1. YAZARLAR

  2. Uzm. Psk. Aylin Aydemir

  3. Saldırgan Çocuklarla Başetme Yöntemleri
Uzm. Psk. Aylin Aydemir

Uzm. Psk. Aylin Aydemir

Yazarın Tüm Yazıları >

Saldırgan Çocuklarla Başetme Yöntemleri

A+A-

Son zamanlarda Danışmanlık almak için bana başvuran ailelerle yaptığım görüşmelerde  aile içinde çocuğun saldırgan tutumunun yaygın olarak sorun olduğunu görmekteyim. Çocuğun karşısında tamamen çaresiz kalan anne ve baba ne yapacağını bilememekte ve davranışı engelmeye uğraşırken dahada çoğalmasına sebep olabiliyor.Ana-babalar için Saldırgan çocuklar çok uğraştırıcı ve zorlayıcı olabilmektedir. Bazen mücadele etmekte geçekten çok zorlanırız , ne yapacağımızı bilemeyiz öfkemize yenik düşer ve pes ederiz. Zaman zaman edindiğimiz küçük bir bilgi hatırımızda kalır ve o anki kritik duruma ışık tutar hatta bazen sorunu tamamen çözer.  Saldırganlıkla  ilgili günlük hayatta kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedim . 
 
Saldırgan çocuk için öneriler;
 
Davranışa odaklanmak yerine davranışın arkasındaki gerçeği anlamaya çalışın.çocuk ihtiyaçlarını elde edebilmek için tek yolun saldırganlık olduğunu mu düşünüyor yani sadece saldırgan davrandığında vurduğunda küfür ettiğinde bunun işe yaradığına mı inanıyor ?
İhtiyacı olan şeyleri elde etmek için buna şiddet ve öfke ile mi tepki veriyor  yada yeni bir kardeşi mi oldu ve tahtını ona kaptırdığını mı hissediyor ? saldırgan davranışların normal olduğunu mu düşünüyor çok ilginçtir ki çocuklar saldırgan olan davranışların ardından gelen olumsuz tepkilerinde bir süre sonra normal olarak görebilirler.
 
Yalnızca davranışı değiştirmeye çalışmak saldırgan çocukla ilgili sorunu çözmeye yardımcı olmayacaktır. Sorunu anlamaya çalışmanız sorunu çözmeniz açısından ilk ve önemli adımdır.
 
Mümkün olduğunca ‘çocuklar’ ifadesini kullanarak çocukları aynı sınıfta değerlendirin birçok saldırgan  çocuk sadece sinirlidir diğer arkadaşlarının yada varsa küçük kardeşlerinin daha çok sevildiğini yada kayırıldığını kendisine haksızlık yapıldığını düşünmektedir. Eğer çocuk diğerlerine yönelik saldırgan davranışlarda bulunuyorsa onun bir şey hakkında üzgün olduğunu incindiğini bilgidiğinizi ona hissettirin ancak sorunun ne olduğundan emin değilseniz bunu size anlatmasına izin verin . ‘Sadece dinleyin’ ahlak dersi yada öğüt vermeye çalışmadan eleştirip yargılamadan sadece dinleyin. Çocuklar bazen sorunların farkında olmayabilir sorular sormanız  veya tahminde bulunmanız gerekebilir. Çocuğun rahatsız olduğu şeyin ne olduğunu net olarak öğrendiğinizde ona üzgün yada kızgın olmasının normal olduğunu  ve kızdığında yada üzüldüğünde bunu göstermenin başka yolları olduğunu gösterin. Bunu oyun oynarak gösterebilirsiniz.  Ona yardımcı olun . sınıfta başka saldırgan çocuklarda var ise yada kardeşler arasında saldırganlık varsa öfke kızgınlık üzgünlük gibi duyguları nasıl paylaşıp gösterebilicekleri konusunda onlara yardımcı olun . onlara bunu oyunla gösterebilirsiniz. ( kavga eden iki arkadaşın yada kardeşin sonunda duygularını paylaşarak konuşarak sorunu çözmeler gibi bir oyun uydurabilir hatta siz oyun kahramanı olup onlara örnek olabilirsiniz.)
 
Saldırganlığa saldırganlıkla karşılık vermekten kaçının çünkü bu hedefin tam tersi bir modeline yada bir mücadeleye sebep olabilir.bunun yerine ihtiyacının ne olduğunu anlayın ve onaylayın ‘ hmm bu senin için gerçekten önemli gözüküyor, bana karşı  saygılı yaklaştığında bununla ilgili düşüneceğim.  Diyerek hem model olmaya başlayabilirsiniz.
 
Aşırı derecede kontrol altında olan ve sürekli ceza alan çocukların problem çözme becerilerini yeterince öğrenemeyebilirler onlara kendi sorunlarını çözmeleri konusunda fırsat verin.
 
Çocukların çözüm yoları ne kadar mantıksız görünsede onlara problemlerini çözmenin çok degerli ve önemli olduğunu hissettirin.
 
Sınıfızda yada evinizde saldırganlıkla ilgili bir sorun olduğunda  bu konuda bir toplantı yapmanız ve onlarında seçenekler sunduğu katıldığı bir ortak problem çözme oturumları işinize yarayabilir. Hem duyguları ifade etmesini gözlemleme hemde rahatlama imkanı sağlaması açısından bu toplantılar öğretici ve sakinleştirici olucaktır.
 
 
Duyguların nasıl dinleneceğini ve çocuklara hisleri ifade etmenin ve bu şekilde düşünmenin iyi bir şey olduğunu söyleyin ve bunu yaptıklarında onlarını onaylayın.
 
Başkalarını ve kendilerini incitmeyecek şekilde onlara duygularını ifade etmeleri için alan hazırlayabilirsiniz. Yumruklama çantası vb.  çok sinirlendiğinde mola verin ve onu sakinleşebileceği objelere yönlendirin ve sakinleştiğinde onunla konuşun.
 
………….  ‘Gerçekten çok kızdın ve sinirlendin. Hadi  bu konuda biraz konuşalım’
 
Çocuklara duygularını ifade ederken kullanıcakları kelimeleri seçmeleri konsunda zaman tanıyın.
 
Eğer çocuklar çok fazla şiddet içerikli çizgi film , film izliyor ve saldırganlık içerikli bilgisayar oyunu oynuyorsa ona bu konuda ne hissettiğnizi ve endişlerinizi dile getirin. Çocuğun bu konuda neler söylediğini dinleyin.

Bu yazı toplam 19921 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum