1. HABERLER

  2. PSİKİYATRİ

  3. Sigara Bırakma İlacı İntihara Sürükledi

Sigara Bırakma İlacı İntihara Sürükledi

İngiltere’de yaşayan Omer Jama, 15 yıllık tiryakiliğine son vermek için 'harika hap' denilen 'Champix' adlı sigara bırakma ilacını kullandı.

A+A-

Depresif bir geçmişi olmayan Jama, bileklerini keserek intihar etti. Amerikalı sağlık uzmanları da yan etkisi olan ilacın, intihar ettirebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

İNGİLTERE’de, sigarayı bırakmak için 'harika hap' denilen 'Champix' adlı ilacı kullanan Omer Jama intihar etti. Omer’in ailesi, ilacın yan etkilerinin, kullanıcıları intihara sürüklediğini öne sürdü. Geçen hafta Amerikalı sağlık uzmanları da ilacın intihar ettirebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. 


Bolton’da yaşayan Omer Jama, günde bir paket içtiği 15 yıllık sigara tiryakiliğine son verebilmek için 'Champix' adlı ilaçtan medet ummuştu. Hapı kullanmaya başladıktan bir ay sonra 39 yaşındaki televizyon editörü, evinde bilekleri kesilmiş halde ölü bulundu.

Omer Jama, ölümünden 4 gün önce yeni doğan kız yeğeniyle fotoğraf çektirmiş, 40’ıncı doğum gününü Küba’da kutlamak için tatil bileti almıştı. Omer’in ağabeyi Ali, Jama’nın birkaç ay önce karısından ayrıldığını ancak aralarının iyi olduğunu bildirdi. Ali Jama (41), kardeşinin depresif bir geçmişi bulunmadığını, intihar edecek bir insan olmadığını söyledi.


Champix Hakkında Pfizer Uluslararası Açıklama Metni;

• Champix ile raporlanan olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kuracak bilimsel kanıt yoktur.
• Tedavi olsun olmasın sigara bırakma süreci, nikotinden kaynaklanan yoksunluk semptomları ve altta yatan psikiyatrik rahatsızlıkların şiddetlenmesine neden olabilmektedir.
• Bugüne kadar rapor edilen ve medyaya yansıyan vakalarda Champix’in rolü bilinmemektedir.
• 5000’den fazla hastanın katıldığı Champix klinik çalışma verilerinde, CHAMPİX kullanımı ile ilişkili herhangi bir intihar vakası olmamıştır.

Aşağıda Pfizer’in uluslararası açıklamasının Türkçe çevirisini bulabilirsiniz :
Pfizer, Amerikan Ruhsat Otoritesi FDA ile birlikte hareket ederek Champix’in prospektüsünü pazarlama sonrası raporlarını yansıtacak biçimde güncellemiştir.
Porspektüsün Yan Etkiler Bölümü’, Champix kullanarak sigarayı bırakmayı deneyen hastalarda depresif duygu durum, ajitasyon, davranış değişikliği, intihar düşüncesi ve intihar gibi pazarlama sonrası raporları içerecek şekilde güncellenmiştir. Champix ile raporlanan olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kuracak bilimsel kanıt yoktur.

Yan etkiler ile ilgili olarak düzenli olarak bildirilen raporların yapısını anlamak önem taşımaktadır. Bu raporlar, tüketicilerden doktorlara, telefondan internet postasına kadar herhangi bir insandan ya da kaynaktan gelebilir. Çoğunlukla bu raporlarda medikal bilgiler yetersizdir, bu nedenle anlamlı bir değerlendirmenin yapılması mümkün olamamaktadır. Buna ek olarak, satış sonrasında rapor edilen bilgilerin, sayısı belirsiz bir nüfustan gelmesi sebebiyle, ilaç alım sıklığını ya da ilaç alımına bağlı olan nedensel ilişki gibi bilgileri güvenilir şekilde tahmin etmek mümkün olamamaktadır.

Buna ek olarak, ilaç tedavisi ile veya ilaç tedavisiz sigarayı bırakmak nikotin yoksunluk sendromları ile ve altta yatan psikiyatrik hastalıkların artması ile ilişkili tedavi olsun olmasın bir sigara bırakma süreci, nikotinden kaynaklanan yoksunluk semptomları ve hatta daha evvel mevcut olan psikiyatrik rahatsızlıkların şiddetlenmesi ile ilişkilenmektedir. Pazarlama sonrası raporlarında hastaların bazılarında önceden bilinen psikiyatrik hastalık yoktu ve hastaların bazıları sigarayı bırakmamıştı.

5000’den fazla hastanın dahil edildiği kontrollü klinik test programında, CHAMPIX kullanan insanlar arasında intihara eğilim dahil olmak üzere davranışsal bozukluk veya psikiyatrik semptomlar nadiren, plasebo verilen hastalarınki ile aynı düzeyde görülmüştür. Klinik çalışmalarımızda CHAMPİX kullanımı ile ilişkili herhangi bir intihar vakası olmamıştır.
Sigara içmek, çeşitli kanserlere neden olurken, kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür, vücuttaki her organa zarar verir ve genel olarak sağlığı yok eder.

Champix, selektif nikotinik asetilkolin reseptör parsiyel agonisti, son 10 yılın ilk nikotin içermeyen reçeteli sigara bırakma tedavisidir ve sigarayı bırakmak isteyen birçok hasta için etkili bir tedavi seçeneğidir.

Pfizer, bütün ürünleri için yan etkilerle ilgili rapor edilen bilgileri gözlemlemektedir ve bu bilgileri toplamak, gözden geçirmek ve rapor etmek için kapsamlı sistemleri mevcuttur.
Champix ile ilişkili yan etkilerden kaynaklı olayların tam bir listesini görmek için lütfen www.chantix.com adresindeki prospektüs bilgisi inceleyiniz

Bu haber toplam 53220 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum