1. YAZARLAR

  2. Doç. Dr. Tayfun DOĞAN

  3. Pozitif Psikoloji Araştırmaları ve Yeni Bir Dergi
Doç. Dr. Tayfun DOĞAN

Doç. Dr. Tayfun DOĞAN

aktuelpsikoloji.com
Yazarın Tüm Yazıları >

Pozitif Psikoloji Araştırmaları ve Yeni Bir Dergi

A+A-
Psikoloji bilimi genel olarak, insan davranışlarının olumsuz yönlerine odaklanmış ve daha çok ruh sağlığı bozukluklarını tedavi edici bir göreve soyunmuştur. Bunda, psikoloji biliminin henüz geliştiği dönemlerde, birinci ve ikinci dünya savaşı gibi insanlık tarihinin en büyük felaketlerinin olması önemli etkendir. Bunun dışında, ilk dönem psikoloji bilimiyle uğraşan bilim adamlarının neredeyse tamamının psikiyatri ve tıp kökenli olmaları da önemli bir etkendir. Son olarak ise, insanlar için, sıkıntıda ve zor durumda olana öncelikli olarak yardım etme eğilimi söz konusudur. Dolayısıyla, öncelik ruh sağlığı iyi olmayan bireylere verilmiştir. Tüm bunların sonucu olarak da insanlara ait olumlu yönlerin araştırılması ihmal edilmiştir.

Özellikle, 1980’lerden sonra bu durum değişmeye başlamış ve pozitif psikoloji ile ilgili araştırmalar yapılmaya başlanmış. Hayatı yaşamaya değer kılacak faktörlerin neler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Gerçi, tüm dünyada hala en yaygın ve üzerinde en çok araştırma yapılan psikoloji alanı klinik psikolojidir. Ancak artık birçok üniversitede uygulamalı pozitif psikoloji bölümleri açılmakta, pozitif psikoterapi yöntemleri geliştirilmekte, konu ile ilgili kongre ve sempozyumlar düzenlenmektedir.

Bunların dışında, pozitif psikoloji konusunda en önemli gelişmelerden birisi de bu alanda yayın yapan hakemli bilimsel dergilerdir. Pozitif psikoloji ile ilgili bilimsel araştırmaları yayınlayan, uluslararası alanda kabul görmüş, hali hazırda 10 kadar dergi bulunmaktadır. Bu dergilerin olması ve bilim insanlarının dergilere olan ilgisi yüz güldürücü düzeydedir. Ülkemizde, ise psikoloji ve psikolojik danışma ile ilgili birkaç dergi bulunmasına rağmen, doğrudan pozitif psikoloji ile ilgili araştırmalara yer veren, özgün bir dergi bulunmamaktaydı. Girişimlerimiz sonucu, Türkçe ve İngilizce yayın yapan, “The Journal of Happiness and Well-Being” adlı bilimsel bir dergi yayınlamaya karar verdik. Yeni yıl ile birlikte dergimizin ilk sayısı da yayınlandı. Dergiye yönelik gelen geribildirimler ve tebrikler bizleri o kadar mutlu etti ki, isabetli bir girişimde bulunduğumuza bir kez daha kani olduk.

Bu tarz bilimsel dergilerde en büyük sorun, devamlılık sorunudur. Bu anlamda, derginin kalıcı olması en büyük dileğimizdir. Derginin ilk sayısına www.journalofhappiness.net adlı siteden ulaşabilirsiniz.


Bu yazı toplam 9629 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum