1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Yeme Bozukluklarına DİKKAT!

Yeme Bozukluklarına DİKKAT!

Yeme bozukluğu olan kişiler yemek yemeyi red ediyor yada yediklerini biran önce vücudundan çıkarmak için vücudunu tahrip eden çeşitli yollara başvuruyor.

A+A-
SAĞLIĞINSESİ.COM - Psikolojik kökenli yeme bozuklukları, vücut ağırlığı takıntısı ,vücudun şekli ile ilgili olumsuz düşünceler ve beraberinde getirdiği duygulanım bozukluklarının olduğu; genellikle adolesan dönemdeki çocuklarda yeme düzensizlikleri şeklinde görülen bozuklukları oluşturuyor.
Yeme bozukluğu olan kişiler yemek yemeyi red ediyor yada yediklerini biran önce vücudundan çıkarmak için vücudunu tahrip eden çeşitli yollara başvuruyor.

Son yıllarda görülme sıklığında artış olması ve tedavi güçlüğü nedeniyle gerek Avrupa’da gerekse Amerika’da yeme bozukluklarına yönelik daha çok önlemler alınma gerekliliği üzerinde çalışmalar başlatıldı.

Sıklıkla görülen Anoreksiya Nevroza insidansı gelişmiş ülkelerde yüz binde 8,1 genç kadınlarda yüzde0,28 Blumiya Nevroza ise yüzbinde 11.4 genç kadınlarda da yüzde 1 olarak bildiriliyor.

Günümüzde manken, balerin ,jokey gibi bazı mesleklerde sıklıkla görülmesinin yanı sıra zayıf olmak kavramının güzellik , moda, çekicilik simgesi olarak düşünülmesi adolesan dönemdeki çocukların iç çatışmalarında artışa ve yemek bozukluğuna neden oluyor.

Yeme bozukluklarının görülme sıklığı kadınlarda erkeklerden ortalama 10-20 kat daha fazla, orta ve üst sınıfta daha fazla, gelişmekte olan ülkelerde ise son yıllarda artıyor.

Anoreksiya Nevroza ve blumiya nevroza sıklıkla görülen yeme bozuklukları arasında yer alıyor.


Anoreksiya Nevroza; çoğunlukla adolesan dönemdeki kız çocuklarında görülen psikolojik nedenlerden kaynaklanan, aşırı tartı kaybıyla karakterize yemek bozukluğudur.


Bu hastalarda kilo kaybının yanında , başkalarına çok çeşitli yemekler hazırlama, diğer insanların yanında yemek yemekten kaçınma, yiyeceklerin tadına gizlice bakmak, kendine ikram edilen yiyecekleri saklama gibi davranış ve tutumları dikkat çekicidir. Bu kişilerde vücut ağırlığı çocuğun yaşına uyan normal ağırlığın yüzde 15’i ve daha da düşüktür.

Blumiya Nevroza ise kızlarda erkeklerden 10 kat daha fazla görülen oburluk krizlerinin ardından kilo almayı engelleyici davranışlarla karakterize edilen psikolojik kökenli yeme bozukluğudur.


Tanıda 3 ay içinde haftada en az 2 kere yemek yeme atağının ve ardından kusma ataklarının olması kriterdir. Kişi önce kendini tıkayana kadar yemek yer sonra uygun olmayan bazı yöntemlerle kendini kusturmaya çalışır.

Yeme bozukluklarının tedavisinde çok yönlü yaklaşım ve ekip çalışması gerekiyor. Tıbbi destek psikolojik eğitim ve destek, psikoterapi hasta aile ve profesyonel sağlık ekibi tarafından yürütülür.

Yazan :
Yardımcı Doçent Duygu VAROL
İ.Ü. Florence Nightingale Hemşirelik Yüksek Okulu Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Hemşireliği AD.
Bu haber toplam 3166 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.