1. HABERLER

  2. KİŞİSEL GELİŞİM

  3. Psikolog Zehra Binici Tekin: "Bugünün Popüler Mesleği, Geleceğin de Popüler Mesleği Olmayacak"

Psikolog Zehra Binici Tekin: "Bugünün Popüler Mesleği, Geleceğin de Popüler Mesleği Olmayacak"

Uzman Klinik Psikolog Aile Danışmanı Zehra Binici Tekin, "Aileler bugün çok revaşta diyerek bir mesleği seçmelerini isteyebiliyor ancak unutmamak lazım, bugünün popüler mesleği, geleceğin...

A+A-

 Uzman Klinik Psikolog Aile Danışmanı Zehra Binici Tekin, "Aileler bugün çok revaşta diyerek bir mesleği seçmelerini isteyebiliyor ancak unutmamak lazım, bugünün popüler mesleği, geleceğin de popüler mesleği olmayacak. Gencin atacağı doğru adım kişiliğine, karakterine hedeflerine ve yeteneklerine uygun mesleği seçmesidir" dedi. 

Yükseköğretim Kurumlarına Giriş Sınavı (YKS), geçtiğimiz haftasonu tamamlandı. YKS'ye giren binlerce üniversite öğrencisi adayı merakla sınav sonuçlarını bekliyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından YKS tercih kılavuzu yayınlandı ve üniversite kontenjanları belli oldu. Konuya ilişkin Uzman Klinik Psikolog Aile Danışmanı Zehra Binici Tekin adayların tercih süreçlerine dair İhlas Haber Ajansı'na önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kaynak:https://m.haberler.com

İHA muhabirinin, bir çok öğrencinin üniversitede okuduğu bölümün mesleğini yapmamasındaki en önemli etkeni sorması üzerine Tekin, bu konuda bir çok etken olduğunu ancak temel faktörün yüksek puan alan adayın, ailesi tarafından istediğinin dışında bir alana yönlendirilmesi olduğunu kaydetti. Tekin, "Aileler, 'puanın ziyan olmasın, şurayı yaz' gibi bir tutum geliştirebiliyor. Ebeveyn şuna dikkat etmelidir, puanı ziyan olmasın diye çocuğumuzun hayatı mı ziyan olsun? Çünkü meslek seçimi bizim düşündüğümüzden çok daha önemli, çok daha özel bir süreç. Çocuğun meslek hayatı onun kişiliğini ve yaşamını şekillendirecek. Gireceği ortamları belirleyecek, evliliğini, hedeflerini, kariyerini her şeyini bu tercih belirleyecek. Puanı yüksek veya düşük fark etmez önemli olan gencin istediği bölüme gitmesidir" şeklinde konuştu.


images-005.jpg


"Gençlerin öncelikle kendini tanıması gerek"

Tercih aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Tekin, "Çocuğun öncelikle kendini tanıması gerekiyor. Kendini tanıması doğru meslek tercihi yapabileceği anlama gelir. Kendini tanımada çocuk yeteneklerinin, ilgilerinin, heveslerinin ve güçlü yanlarının farkındadır. Hayatı daha iyi analiz edebiliyordur, kararlarını alabiliyordur dolayısıyla kendini iyi tanıyordur. Kendini iyi tanıyan çocuğumuz doğru meslek tercihi yapacaktır" dedi.

Tercih sürecinde ailelerin de önemli rol oynadığının altını çizen Tekin, "Zamanı ve çağı iyi tanımak lazım. Bugünün ortaya çıkan yeni açılan meslekler var, bunlar iyi tanımak lazım. Aileler bugün çok revaşta diyerek bir mesleği seçmelerini isteyebiliyor ancak unutmamak lazım, bugünün popüler mesleği, geleceğin de popüler mesleği olmayacak. Gencin atacağı doğru adım kişiliğine, karakterine hedeflerine ve yeteneklerine uygun mesleği seçmesidir. Seçeceği meslek bugünün popüler mesleği olmayabilir ama onu mutlu edecektir. Çünkü ömür boyu o mesleği icra edecek. Örneğin, çocuğun puanı yüksek diye mimar olmak istediği halde aile puanı ziyan olmasın diye tıbba yönlendiriyor. Bir doktora gittiğinizde öncelikle güler yüz beklersiniz ama mesleğini sevmeden yapıyorsa nasıl güler yüzlü olmasını bekleyebiliriz?" ifadelerinde bulundu.

"Bir yıl daha beklemek kayıp değil yatırımdır"

İstediği puanı elde edemeyen gençlerin bir yıl daha kaybetmemek için var olan puanla başka bir alan seçmemesi gerektiğini dile getiren Tekin, "Ben bu duruma bir yıllık kayıp gözüyle bakmıyorum, bu geleceğe yatırımdır. Hedeflediğiniz mesleğe gerekli olan puanı pes etmeden bir sonraki sınavda tutturacaksanız, bu farkındalığa sahipseniz bir yıl daha bekleyebilirsiniz" diye konuştu.

Tekin meslek seçimi konusunda gencin istediği mesleği yapan kişilerle bir araya gelip sohbet etmenin, fikirlerini almanın da önemine değindi. "Tercih zamanında yaşanan kargaşa çok kaygı vericidir" diyen Tekin, ailelere çocuğuyla çatışmaya girmemesini söyledi.

Tekin ailelere tavsiyeler veren "Her Güne Bir Tavsiye" adlı kitabından da söz etti. Her güne bir pratik tavsiye formatında kaleme aldığı kitapta sınav ve tercih sürecine ilişkin de önemli bilgiler olduğunu aktardı. İhlas Haber Ajansı

Bu haber toplam 6989 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.