1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Takıntı ve korkular tedavi edilmeli!

Takıntı ve korkular tedavi edilmeli!

Korku ve takıntılar yaşamı etkilemeye başladıysa, psikolojik bir sorun yaşanıyor demektir. bu durumda tedavi şart!

A+A-

 Genel olarak insanların ufak tefek takıntıları ya da önemsiz korkuları vardır. Ancak bu korku ve takıntılar yaşamı etkilemeye başladıysa, psikolojik bir sorun yaşanıyor demektir. bu durumda tedavi şart!

Bu tür davranış bozuklukları, Anksiyete Bozukluklarının görülen biçimleri olabilir. Açıklanması zor korkular, sürekli elleri yıkamak gibi çeşitli takıntı ve zorlanımlar, stres bozuklukları bunlar rasında gösterilebilir.

Çağın hastalığı
Bilinmesi gereken en önemli şey, bu bozukluğa artık 'çağımızın hastalığı' diyebileceğimizdir. Hepimizin dönem dönem ya da değişik yoğunlukta yaşadığımız korkularımız' işte bu 'sıkıntılı kaygılar' ın istenmeyen bozuklukları' nın görülen biçimleri çok değişik olabilir.

Fobik anksiyete bozuklukları
- Agorafobi: Sokağa çıkma, cadde geçme korkusu, evde yalnız kalamama.
- Sosyal fobi : Uzun bir listesi olan başkalarıyla birlikte olma korkusu. Kalabalık önünde konuşmaktan korkma, topluluk içine girmekten korkma, topluma karışmanın korku nedeniyle kısıtlanması.
- Özgül fobi: Hayvan (köpek, kedi, fare, örümcek, yılan, tırtıl, böcek vb.) korkuları, karanlık, uçak; bir nesneye, bir duruma özgü korkular.


Obsessif-compulsif bozukluk
- Takıntılı-zorlanımlı bozukluk: Bu bozukluğun özelliği, kişinin gereksiz olduğunu bildiği halde yapmaktan kendini alamadığı zorlanımlı hareketler yapmasıdır. Temizlenmediğini düşünerek ellerini yıkayıp durma, temiz olmuyor diye tabakları yıkayıp durma, mikropludur diye kapı tutamaklarını ellememe, buna benzer çeşitli takıntılar ve zorlanımlar.
Somatoform (bedensel biçimde) bozukluklar
Çeşitli hastalık korkuları, çarpıntılar, terleme, sıkıntı duyma, tansiyon yükselmesi, kriz korkusu, baş ağrıları, çeşitli organlarda ağrılar, uyku bozuklukları, değişik bedensel yakınmalar, uyuşmalar, ateş basmaları, boğuluyor gibi olma, soluk aldığı halde yeterli havanın gelmediği duygusu vb.

Travma sonrası stres bozukluğu
Travmatik (yaralayıcı ya da ölümcül) bir olay yaşadıktan ya da böyle bir tehditle karşılaştıktan ya da böyle bir duruma tanık olduktan sonra ortaya çıkan 'sıkıntılı kaygı' durumuna 'post travmatik stres disorder - PTSD' denir. Travma sonrası stres bozukluğu, toplama kamplarında yaşananlardan sonra çok incelenmiştir. Vietnam Savaşı'ndan dönen Amerikan askerleri de incelenmiştir.

Depremden sonra daha fazla ortaya çıktı
Bizde 17 Ağustos depreminden sonra geniş araştırmalar yapılmıştır. Bu bozuklukta, yaşananların yineleyeceğine ilişkin huzursuzluk, uyku bozuklukları, olaylara karşı ilgi azalması, duygusal küntleşme ama aşırı gerginlik ve sinirlilik, karabasanlar görülür ve kişinin yaşamı bu durumdan etkilenir. 'Anksiyete Bozukluğu' nun başka biçimleri de vardır. Ancak bilmemiz gereken en önemli noktalar, bu bozukluğa artık 'çağımızın hastalığı' diyebileceğimizdir.

ailem.com

Bu haber toplam 4232 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.