1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. UAK: Psikologlar Sağlık Lisansiyeri Değil

UAK: Psikologlar Sağlık Lisansiyeri Değil

Zaten Ruh Sağlığı yasasının olmayışına bağlı olarak ciddi mağduriyetler yaşayan Psikologlara Bir darbede ÜAK'tan geldi. Buna göre; Üniversiteler Arası Kurul, psikoloji mezunlarının Sağlık Bilimi Lisansiyeri sayılamayacağı yönünde bir karar verdi.

A+A-

 

Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK), tam 26 yıl sonra, 1990 yılında verdiği görüşü değiştirdi. ÜAK, 1990 yılında, Fen Edebiyat Fakülteleri'nden psikolog olarak mezun olanların sağlık bilimi lisansiyeri sayılması gerektiğine karar vermişti. Bu görüş doğrultusunda da haklarında, 657'nin 36. maddesi hükmü gereğince bir derece uygulanması gerektiği bildirilmişti. 

Ancak, ÜAK, Gençlik Bakanlığının başvurusu üzerine, 1990 yılında verdiği görüşü iptal etmiş ve Fen edebiyat fakültesi psikoloji bölümü mezunlarının Psikolog unvanını kullanabilecekleri ancak "Sağlık Bilimi Lisansiyeri" sayılamayacağını kararlaştırdı.

EK GÖSTERGEDE VE DÖNER SERMAYE ÖDEMESİNDE DEĞİŞİKLİK

Sağlık personeli için sağlık bilimi lisansiyeri sayılmak ek 1 derece verilmesinde, ek göstergede ve döner sermaye ödemesinde değişiklik yaratıyor.

657 sayılı Kanun 36. maddesinin A-5 bendinde yer alan "5 - Dört yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim görenlerden tabip, diş tabibi, veteriner hekim, eczacı ile benzeri sağlık bilimleri lisansiyerleri (Hayvan sağlığı dahil) Biyolog unvanına sahip akademik personel giriş derece ve kademelerine bir derece eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademelerden hizmete alınırlar" hüküm gereğince, hangi hizmet sınıfında çalıştığına bakılmaksızın sağlık bilimi lisansiyerine 1 derece verilmektedir.

Yine, ek gösterge cetvelindeki düzenlemeye göre, sağlık bilimi lisansiyeri sayılanlara 3000 ek gösterge verilirken, sağlık bilimi lisansiyeri sayılmayan sağlık personeline ise 2200 ek gösterge verilmiştir. Ek göstergeler ise hem maaşa hem de emeklilik maaşına etki ediyor.

Üniversitelerarası Kurulun yıllar sonra vermiş olduğu bu görüş, çok büyük bir kargaşaya neden olabilir. 


EKLER

Eski görüş

Yeni Görüş

Bu haber toplam 13439 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.