1. HABERLER

  2. KİŞİSEL GELİŞİM

  3. Korku sizi etkisi altına aldığında hatırlamanız gereken 6 durum

Korku sizi etkisi altına aldığında hatırlamanız gereken 6 durum

Korku ile mücadele etmekten yoruldunuz mu? Hiçbir zaman yenemeyecekmişsiniz gibi mi hissediyorsunuz?

A+A-

İşin gerçeği hiçbir zaman korkuya karşı galip gelemezsiniz ama onunla savaşmak için kendinizi eğitebilirsiniz. İşte korku sizi etkisi altına aldığında hatırlamanız gereken 6 durum...

Korku sizi yanıltır ve yalan söyler

Korkunun bilmenizi istediği ilk şey, sürekli yalan söylediği ve sahip olduğunuz her düşünceyle size perişan hissettirdiğidir. Korku, çok güçlü bir histir. Psikolojik olarak, insanların sahip olduğu en kullanışlı savunma mekanizmalarından biridir. Ancak, korkunun sizin gerçekliğinizi bozmasını izin vermemelisiniz. Ondan kurtulamayacak olsanız da, nasıl davrandığınızı belirlemesini engellemek için korkuyu kontrol altında tutmanız çok önemlidir.

Korkunun kendini kontrol etmesine izin verin 

Korkunun bilmenizi istemediği bir başka şey, şu anki durumunuz ve getirdiği zorluklar ne olursa olsun, amaçladığınız şeyleri yapabilecek olduğunuzdur. Çoğu insan, korkunun kendini kontrol etmesine izin verir ve zihinlerinin onlara gönderdiği tüm olumsuz mesajları dikkate alır. Büyük hedeflere ulaşmanın zor olduğu ve çok fazla zaman ve çaba gerektirdiği doğrudur. Ancak, durum bu olmasaydı sonuçlara ulaşmak için motive olmayacaktınız ve süreci öğrenmeyecektiniz.

Kararları yalnızca siz belirleyin 

Çoğu zaman çok korkutucu olan bir faktör de başkalarının düşünceleridir. Hayatınızdaki değişikliklere karar verme hakkına yalnızca siz sahipsiniz. Eleştirilme korkusu, sizi istemediğiniz durumlara veya sevmediğiniz bir işte çalışmaya mahkum edebilir. Muhtemelen, diğer insanlar tarafından fark edilmenizin tek yolunun bu olduğunu sanıyorsunuz, ancak bu doğru olmak zorunda değil. Sonuçta, her zaman hakkınızda konuşan biri olacaktır çünkü bu insan doğasının normal bir parçasıdır. Bunun sorun olmadığını bilin, çünkü her zaman herkesle iyi geçinemezsiniz. Yapabileceğiniz şey, umutlarınıza ve hayallerinize göre yaşamaktır. Muhtemelen eleştirilmeye devam edeceksiniz, ancak kesinlikle daha mutlu olacaksınız.

Değişmek için geç değil 

Ne kadar süredir korkularınız yüzünden harekete geçemiyorsunuz? Korkunun bilmenizi istemediği bir diğer şey ise ne yaş ne de başka bir durumun değişmek için bir engel oluşturmadığıdır. Bir değişikliğin gerçekleşmesi için, onu sizin gerçekleştirmeniz gerekir. Eğer gerçekten hayatınızda yanlış giden bir şeyler varsa veya yapmak istediğiniz şeyler varsa, bir eylem planı yaratın. Şimdiden bir hedefiniz var. Şimdi, gerçekleştirmek için gerekli adımları atın.

Geçmişteki hatalarınız geleceğinizi etkisi altına almaz 

Korkunun bilmenizi istemediği beşinci şey: yaptığınız hatalar geleceğinizi belirleyecek diye bir şey yoktur. Hepimiz hata yaparız ve yapmamamız gerektiğini düşündüğümüz şeylerin yükünü omuzlarımızda taşırız. Bu gayet normal, çünkü hayat yeni şeyler denemek ve kararlar vermektir. Bunları yaptığınızda, hata yapmanız kaçınılmazdır.

Şimdi, bu hatalar hedeflerinize ulaşmanız için doğru yolu bulmanızda size yardımcı olabilir. Yalnızca bir hata yaptığı için denemekten vazgeçen ve bu yüzden de ilerleme kaydedemeyen insanlardan biri olmayın. Bunun yerine, hangi yolu izlememeniz gerektiğini anlamak ve ders çıkarmak için hatalarınızı kullanın.

Sizi engelleyen tek şey yine sizsiniz 

Sizi durduran şeyin korku olduğunu mu sanıyorsunuz? Gerçek şu ki, bu doğru değil. Korkunun belirsizliğe ve kuşkuya sebep olabileceği doğru, ancak durmaya devam etme kararını veren sizsiniz.
Kaynak

Bu haber toplam 4329 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.