1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMALAR

  3. Temizlik Depresyona Neden Olabilir

Temizlik Depresyona Neden Olabilir

Yapılan araştırmalara göre, faydalı bakterilerle olan temasımızı yitirmek depresyona sürüklüyor.

A+A-

Araştırmacılar depresyona katkıda bulunan potansiyel tetikleyicileri belirlemek için, eskiye göre çok daha hijyenik koşullarda yaşayan günümüz insanının bağışıklık sistemini mercek altına aldılar.

Çağımızda gençler arasındaki depresyon oranları yaşlı nüfusun oldukça üzerinde seyrediyor. Araştırmacılar bunun sağlıklı bakterilerle olan temasımızı yitirmemizle ilişkili olabileceğini düşünüyorlar.

Archives of General Psychiatry'de yayınlanan Charles Raison ve arkadaşlarının makelesinde belirtildiği üzere, toprak ve gıdalarda bulunan mikroorganizmalarla eski temasımızın olmayışının depresyon vakalarının çoğalmasına katkıda bulunduğu görüşü giderek daha fazla destek görüyor.  

BAKTERİLER MODERN HASTALIKLARI AZALTABİLİR

Makalenin yazarlarına göre, modern dünya öylesine temiz bir hale geldi ki, asırlardır bağışıklık sistemimizin enflamasyondan korunmak için bel bağladığı bakterilerden yoksun düştük.

Her hangi bir hastalığı olmayan depresyon hastalarında bile enflamasyon düzeylerinin yüksek olduğu öteden beri biliniyor.

Kimi zaman "eski dostlar" olarak nitelendirilen, iyi huylu mikroorganizmalar eski çağlardan beri bağışıklık sistemimize zararsız mikroorganizmaları nasıl tolere edeceklerini ve bu yolla kanserden depresyona, en modern hastalıkların gelişimiyle ilişkilendirilen enflamatuar yanıtları azaltmayı öğrettiler.

Hâlihazırda yürütülen deneylerde duygusal toleransı arttırmada bu "eski dostlar"ın etkililiği test ediliyor. Sonuçlar olumlu çıkarsa, iyi huylu çevresel mikroorganizmalara yeniden maruziyetin teşvik edilmesi gündeme gelebilir.

Medical News Today & MCATURK.com
 

Bu haber toplam 6377 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.