1. HABERLER

 2. PSİKOLOJİ

 3. Sürekli yorgun ve isteksizseniz, mevsime bağlı depresyon geçiriyor olabilirsiniz

Sürekli yorgun ve isteksizseniz, mevsime bağlı depresyon geçiriyor olabilirsiniz

Mevsim dönümlerinde güneş ışığından ve aydınlıktan mahrum kalmak, özellikle hanımlar üzerinde depresif etkilere yol açabiliyor...

A+A-

Psikolog  Ayşe Esma Nuriler / ZAMAN


Mevsim dönümlerinde güneş ışığından ve aydınlıktan mahrum kalmak, özellikle hanımlar üzerinde depresif etkilere yol açabiliyor. Çözümü, düzenli yürüyüş, hafif yemekler ve güneşten yararlanmak için her fırsatı değerlendirmek.

Güneş ışınları insan ruh ve beden sağlığı üzerinde etkili bir faktördür. Yapılan araştırmalara göre bol güneşli yaz aylarından sonra gelen sonbahar mevsimi insanların, özellikle de kadınların ruh sağlığı üzerinde birtakım olumsuz değişimlere sebep olabiliyor. Bu değişikliklerin farkında olunması ve bazı önlemler alınıp hazırlıklı olmakla bu dönem herhangi bir problem yaşanmadan atlatılabilir.

Son günlerde huzursuzluk, çabuk sinirlenme, günlük işlerinizi yapmakta güçlük, motivasyonsuzluk, sürekli yorgunluk ve aşırı uyku ihtiyacı içinde olma, sabah işe gitmek için kalkmakta zorlanma, uykuya dalmada güçlük, duygusal hassasiyet gibi şikâyetleriniz ortaya çıktıysa mevsime bağlı depresyon yaşıyor olabilirsiniz. Bu durum sadece insanlara has bir değişiklik olmakla kalmaz, hayvanlarda da mevsim değişimlerinde özellikle kışa hazırlık zamanında enerjinin düşmesi yaşanabilir. Bunun sebebi de uzmanlara göre güneş ışınlarına maruz kalma oranında azalmadır.

Bu şikâyetleri sonbahar kış döneminde çoğu insan yaşar; fakat bunu diğer zamanlardaki ruh hallerinden farklı bir süreç olarak algılamaz. Hafif duygusal değişimler normaldir, ancak bu depresif duygu durumunun birkaç hafta devam etmesi kişinin hayatını olumsuz etkilemeye başlar. Bazı insanlarda nisan ayına kadar sürebilen ciddi bir hastalığa bile dönüşebilir. Kişi her zaman kolaylıkla gerçekleştirdiği etkinlikleri yapmakta zorlanır, sosyal ilişkilerinde problemler yaşayabilir. Yemek yeme davranışlarında değişiklikler, aşırı yeme isteği ya da iştahsızlık görülebilir.

Mevsime bağlı depresyon yaşayan kişilerin durumlarını hafife almamaları ve nasıl olsa geçer düşüncesiyle kendilerini ihmal etmemeleri gerekir. Kalıcı hale gelme ihtimali olan bu durumun hafiflese de tekrar nüksetmesi mümkündür. Bu dönemdeki olumsuz ruh hali kişinin davranışlarıyla etrafına sirayet edebilir. Aile bireylerinin bilgilendirilmesi çok önemlidir. Beden sağlığı kişinin ruh sağlığını çok fazla etkilediği için sağlıklı gıda alımına dikkat edilmelidir.

 

 • Temponuzu düşürmeyin
 • Birlikte zaman geçirmekten mutlu olduğunuz kişilere daha çok vakit ayırın.
 • Güneş ışınlarından yararlanma fırsatı kollayın.
 • Uyku saati değişikliklerini minimuma indirin.
 • Mümkünse en az bir sanat dalıyla ilgilenin.
 • Erken yatıp güneşle birlikte uyanın.
 • Çiğ sebze-meyveye ağırlık verin.
 • Kafein alımını sınırlandırın.
 • Düzenli yürüyüşler yapın. 
Bu haber toplam 3439 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.