1. HABERLER

  2. PSİKİYATRİ

  3. Ruh Sağlığı Masaya Yatırıldı

Ruh Sağlığı Masaya Yatırıldı

43.Ulusal Psikiyatri Kongresinde koruyucu ruh sağlığına dikkat çekildi

A+A-

TRT - Türkiye Psikiyatri Derneği Başkanı ve 43. Ulusal Psikiyatri Kongresi Eş Başkanı Prof. Dr. Şahika Yüksel, ruh sağlığı hastalıklarının, en ağır işlev bozukluğu yapan hastalıklardan olduğunu belirterek, "Bunun için koruyucu ruh sağlığı hizmetlerine öncelik verilmesi gerekir." dedi.
Türkiye Psikiyatri Derneği ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı işbirliğiyle düzenlenen 43. Ulusal Psikiyatri Kongresi, İstanbul'da başladı.

Kongrenin açılışında konuşan Yüksel, bu yılki kongrenin ana temasını, "Kanıta Dayalı Psikiyatri" olarak belirlediklerini ifade ederek, tıbbın çok ciddi ve hataya yer vermeyen bir alan olduğunu, bu nedenle de birinci basamaktan başlayarak tüm sağlık kurumlarında aynı tedavilerin uygulanması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin bir ruh sağlığı yasasına ihtiyacı bulunduğunu kaydeden Yüksel, şöyle devam etti: "Ruh sağlığı hastalıkları, en ağır işlev bozukluğu yapan hastalıklardandır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, yeti yitimine neden olan 10 hastalıktan 4'ünü ruhsal hastalıklar oluşturuyor. Bunun için koruyucu ruh sağlığı hizmetlerine öncelik verilmesi ve hastaların toplum içinde tedavi edilmeleri gerekir. Bunun için de hastaların gündüz tedavi edileceği merkezler kurulmalı."

Türkiye'de ruh sağlığına çok az kaynak ayrıldığını ve performans sistemi içinde hekimlerin çok yüksek sayıda hastaya bakmasının istendiğini ifade eden Yüksel, ruh sağlığı konusunda bir hastaya asgari 20 dakika ayrılması gerektiğini söyledi.

Ruh sağlığının bir ekip işi olduğunu da vurgulayan Yüksel, hekim dışı diğer sağlık personeli sayısının da az olduğunu ifade etti.

Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Ercan Abay da 27 Ekim'e kadar sürecek kongreye toplam 1.900 psikiyatristin katıldığını belirterek, ABD, İtalya, Avustralya, İngiltere, Almanya ve Hollanda'dan da psikiyatri alanında uzmanlaşmış 10 davetlinin bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacağını söyledi.

Bu haber toplam 3153 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.