1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Tek çocuklu aileler ne yapmalı?

Tek çocuklu aileler ne yapmalı?

Psikolog Dr. Işın Akı Milliyet Gazetesi Bebek ve Çocuk Sitesinde “Ailenin olanağı varsa kardeş olmalıdır.” diyerek şöyle devam ediyor:

A+A-

MİLLİYET / BEBEK VE ÇOCUK

Tek Çocuk Mu Kalsın? Kardeşi Olsun Mu?

İkinci bir çocuk kararı anne ve babaların en zor aldıkları kararların başında geliyor. Bir yanda sosyal ve ekonomik koşullar öte yanda çocuğu kardeşsiz bırakmama isteği… Psikolog Dr. Işın Akı “Ailenin olanağı varsa kardeş olmalıdır.” diyerek şöyle devam ediyor:  “Tek çocuklar, yetişkinlerle çevrili bir ortamda büyüdüklerinde kendi yaşıtlarıyla sosyal ilişki kurmakta zorlanabilirler.Özellikle her ihtiyacının anında karşılanmasına alışmış olan,paylaşmayı,beklemeyi öğrenmemiş olan çocukların arkadaşlık kurmaları oldukça zordur. Tek başına oyun onun deneyimlerini zenginleştirmez. Sadece zaman geçirir. Ailede pek çok şey sadece ondan beklendiği için üzerinde baskı hissedebilir.

Tek çocuklu aileler ne yapmalı?

Tek çocuğun bazı dezavantajları olduğu gerçek. Ancak tek çocuğu olan ailelerin dikkat edeceği bazı noktalarla bunu avantaja çevirmek de zor değil. İşte bazı öneriler:

    - Her istediği yapılmamalı. Gelecekte mutsuz,doyumsuz ve huysuz olabilir.
    - Beklentileriniz onun yaşına ve kişisel özelliklerine uygun olmalı.
    - Suçluluk ve yetersizlik duygularını, yaşamasına izin vermeyin. Yeteri kadar teşvik,ödül verin.
    - Kendimizle karşılaştırmayalım. Başka çocuk modeli olmadığı için” büyük davranış” bekleyebiliriz.
    - O’nun farklı bir kişi olduğunu doğduğu günden itibaren unutmayalım. Biz onun dünyaya gelmesine neden olmuş olabiliriz ama bizim aynı özelliklerimizi taşımak zorunda değildir.Yoksa DNA’ları, kalıtımı yok sayarız.

Kardeş olmalı mı?

Dr. Işın Akı “Ailenin olanağı varsa kardeş olmalıdır.” Diyor ve şöyle devam ediyor: “Kardeş olmadığında ise bu rol arkadaşlara devredilir. Özellikle sosyalleşme sürecinin hızlandığı 3 yaş döneminden itibaren çocuğun yaşıtlarıyla birlikte olması sağlanmalıdır.Aksi halde evde herkese istediğini yaptıran çocuk,dışarıda başka çocuklar ile oynamak istediğinde utangaç,nasıl iletişim kuracağını bilemeyen çekingen,sorunlarını çözmek için anne-babaya ,büyüğe ihtiyaç duyar. Yaş farkı 3-4 olmalı.Annenin bedenide ancak kendini toparlar.3.yaştan itibaren kendini tanır, sosyalliğe ihtiyaç duyar.Çok fazla olursa anne-baba rolünü üstlenir.”

Kardeş olmanın avantajları nelerdir?

    - Çocuklar sırlarını bilir,kuralları öğrenir.
    - Anne-Babadan eşitliği öğrenir.
    - Sosyalleşir,paylaşır,kızmayı rekabet etmeyi,çözümü öğrenir.
    - 3.şahıslara karşı kendini kardeşini savunmayı öğrenir.
    - Duygusal gelişim özellikleri sunar.Biz ruhu gelişir

Bu haber toplam 2621 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.