1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Panikatak Terapisinde Şunlar Dikkate Edin

Panikatak Terapisinde Şunlar Dikkate Edin

Terapiye gelenlerin şöyle bir sorunu oluyor; 'ben konuşuyorum, konuşuyorum, terapist bir şey söylemiyor' diyorlar. Bu nokta önemli çünkü terapist herkes gibi pat diye konuşmaz...

A+A-

Terapiye gelenlerin şöyle bir sorunu oluyor; 'ben konuşuyorum, konuşuyorum, terapist bir şey söylemiyor' diyorlar. Bu nokta önemli çünkü terapist herkes gibi pat diye konuşmaz, ağzından çıkacak her cümle önemlidir. Dolayısıyla terapist, hedefine ulaşacağı zaman konuşur.

Psikoterapide neler yapılır?

Psikoterapi genel anlamıyla; bir profesyonel terapistle düzenli görüşmeler şeklinde yapılabilen tedavi yöntemidir. Tedavide karşılıklı etkileşim önemlidir. Bir hekimle, terapistle karşılaşmak bile terapi sürecini başlatabilir. Terapide yapılan şudur; öncelikle terapist danışanı anlamaya çalışır, şikayetlerini öğrenir, oldukça detaylı bir şekilde yaşamı hakkında bilgi sahibi olmaya çalışır, hatta çocukluğundan başlayarak bilgi edinir, kişinin sosyo kültürel ortamı, inançları, yaptığı iş, eğitim düzeyi, yakın ilişkileri nasıldır? Bu konuları çok ayrıntılı biçimde ele alır. Burada amaç, sorun çözmeye odaklanmaktır ve kişinin kendini tanıması, kliniğe getirdiği sorunlarda kendinden kaynaklanan öğeler neler bunları bilmesi önemlidir.

Terapiye başlarken kişilik testi verilir mi?

Evet. Hastanın psikolojik yapısına ilişkin analiz yapılır. Kişiliğine ilişkin daha detaylı bilgi alınmaya çalışılır, psikolojik savunma mekanizmaları nasıl hareket ediyor öğrenilir. Ayrıca buradaki becerisi ne durumda, kişinin savunma düzenekleri nasıl hareket ediyor?

Gereken düzeyde mi, geride mi kalmış (erken yaşlarda görülen savunma düzeneklerinde mi kalmış) buna bakılır. Ve bu sayede kişilik düzeyinde psikolojik sorunları olan kişilere yapılan testlerde ciddi ipucu alınıyor. Kişi, yaşının gerektirdiği düzeyde değilse, bunun mutlaka iş, aile yaşamına yansımaları görülüyor.

Bazen tek konuşmada bile anlarız kişinin halini

Danışanların şöyle bir sorunu oluyor; 'ben konuşuyorum, konuşuyorum, terapist bir şey söylemiyor' diyorlar. Bu nokta önemli çünkü terapist herkes gibi pat diye konuşmaz, ağzından çıkacak her cümle önemlidir. Dolayısıyla terapist, hedefine ulaşacağı zaman konuşur. Bazen testlere başvurmadan da anlarız kişinin durumunu, hatta tek görüşmede bile kafamızda fikir oluşur ama söylemeyiz çünkü kişi hazır değildir buna. Kişinin değişime hazır olduğu zamanı bekleriz, ruh durumu da önemli, depresyonun toparlanması gerekiyor ve kendisi ile ilgili olumsuz şeylere hazır olması lazım öncelikle.

Kaynak: BUGÜN GAZETESİ

UZM.DR. SEMRA BARİPOĞLU- UZM. PSK. YILDIZ BURKOVİK

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi (0216 633 06 33)

Bu haber toplam 2365 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.