meclis karıştı Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, "Gizlilik kararı nedeniyle içerik okunmayacak" dedi."

Genel  Kurul'da oturum yeniden başladı.
 
Ara verildi: Meclis'te muhalefet fezlekelerin okunmasını istedi. Oturuma 10 dakika ara verildi.
 
15.42
 
Daha sonra CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi söz aldı: "Bizim olağanüstü toplantı çağrısındaki iki talebimizden birincisi, fezlekelerin okunması; ikinci bölümde fezlekelerin içeriğinin Meclis'e sunulmasındaki gelişme. Siz olağanüstü çağrı gündemine sadık olmak zorundasınız. Çağrı fezlekelerin okunması ise siz onun özetini ya da kısaltılmış halini genel kurula sunma yetkisine sahip değilsiniz. Meclis Soruşturması denetim yollarından biridir. Meclis Soruşturmasında, TBMM Genel Kurulu Cumhuriyet Savcılığının görevini yapar. TBMM'nin görevi milletvekillerinden bir bilgiyi saklaması değildir. Aksi halde anayasaya karşı suç işlemiş olursunuz."
 
15. 39
 
Sadık Yakut, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bakanlarla ilgili gönderdiği fezlekeler hakkında TBMM Başkanlığının üst yazısını okutmaya başlattı. Erdoğan Bayraktar'ın nüfuz ticareti yaparak görevini kötüye kullandığına ilişkin fezlekenin üst yazısının okunmasının ardından, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural itiraz etti. Vural, "Milletvekillerinin tetkikine sunuldu" ibaresinin bulunmadığı bir ibare hakkında genel görüşme açılamayacağını vurguladı.
 
Bunun üzerine, Sadık Yakut, "TBMM Başkanlığının sunuş yazısını okuyoruz, üst bilgilendirme yazısı bu" dedi.

Vural ise bu gizleyip saklamaktır, Milletvekillerinin iradesine darbe vurmaktır. TBMM bu milletin iradesine darbe vurma yeri değildir. Gereğini yapınız. Bu bakımdan milletvekillerine bu dosyanın açılması TBMM Başkanlığının görevidir" ifadeleriyle tepki gösterdi.
 
15.35
 
TBMM Başkanlığının, genel kurulu oturuma çağrısı okundu.
 
15.30
 
Oktay Vural: Neden Meral Akşener yerine Sadık Yakut yönetiyor?
 
Toplantı yeter sayısının sağlandığının tespit edilmesinin ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, saat 15.30'da söz istedi. Vural, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un TBMM Başkanı tarafından görevlendirilip görevlendirilmediğini sordu. Daha önceki oturumlarda bu görevlendirmelerle Başkanvekillerinin görev yaptığını belirten Vural, daha önce hazırlanan nöbet listesine göre, bu oturuma TBMM Başkanvekili Meral Akşener'in başkanlık etmesi gerektiğini ifade etti.
 
Sadık Yakut ise 14 Mart'ta TBMM Başkanı tarafından hazırlanan görevlendirme yazısını gösterdi.
 
Oktay Vural ise nöbet listesinde bugün oturuma başkanlık etmesi gereken Meral Akşener yerine Sadık Yakut'un görev almasının nedeninin AK Parti genel merkezinde kararlaştırılan şekilde oturumu yönetmek olduğunu ileri sürdü.
 
15.29
Toplantı yeter sayısı sağlandı. Genel kurul açıldı.
 
15.27
Bazı oyların mükerer kullanıldığı bilgisi geldi
 
15.20
Yoklama sona erdi, sayım yapılıyor
 
15.16
Yoklama yapılıyor. Muhalefet sıraları dolu. AK Partili milletvekilleri ise yoklamaya katılmıyor.
 
KILIÇDAROĞLU DA GELDİ
 
Fezlekelerin görüşüleceği Genel Kurul'a  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra CHP, MHP, BDP,HDP  ve bağımsız milletvekilleri katıldı. Bazı AK Partili Milletvekilleri Genel Kurul'daki yerini oturdu, ancak oy kullanmadı. Çok sayıda AK Partili milletvekili ise kuliste hazır bekledi.
 
YETER SAYISI SAĞLANDI
 
TBMM Bakanvekili Sadık Yakut, saat 15.00'da yerine oturdu ve “Anayasanın 93'ncü, içtüzüğün 7'nci Maddesine uygun olarak CHP Grup Başkanvekilleri ile 129 milletvekili tarafından Meclis Başkanlığı'na verilen önerge üzerine TBMM olağanüstü toplanarak 71'nci Birleşimi açıldığını söyledi.  Ardından katılımın belirlenmesi için 5 dakika süren elektronik oylamaya geçildi. Elektronik yoklamanın ardından TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, itirazlar üzerine ayrıca sözlü yoklama yaptı. 
 
15 tane mükerrer pusula  olduğunu ve mükerrer pusulayı ayırdığını belirterek, toplantı yeter sayısı olduğunu belirterek birleşimi açtı.Toplantı yeter sayısının olduğunun açıklanmasının ardından AK Partili milletvekilleri de Genel Kurul Salonu'ndaki yerlerine geçtiler. 
 
4 ESKİ BAKANDAN SORUŞTURMA TALEBİ
 
"Bizi soruşturun" dilekçesi
 
Olağanüstü toplanan Meclis'te bugün ilginç gelişmeler de yaşandı.Haklarında fezleke bulunan 4 bakan, bugün Meclis Başkanlığı'na dilekçe verdi. Dilekçede, şu ifadeler yer aldı:
 
"17 Aralık 2013 tarihinden itibaren yasadışı yollarla elde edilen veya gizlilik çerçevesinde yürütülen bir soruşturmaya ait olduğu iddia edilen bir kısım bilgilerin yine yasalara aykırı olarak TBMM Genel Kurulu'nda ve dolayısıyla bir kısım medya organlarınca kasıtlı biçimde speküle edilerek anayasa ile güvence altına alınan kişisel onurumuzu rencide etmeye yönelik ağır bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Bu nedenle gerek aziz milletimize gerek yüce Genel kurul'a olan hesap verme sorumluluğumuz gereği olarak hakkımızdaki iddiaların TBMM tarafından kurulacak bir soruşturma komisyonu marifetiyle soruşturularak gerçeklerin ortaya çıkarılması amacıyla anayasanın 100. ve içtüzüğün 107. maddesi uyarınca Meclis'te soruşturma açılması hususunun gereğin arz ederim."
 
İki komisyon talebi
 
Bakanların bu dilekçesinin ardından Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile 55 milletvekilinin imzasını taşıyan dilekçe için harekete geçti. İmzaya açılan dilekçe Meclis Başkanlığı'na verilecek. Ak Parti; iki ayrı soruşturma komisyonu kurulmasını isteyecek. Üç bakan için bir soruşturma komisyonu, Erdoğan Bayraktar için ise ayrı bir komisyon kurulması talebinde bulunulacak.
 
CHP de önerge verdi
 
CHP de 4 bakan için ayrı ayrı soruşturma komisyonları kurulması için Meclis Başkanlığı'na önerge verdi.
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meclis'e gönderilen fezlekelerle ilgili olarak daha önce "Adli süreç olduğu için soruşturma komisyonu kurulmadığı sürece o evrakın içeriğinin milletvekillerinin incelenmesi mümkün değildir. Soruşturma komisyonu kurulduğunda da sadece soruşturma komisyonu üyeleri inceleyebilir" demişti. 

Böylece seçimden sonra Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar'ın Meclis tarafından soruşturulmaları gündeme gelebilecek.

Bu haber toplam 1463 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.