1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİK DESTEK

  3. Psk. Yıldız Burkovik ‘Psikologlar Kılavuz Kaptan Gibidir’

Psk. Yıldız Burkovik ‘Psikologlar Kılavuz Kaptan Gibidir’

Ruh sağlığı hizmetlerinde psikiyatri, nöroloji ve psikoloji işbirliğinin önemine dikkat çeken Psikolog Yıldız Burkovik, “İnsanın ruhundaki fırtınaları dinlemek, o fırtınanın kasırgaya, hortuma dönüşmeden durulmasını sağlamak ruh sağlığı profesyonellerinin

A+A-

Psikologların sorunlarına dikkat çekmek amacıyla her yıl 10 Mayıs Dünya Psikologlar Günü olarak kutlanıyor. Bu nedenle ruh sağlığının önemine dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, ruh sağlığı hizmetlerinde psikiyatri, nöroloji ve psikoloji işbirliğinin önemine parmak bastı. Üç disiplinin de önemli ve ayrı işlevleri olduğunu belirterek “Ruhumda fırtınalar var sözü boşuna söylenmemiş” diyen Burkovik, şöyle konuştu: 

EL YORDAMIYLA YAPILAN TERAPİLER ZARAR VEREBİLİR!

“İnsanın ruhundaki fırtınaları dinlemek, o fırtınanın kasırgaya, hortuma dönüşmeden durulmasını ya da tatlı bir meltem şeklinde esmesini sağlamak ruh sağlığı profesyonellerinin işidir. Hastaya yapılan terapötik dokunuşlar çok önemlidir, eğer bilgi tam değilse psikolog kendi düşüncesine göre sanki aile içinde konuşur gibi kalabilir. Oysa ki yapılandırılmış bir terapi gerekmektedir ve pek çok bilgi akışıyla birlikte süpervizyon almalıdır. Kendi kendine el yordamıyla yapılan terapiler danışana zarar verir. Ya bir daha terapiste gitmeme kararı alabilir veya başlangıçta öyle durumda değilken yatarak tedavisi gereken bir hasta haline dönüşebilir.” 

“ÜÇLÜ DESTEK ÇOK ÖNEMLİ”

Kişinin ruh durumunun ve zihninin sağlıklı olması hedefleniyorsa bunun tek profesyonelden ziyade farklı disiplinlerden iki hatta kimi zaman üç profesyoneli kapsadığını dile getiren Burkovik, “Psikolog-psikiyatrist ve nörolog olarak üçlü bir destek de gerekebilir. Sadece ilaç tedavisi yeterli değildir çünkü kişinin içerideki fırtına durulsa bile arada beklenmedik fırtınalar çıktığında neler yapacağını bilememek, o fırtınaya neyin sebep olduğunu anlayamamak kişide büyük bir sıkıntı ya da kaosa yol açabilir” dedi.

“KİRLER HALININ ALTINA SÜPÜRÜLMEMELİ”

Burkovik, ihtiyaç duyulmasına rağmen psikolog desteği almamanın, temizlik yapılırken halının altına kirleri saklamak gibi olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti: “Saklanan her şey birden döküldüğünde, var olan durum daha da kötü hale gelebilir. Gerektiğinde fırtına kopacakken durdurmayı bilmek, limanda neler yapacağını kavramak ve kendisini fırtınaya götüren yolu bulmak, bir daha aynı yoldan gitmemek ya da giderken fark ederek dönmek için yol göstericiye ihtiyaç vardır. Bazen bir yol bazen de farklı yollar aslında psikolog ile birlikte keşfedilir. Psikoloğun işi, kişiye asıl hedefi görmesi ve güçsüz tarafının güçlenmesi için yardım etmektir. İnsanın kafası öyle karışabilir ki ruhunun gerginliğinden o zaman koymuş olduğu hedefini göremez, hatta düşünemez bile. Aklı karışır ve baktığı her yerde sadece olumsuzlukları görür. Öyle durumlarda kimi zaman ana hedeften uzaklaşılarak öncelikle olumsuzu olumluya döndürme hedeflenebilir. 

TEDAVİNİN AMACI OLUMSUZU OLUMLUYA ÇEVİRMEKTİR

Daha sonra kimi zaman yakın kimi zaman uzak hedefler konur. Ya da tüm bunların aksine bazen de bir miktar bırakılır, ilerideki hedef ve anı yaşama asıl hedef haline gelir. Dolayısıyla zayıf yanların güçlenmesi, olumsuzun olumluya çevrilmesi ve yaşamın enerji ile dolması, tükenme gibi yıkıcı belirtilerden uzaklaşma ön plana alınır.”

Bu haber toplam 7742 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.