1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Sıcak havalarda rahat bir uykunun ipuçları

Sıcak havalarda rahat bir uykunun ipuçları

Yaz aylarında, özellikle sıcak ve rutubetli günlerde uyku uyumak kolay olmasa da bazı önlemlerle bu durumun üstesinden gelmek mümkün.

A+A-

Genel kanının aksine, dikkatli kullanılan klimalar hastalıklara yol açmıyor ve konfor düzeyini önemli ölçüde artırıyor.VKV Amerikan Hastanesi Uyku Kliniği Bölüm Şefi Dr. Sabri Derman rahat bir uyku için alabileceğiniz  önlemleri sıraladı:

İnsan vücut ısısı doğal olarak gün içinde küçük de olsa, düzenli bir dalgalanma gösterir. Üstümüz açık olarak ısısı klima ile sabitlenmiş bir odada akşam rahatça uyuduktan sonra sabaha karşı üşüyerek uyanmamızın nedeni, aslında odanın değil içimizin soğumuş olmasından kaynaklanır.

Pek çok memeli hayvan gibi biz de vücut ısımızı oldukça dar bir aralıkta,  0.5-1.5  derecelik bir pay içinde tutmak zorundayız.  Vücut ısımız  40 derecenin üstüne çıkmışsa çok hastayız demektir, 35’e inmişse donmak üzereyiz sayılır.

Rahat uyku için önlemler:

Her şeyden önce mümkün olduğunca havadar yerde uyumamız gereklidir. 
Sıcağa hassas kimselerin yatak odalarında klima kullanmayı değerlendirmeleri yerinde olur. Genel kanının aksine, dikkatli kullanılan klimalar hastalıklara yol açmaz ama konfor düzeyini önemli ölçüde artırabilir.

Özellikle yaşlıların, kalp, tansiyon, ciğer hastalıkları olanların, kilolu kişilerin vücutlarını tam destekleyen, vücudun ağırlık noktalarına özel destek sağlayan rahat şiltelerde yatmak uyku kalitesini artıracaktır. 

Rahat bir uyku için tercih ettiğimiz giysiler kadar kullanılan yastıkları da dikkatle seçmek gerekir. Boynumuzun doğal eğriliğini destekleyen ama çenemizin öne doğru bükülmesine neden olmayan yastıklarda yatmak yerinde olur. 

Çarşaf, yastık kılıfı ve pikelerin pamuklu olması önemlidir. Özellikle yastıkların dolgu maddelerinin hava akımına izin veren doğal veya bu iş için özel üretilmiş sentetik maddelerden olmasına dikkat edilmelidir.

Yaz aylarında gece yenen yemeklere dikkat etmekte yarar var. Her şeyden önce son öğün ile yatma saati arasına en az 3 saat koymak, midenin boşalmasına ve yatınca nefes almak ve kalp üstünde basınç olmasını azaltmak açısından gereklidir.

Akşam yemeklerinde yağlı, kızartılmış, baharatlı/acılı/ekşili yemeklerden özellikle kaçınmak gerekir.
Her zaman olduğu gibi alkol, kahve başta olmak üzere bütün kafeinli içecekler (kolalar ve enerji içecekleri dahil) uykuya dalmayı güçleştirecek veya kalitesini bozacaktır. Az miktarda alkol insanı gevşeterek uyumasını kolaylaştırabilir ancak  fazlası mutlaka uyku kalitesini bozar,  sabah “akşamdan kalma” duygusu da yeni güne geç ve güç başlamaya neden olur.  Ayrıca, daha sık tuvalete kalkmak ihtiyacı ilave bir faktör olarak uykuyu böler.

UYKU TESTİ

Aşağıdaki sorulardan herhangi birine ‘’evet’’ yanıtı verenlerin bir uyku bozuklukları uzmanından yardım alması gerekir:

Geceleri uykuya dalmakta ve uykuyu sürdürmekte zorluk çekiyor musunuz?

Kaç saat uyursanız uyuyun, sabah uyandığınızda kendinizi hâlâ yorgun hissediyor musunuz?

Sosyal açıdan uygun ve istediğiniz saatlerde uyuyup uyanabiliyor musunuz? İşe veya okula geç kalma probleminiz var mı?

Sık sık kâbuslarla veya korkuyla çığlık atarak uyandığınız olur mu?

Çevrenizdeki insanlar tarafindan horladığınız veya uykuda nefes almakta güçlük çektiğinize ilişkin gözlemler var mı?

Gün içinde ani ve engellenemez uyku bastırmasi olur mu?

Direksiyon başında hiç uykuya daldınız mı?

Gece yatmadan önce bacaklarınızda rahatsızlık, huzursuzluk, ağrı, karıncalanma vs gibi nahoş hisler oluşur mu? Bacaklarınızı istem dışı hareket ettirdiğiniz olur mu?

Bu haber toplam 2104 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.