1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Özgüven Geliştirmenin 4 Temel Yolu!

Özgüven Geliştirmenin 4 Temel Yolu!

Uzm. Psk. Aile Dan. Sezen Gündoğan, özgüven geliştirmenin yöntemlerini yazdı. Özgüven, bireyi başarıya ulaştıran temel dayanaklardan biri olarak durduğunu belirten Sezen Gündoğan, "Nasıl yapabilirim" diyenler için önemli ipuçları veriyor.

A+A-

Uzman Psikolog Aile Danışmanı Sezen Gündoğan, özgüven geliştirmenin yöntemlerini Rotahaber okuyucuları için yazdı. Özgüven, bireyi başarıya ulaştıran temel dayanaklardan biri olarak durduğunu belirten Sezen Gündoğan, "Nasıl yapabilirim" diyenler için önemli ipuçları veriyor.

ÖZGÜVENİNİZİ GELİŞTİRMENİN İPUÇLARI

Günlük yaşamda özgüven kelimesini sık kullanırız, eksik ya da tam olduğu sıkça ifade edilir. Aslında doğru seviyede kendinizden emin olmak, özgüveninizi geliştirmek hayat boyu bireyin mutlu olmasına destek olur. Başarılı olmasını kendini rahat ifade edebilmesini sağlar. Yaşantınızda yeni kararlar alırken veya yeni durumlara alışmaya çalışırken en sadık yardımcınız özgüveniniz olacaktır. Bu sebeple özgüveninizi desteklemeli ve güçlendirmelisiniz. 

untitled-1.jpg

Nasıl yapabilirim diyenler için işte bazı ip uçları ,

KENDİNİZİ SEVİN

Özgüveninizi arttırmak istiyorsanız zihin sağlığınızı önemseyerek öncelikli hale getirmelisiniz. Birçok durumda başarılı olabilmek için öncelikle bireyin iyi olması gerekmektedir. Kendi sağlınızı özellikle ruh sağlığınızı ihmal ettiğinizde kendinize güvenerek, kendinizden emin tavırlar sergilemeniz çok daha zor olacaktır.

SAĞLAM DURUŞUNUZU KORUYUN

Her insan yaradılışı gereği birbirinden farklıdır. Her insanın diğerlerinden daha iyi olduğu yönler vardır. Bu yönlerinizi bulmak keşfetmek sizin elinizde, olmadığını düşünüyorsanız henüz keşfetmemişsiniz demektir. Güçlü yönlerinizi ortaya çıkarmak için yapmaktan zevk aldığınız ve başarılı olduğunuzu düşündüğünüz şeylerin bir listesini yapmaya başlayabilirsiniz.  Bu yönlerinizi keşfettikten sonra o işleri yaptığınızda kendinizi eskisinden daha iyi hissedecek, özgüveninizin gelişimini desteklemiş olacaksınız. 

KENDİNİZİ İYİ TANIYIN

Kimse tahmin ettiğiniz kadar mükemmel değildir. Hatta mükemmel olamayan ama sizlere mükemmellik algısı yaratan kişiler ile kendinizi kıyaslamayın. Kıyaslamalar kişilerin kendilerine olan güvenlerini zedeler. Dışarıdan gözlemleyip diğer insanları gördüklerimiz kadarıyla kendimize kıyas yapmak hiç de doğru bir değerlendirme değildir.

Haksız yere kendinize kızdığınız, sizi aştığı için başaramadığınız bir iş yüzünden kendinize yüklendiğiniz her an özgüveninize biraz daha zarar vermiş olursunuz.  Böyle durumlarda, herkesten farklı bir kişiliğe güçlere sahip olduğunuzu bu şekilde değerli olduğunuzu kendinize hatırlatmalısınız.
Özgüveni yüksek ve tam olan biri olmak istiyorsanız ilk olarak negatif düşüncelerden kurtulmalısınız. Başkalarının söylediği, olumsuz düşüncelerine asla kafanızda yer vermeyin. Bırakın isteyen isteğini düşünsün. 

KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

Yaptığınız bir işte, başarılı bir sonuç çıkardınız, küçük de olsa kutlamayı ihmal etmeyiniz. Hiçbir başarı bir anda geçekleşmez. Çoğu zaman, büyük başarıların kapısını küçükleri açar ve siz kendinizi ne kadar çok motive ederseniz yolunuzda emin adımlarla yürümeye o şekilde devam edersiniz. Başarılarınızı önemsemez değersizleştirirseniz elinize geçen fırsatları da yok edebilirsiniz.

 
Uzm. Psikolog Aile Danışmanı
SEZEN GÜNDOĞAN
www.sezengundogan.com
tüm sorularınız için; [email protected] 

Kaynak: http://www.rotahaber.com

Bu haber toplam 12070 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum