1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Sigara Akıl Sağlığına da Zarar Veriyor

Sigara Akıl Sağlığına da Zarar Veriyor

Hebrew Üniversitesi Halk Sağlığı ve Toplum Hekimliği Okulu’ndan Prof. Hagai Levine’in yayınlandığı yeni araştırmada, sigaranın akıl sağlığı üzerindeki negatif etkileri ortaya kondu.

A+A-

Yıllardır doktorlar sigaranın yarattığı sağlık risklerine karşı uyarsa da, sigara bağımlılığı oldukça ciddi bir sağlık problemidir. Akciğer kanseri, kalp hastalıkları, düşük doğum ağırlığı ve yüksek tansiyon gibi bilinen sayısız sağlık problemine davetiye çıkarıyor. Hebrew Üniversitesi Halk Sağlığı ve Toplum Hekimliği Okulu’ndan Prof. Hagai Levine’in yayınlandığı yeni araştırmada, sigaranın akıl sağlığı üzerindeki negatif etkileri ortaya kondu. PLOS ONE’da yayınlanan araştırmada Prof. Dr.Hagai Levine’in meslektaşları; Belgrad Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Tatjana Gazibara ve Pristina Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Marija Milic’de yer aldı. Araştırmada Sırbistan’daki üniversitelerden ve farklı sosyo politik ve ekonomik çevrelerden 2000’den fazla öğrenci yer aldı. Araştırmacılar, sigara içen öğrencilerin, sigara içmeyen öğrencilere oranla 2 ila 3 kata kadar daha yüksek klinik depresyon oranına sahip olduğunu buldu. Özellikle Pristina Üniversitesi’nden sigara içenlerin % 14’ünde depresyon görülürken, içmeyen öğrencilerde % 4 depresyon görüldü. Ayrıca Belgrad Üniversitesi’nde sigara içenlerde % 19 depresyona rastlanırken, içmeyenlerde % 11 depresyona rastlandı. Ayrıca ekonomik veya sosyo-politik durumuna bakılmaksızın sigara içen öğrencilerde daha yüksek depresyon sendromu ve daha düşük akıl sağlığı skoruna rastlandı. “Araştırmamız sigara ve depresyonun yakın ilişkili olduğuna dair giderek artan kanıt sunmaktadır. Tabi yine de sigaranın depresyona yol açtığını söylemek için erken olabilir fakat tütünün akıl sağlığına yan etkileri olduğu görülüyor,” diyor Prof. Dr.Hagai Levine.

İsrail Sigara Ve Tütün Mamullerine Savaş Açtı İsrail’de araştırmanın yayınlanması ile ülkenin tütüne karşı açtığı büyük savaş aynı zamana denk geldi.. Bugün, İsrail’in Tütün ve Sigara Ürünlerinin Reklam ve Pazarlanmasına İlişkin Kısıtlama Yasası’nda bir değişiklik yürürlüğe girdi. Tüm ülkede tütün ürünlerinin açıkta satılması, sigara üzerindeki uyarıların boyutunun % 30’dan, % 65’e çıkması, ve tüm tütün ve elektronik sigaraların logosuz veya markasız tek tipe pakete girmesi sağlandı. Türkiye’de tüm tütün mamulleri 2020’nin gelmesiyle tek tip logosuz pakete taşınmıştı. Bunlar önemli adımlar olsa da, yeni bulguların ışığında Prof. Levine , sigaranın akıl sağlığına etkilerinin de politika oluşturucular tarafından dikkate alınmasını istiyor. “Tüm üniversiteleri dumansız kampüsler yaratarak öğrenci sağlığının avukatı olmaya çağırıyorum. Üniversitelerde sadece sigara içmek yasaklanmalı aynı zamanda tütün reklamları da kaldırılmalıdır. Bağımlılık da dahil olmak üzere ruh sağlığı sorunlarını önleyici, tarayıcı ve tedavi edici politikalarla birlikte bu adımlar, sigaranın fiziksel ve zihinsel durumlarımız üzerindeki zararlı etkileriyle mücadelede uzun bir yol kat edecektir.

Kaynak

Bu haber toplam 8875 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.