1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Psikolojik Tedavi Yöntemleri Tepki Alıyor

Psikolojik Tedavi Yöntemleri Tepki Alıyor

Psikolojik Tedavinin İnsan Haklarını İhlal Ettiğini Savunan İnsan Hakları Savunucuları, Psikolojik Tedavi Yöntemlerinin Acı Sonuçlarını Fotoğraf ve Film Gösterileriyle Vatandaşların İzlenime Sundu.

A+A-

IHA-Psikolojik tedavinin insan haklarını ihlal ettiğini savunan Rus insan hakları savunucuları, Moskova'da düzenledikleri sergide, psikolojik tedavi yöntemlerinin acı sonuçlarını fotoğraf ve film gösterileriyle vatandaşların izlenime sundu.

İnsan Hakları Vatandaş Komisyonu Örgütü tarafından Moskova'daki Jeoloji Müzesi'nde düzenlenen "Psikolojik tedavi; ölüm endüstrisi" sergisinde tecavüz ve dolandırıcılık, okul çocuklarına psikolojik tedavi amaçlı ilaçların verilmesi, sanat adamlarının psikolojik tedaviye tabii tutulması, şiddetin kaynakları, ırkçılığın teşviki, Sovyetler Birliği'nde psikolojik tedavi sistemi, elektroşok ve psikoloji cerrahiye, kar amacıyla psikolojik ilaçların yaygınlaşması gibi konuları içeren fotoğraflar ve belgesel filmler, vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.
Benzeri Rusya'da ilk kez düzenlenmekte olan sergiye ağırlıklı olarak üniversite öğrencileri büyük ilgi gösterirken, dünyanın çeşitli coğrafyalarında ve eski Sovyetler Birliği'ndeki psikolojik tedavi
sistemlerini yansıtan eserler büyük merakla izlendi. Sergi organizatörü Sofya Darinskaya, "Son 39 yıldan beri dünyanın değişik coğrafyalarında psikolojik tedavi yöntemlerinin sonuçları konusunda deliller toplamaktayız. Psikolojik tedavinin tıpla her hangi bir ilişkisi olmadığını söylüyoruz. Bunun tıbbi bir tedavi olduğuna dair hiç bir bilimsel kanıt yok. İnsan katliamı, şiddet anlamına gelen psikolojik tedavi insan haklarına aykırıdır.
Maalesef Rusya'da psikoloji uzmanları hayatımızın her alanına karışmış
durumdalar. Okulda ve işte psikolojik işkenceye tabii tutulmaktayız. Rusya'da genç kızlar "ruh hastası" gibi saçma bir diyagnoz ile kısırlaştırılmaktadır. Halbuki bunu yapan psikoloji uzmanlarının halen yargıya sevk edilmemeleri çok üzücü" şeklinde konuştu. Lyudmila Klimova isimli ziyaretçi "Moskova'da faaliyete başlayan bu serginin toplumumuz için çok faydalı olacağını düşünüyorum. İnsanlarımızın psikoloji uzmanlarının oyunları konusunda daha bilinçli olmaları gerekir. Bir çocuk veya yaşlı insan için psikolojik sorunu var denildiği zaman, bunun aslında bir fiziki sorundan, rahatsızlıktan kaynaklandığı şeklinde algılanması gerekir ve psikolojik tedavi ilaçlarının peşine kesinlikle düşmemeli. Ayrıca okullarda çocuklarımıza hangi ilaçların verildiğini de kontrol etmemiz gerekiyor. Zira çocuklar arasında intihar olaylarının artması bence hiç tesadüf değildir" dedi. Bu arada ziyaretçi girişi ücretsiz olan serginin 1 ay boyunca Moskovalıları bilinçlendirmesinin planlandığı öğrenildi.

 

Bu haber toplam 4432 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum