1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Psikoloji Mezunları Rehber Öğretmen Olamayacak

Psikoloji Mezunları Rehber Öğretmen Olamayacak

Türk PDR Derneğinin başvurusunu karara bağlayan Danıştay, Psikoloji mezunlarının pedagojik formasyon eğitimi alarak rehber öğretmen olmayacaklarına karar verdi.

A+A-

Pedagojik formasyona ilişkin yeni karar


   
Danıştay psikoloji mezunlarının rehberlik formasyonu almasına imkan veren düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

HABER MERKEZİ

21.06.2022
Danıştay pedagojik formasyon eğitimleriyle ilgili yeni bir karar verdi. 

Alınan kararla psikoloji mezunları rehber öğretmen olmalarını sağlayacak şekilde formasyon eğitim alamayacaklar. 

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği'nin konuya ilişkin açıklamasında şöyle denildi:

"Yüksek Öğretim Kurulunca 27/09/2021 tarihinde yayımlanan Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslar doğrultusunda YÖK’ün üniversitelerde verdiği Öğretmenlik Pedagojik Formasyon Eğitimine ilişkin Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin, 2021 Ekim ayında Danıştay Dairesinde yapmış olduğu yürütmeyi durdurma ve formasyon iptaline dönük başvuruda Danıştay  ara karar yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Buna göre halen süren pedagojik formasyon eğitimi ve sonraki uygulamaların söz konusu yürütmeyi durdurma kararının hukuki etkisine binaen yasal dayanağı ortadan kalkmıştır.

Türk PDR Derneği ve Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Pedagojik Formasyon konusunda Milli Eğitim Bakanlığı esaslarının YÖK tarafından uygulanmadığı, üniversitelerin kapasitelerine bakılmadan; limitsiz, oransız kontenjanlar açıldığı ve hatta birçok fakültede staj için fiziki ortam olanağı olmadığı halde şartlar gözetilmeden, uygunsuz şekilde formasyon kontenjanları açıldığı ortadadır. 700 bine yakın öğretmen MEB’e atama beklerken ve özel okullarda asgari ücrete dahi iş bulamazken yeni işsiz öğretmenler yaratmaya dönük oportünist, plansız bu çalışmayı doğru bulmadığımızı ifade etmiştik. Kaldı ki verilen pedagojik formasyon eğitiminde, öğretmenlik meslek yetkinliğini sağlayacak doğru dürüst ders de bulunmamaktadır. Eğitim Fakültesinde bulunmayan öğretmen branşları için, örneğin; muhasebe, ticaret, sağlık branşlarında ihtiyaç varsa branşa dönük derslerle formasyon açılması gerekirken tüm alanlarda üstelik halen okuyan 200 bine yakın öğrenci, 700 bin mezun atama bekleyen öğretmene rağmen pedagojik formasyon eğitimi açılması kamu yararına da değildir. “Hiçbir şey olamıyorum bari öğretmen olayım.” mantığı doğru değildir. Devletin yeni işsiz öğretmenler yaratması doğru değildir. Eğitim, 7-8 dersle öğretmen yapılarak sunulacak kadar ucuz bir hizmet değildir. Öğretmenlik bir ihtisas mesleğidir.” diye belirtmiştir.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanının yetkinliği ve yeterliliği yanında Eğitim Bilimleri yetkinlik ve yeterliliğini ve alan mezunlarının haklarını korumakla yükümlü Türk PDR Derneği olarak kararı memnuniyetle karşılıyoruz."


TÜRK PSİKOLOGLAR DERNEĞİ TEPKİ GÖSTERDİ

Türk Psikologlar Derneği Danıştayın kararına katılmadıklarını ve konunun takipçisi olacaklarını içeren bir paylaşım yaptı.


 

Bu haber toplam 25670 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.