1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. TV ve İnternet Dikkati Azaltıyor

TV ve İnternet Dikkati Azaltıyor

TV-internet başındaki çocuğun dikkati azalıyor! Herşey ekrandaki gibi hemen değişsin istiyor

A+A-

NETGAZETE.COM - Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 13. Psikiyatri Kliniği Şefi Doç. Dr. Kemal Sayar, televizyon ve internet karşısında uzun süre kalan okul çağındaki çocuklarda dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluğu denilen sendromun yaygınlaştığını söyledi.

Sayar, AA muhabirine açıklamada bulunurken, televizyonda görüntülerin, imgelerin çok hızlı değiştiğini, görüntünün çok fazla yenilenmesiyle beyindeki bazı devrelerin uyarıldığını belirterek, "Çocuklar artık gündelik hayatta da her şeyin televizyon ekranındaki gibi hızla değişmesini arzu ediyorlar. Oysa gündelik hayat bazen çok durağan olabilir. Bu durağanlığa tahammül edemiyorlar" dedi Günümüzde, televizyon ve internet karşısında uzun süre kalan okul çağındaki çocuklarda giderek artan boyutlarda dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluğu denilen sendromun yaygınlaştığını ifade eden Sayar, "Bir türlü yerlerinde oturamayan, dikkatlerini toplayamayan, kıpır kıpır bir gençlik yetişiyor" diye konuştu.

"TELEVİZYONU KAPAT HAYATI AÇ"

İnternetin bir yandan çeşitli imkanlar sunan, bir yandan da gereksiz ayrıntılarla insanın zihnini doldurup işgal edebilecek bir araç olduğunu dile getiren Sayar, şöyle devam etti:
"Televizyonda gençler sayısız olaya tanıklık ediyorlar ve oradan dünya hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar. Halbu ki ekrana yansıyan şey çoğu zaman insan tabiatının karanlık tarafına ilişkin oluyor. Elbette, hayatta iyi şeyler de var, mutluluk da var, bir başkasını, çıkarı olmadan sevmek de var, hayırseverlik de var. Oysa bu tür şeyleri bizim ekranlardan görme şansımız biraz daha az. Çocuklar ve gençler Hollywood sanayisinin ürettiği ürünlerle, imgelerle kendi dünyalarını biçimlemiş oluyorlar." Televizyon ekranına ve bilgisayar oyunlarına hapsolan çocuklar ile gençlerin bir an önce büyümek istediklerine dikkati çeken Sayar, "O yüzden ’televizyonu kapat hayatı aç’ sloganını çok seviyorum.
Çocuklarımızı hayatın içinde gezdirmemiz lazım. İnsanların kanlı canlı varlıklar olduğunu, onlara bir yumruk isabet ederse, bir acı hissederlerse ağlayabileceklerini, üzülebileceklerini gösterebilmemiz lazım. Yoksa duyarsızlaşıyorlar" diye konuştu.

"EBEVEYNLER, PROGRAM SEÇİMİNDE BELİRLEYİCİ OLMALILAR"

Okul çağındaki çocukların, televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdikleri zamanın sınırlandırılması gerektiğini vurgulayan Sayar, "Televizyon ve bilgisayar karşısında olunan süre hafta içinde günde 1, hafta sonunda ise 2 saati geçmemeli. Mutlaka sınırlanmalı. Zamanın sınırlanabilmesi ve anne babaların bir otorite göstererek bunu kısıtlayabilmeleri gerekiyor" dedi.
Sayar, zamanın yanı sıra çocukların izlediği programların da ebeveynlerce denetlenmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Ebeveynler, program seçiminde belirleyici olmalılar. Zararlı mesaj veren oyun ve programlardan çocukların uzak tutulması gerekir.

Televizyonun, evin içindeki etkileşimin ve iletişimin yerini almasına izin verilmemeli. Pek çok evde insanlar birbiriyle konuşmadan sadece televizyona bakıyorlar. Televizyon evin tam merkezine konuyor.

Televizyonun evde zaman zaman kapatılması gerekir. Aile ortamında televizyona en fazla 2 saat yer verilmeli, geriye kalan zamanda aile bireyleri konuşmalı, dertleşmeli." Eğitici programların, çocuğun hayal dünyasını olumlu yönde geliştirebileceğini de kaydeden Doç. Dr. Sayar, "Güzel, eğitici bilgisayar oyunları yine çocuğun hayal dünyasına yeni şeyler ekleyebilir. Teknolojinin kendisinden çok, önemli olan, sunduğu şeylerdir. Biz onların içinden seçme yapabilir, onun üzerinde bir denetim kurabilirsek ve onunla geçirdiğimiz zamanı kısıtlayabilirsek yararlı olarak da kullanabiliriz" diye konuştu.

Bu haber toplam 2796 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.