1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMALAR

  3. Gençler yeteri kadar uyumuyor

Gençler yeteri kadar uyumuyor

Çok sayıda araştırma, gençlerin yeteri kadar uyku uyumadığını gösteriyor.

A+A-

Bu nedenle de okullarında başarılı olamıyor, ödevlerini gerektiği şekilde yapamıyorlar. Elbette sağlıkları da bu durumdan fazlasıyla etkileniyor. Yeni bir araştırma, daha fazla uyku için, ışığa maruz kalınan saatlerin azaltılması gerektiğini gösteriyor.

Çok sayıda araştırma, gençlerin yeteri kadar uyku uyumadığını gösteriyor. Bu nedenle de okullarında başarılı olamıyor, ödevlerini gerektiği şekilde yapamıyorlar. Elbette sağlıkları da bu durumdan fazlasıyla etkileniyor. Yeni bir araştırma, daha fazla uyku için, ışığa maruz kalınan saatlerin azaltılması gerektiğini gösteriyor.

Uyku alışkanlıklarını inceleyen bir araştırmaya katılan bir grup genç, uyku saatlerini etkileyen bazı ışınları engellemeye yarayan turuncu gözlükler kullanıyor. Araştırma ekibinin başkanı New York eyaletindeki Rensselaer Politeknik Enstitüsü Işık Araştırmaları Merkezi'nden Mariana Figueiro şöyle konuşuyor: "Gençlerin sabahları çok zor uyandığını biliyoruz. Yanıt aradığımız soru şu: ışığı kullanarak gençlerin daha erken saatte uyumalarını, ilaç kullanmadan sabah uykularını almış şekilde kalkmalarını sağlayabilir miyiz?"

Uykusuzluk, gençlerin okul hayatını etkiliyor. Bazı anne babalar, çocuklarına gece uyuyabilmeleri için uyku ilacı veriyor. Uyku düzeni, 13 yaş civarında büyük değişime uğruyor. Bu yaşta vücudun biyolojik saati yeniden ayarlanıyor. Uyumayı sağlayan melatonin hormonu, daha geç saatlerde salgılanmaya başlıyor. Melatonin hormonunun salgılanması, ışıktan da etkileniyor. Mariana Figueiro, "Araştırmanın amacı ışığın uyku üzerindeki etkilerini anlamak, ışığı kullanarak uyku saatini daha erkene çekmeye çalışmak,"diyor.

Figueiro, gençlerin mavi renkli gündüz ışığına daha fazla maruz kalmasının, vücut saatini ayarladığını ve gençlerin daha erken uyuduğunu ortaya çıkardı. Uzman, mavi ışığın, gençlerin iç ritmini düzenlediğini söylüyor. Figueiro ayrıca sabah ışığından mahrum kalan gençlerin daha geç saatte uyuduğunu söylüyor. Öğleden sonraki güneş ışığı da uyku düzeninde etkili. Figueiro, "Gençlerin uyku düzenini koruma ve erken kalkmalarını sağlamada sadece sabah ışığının önemli olmadığını, akşam ışığına daha az maruz kalınması gerektiğini gösteriyoruz," diyor. Figueiro, gençlere, öğleden sonra turuncu gözlüklerle mavi ışınları bloke etmelerini öneriyor.

Amerikan Uyku Araştırmaları Akademisi, gençlerin gece 9 saat uykuya ihtiyaçları olduğunu bildirse de çoğu genç, yedi saatten az uyuyor. Uykusuzluğun akademik başarı, ruh hali, davranış biçimi ve genel sağlık üzerindeki olumsuz etkileri çok büyük. Uykusuzluk ayrıca aşırı şişmanlık, yüksek tansiyon ve başka hastalıklara da yolaçabiliyor. Figueiro, gençlerin uyku düzenini sağlamada okullara da iş düştüğünü, dersliklere daha fazla güneş ışığı girmesini sağlama ya da sabah teneffüslerini dışarıda yapmanın etkili olacağını söylüyor.

LEYDİ TÜRK

Bu haber toplam 1545 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.