1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Otobüs şoförlerine psikolojik test

Otobüs şoförlerine psikolojik test

Ulaştırma Bakanlığı'nca hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre, yolcu ve eşya taşımacılığı işini yürüten kişiler her 5 yılda bir psiko-teknik değerlendirme testinden geçirilecek.

A+A-

SABAH - Muayene sonucu psikolojisi bozuk sürücülerin çalışma ve sürücü belgeleri iptal edilecek. Ulaştırma Bakanlığı'nca hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 60. maddesi gereği yolcu ve eşya taşımacılığı işini yürüten kişilerin her 5 yılda bir psiko-teknik değerlendirme testinden geçmeleri zorunlu hale geliyor. Yapılan muayenelerde durumu uygun olmayan sürücülerin çalışma ve sürücü belgeleri iptal edilecek.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin "Psiko-teknik Değerlendirme ve Psikiyatri Uzmanı Muayenesi" başlıklı 79. maddesine göre ise, kanunda tanımlanan nitelikteki trafik suçlarını işleyen sürücüler, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutulacak. Muayene sonucu durumu uygun bulunan sürücülerin sürücü belgeleri iade edilecek.

Kişi, düzenlenen psiko-teknik değerlendirme raporu ile birlikte psikiyatri uzmanına başvuracak. Psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutulacak sürücüye önce psiko-teknik değerlendirme uygulanacak. Psikiyatri uzmanı, kişiye ait psiko-teknik değerlendirme raporunda belirtilen bulgular ile psikiyatrik muayenesi sonucu elde ettiği bulguları birlikte değerlendirerek, söz konusu kişinin sürücülük yapmasına engel bir durum olup olmadığını belirten bir rapor düzenleyecek. Psikiyatri muayenesi kamu ve özel sektöre ait sağlık kuruluşlarında çalışan psikiyatri uzmanları tarafından düzenlenebilecek. Sağlık Bakanlığı'nca ruhsatlandırılan psiko-teknik değerlendirme merkezleri sadece bulundukları adreste yani uygunluk belgesi verilen yerlerde o hizmeti verecek. Buna aykırı faaliyet gösteren merkezlerin raporları geçersiz sayılacak ve verilen çalışma uygunluk belgesi iptal edilecek. Bu arada Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu, 81 il sağlık müdürlüğüne gönderdiği genelgede, sürücülere uygulanacak psiko-değerlendirme muayenelerine ilişkin uyarılarda bulundu.

Gümrükçüoğlu, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nde yer alan hükümleri hatırlattığı genelgede, psiko-teknik değerlendirme merkezlerinin faaliyetleri hakkında da bilgiler verdi. Müsteşar Gümrükçüoğlu, genelgede şu ifadelere yer verdi:

"Yönetmelik gereğince psiko-teknik değerlendirme uygulama yetki belgesi psikolog adına düzenlenmekte, merkezin çalışma uygunluk belgesinde de yetki belgesine sahip kişi ya da kişilerin sorumluluğunda faaliyet göstermesine izin verilmektedir. Bu hükümlerden anlaşılacağı üzere psiko-teknik değerlendirme işlemi ile psikiyatri uzman muayenesi işlemi ayrı olarak değerlendirilmekte ve ayrı raporlara bağlanmaktadır.

Merkezlerin sorumluluğu da açıkça psikologlara verildiğinden, merkezlerde psikolog istihdamı zorunlu olmakla birlikte psikiyatri uzmanının mutlak surette merkezde çalıştırılması zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu durumda halen çalışma uygunluk belgesi verilen merkezlerde psikiyatri uzmanı da görev alıyor ise bu şekilde hizmet vermeye devam edebilecekler, yeni açılacak merkezler için psikiyatri uzmanı istihdamı istenmeyecektir. Sürücü adına, merkezlerce Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde belirtilen hususlar göz önünde bulundurularak rapor tanzim edilmelidir.

Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-4 sayılı cetvelde psiko-teknik değerlendirme süresinin, asgari 1 saat olduğuna dair hüküm bulunmaktadır. Bu nedenle müdürlüğünüzce düzenlenen uygunluk belgesine kuruluşun çalışma saatleri ve cihaz sayısının tespit edilerek yazılması, günlük test edilebilecek sürücü sayısının belirlenmesi ve merkezlerin bu şekilde 1 saatlik süreyi tamamlattıklarının kontrolü ile onay için müdürlüğünüze getirilen raporların çalışma saatleri göz önünde bulundurularak onaylanması gerekmektedir.

Psiko-teknik değerlendirme raporu ve psikiyatri muayene raporlarının yönetmeliğin 79. maddesi hükümleri gereği, müdürlüğünüzce raporda imzası bulunan hekimin imzası kontrol edilerek onaylanması zorunludur. Taşıma işiyle uğraşan sürücüler adına düzenlenen ve müdürlüğünüzce onaylanan raporların sonuçlarının olumlu olup olmadığının müdürlüğünüz kayıtlarına geçirilmesi, olumsuz rapora sahip kişilere ait kimlik bilgilerinin ilinizin bağlı bulunduğu Ulaştırma Bakanlığı'nın ilgili bölge müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Ulaştırma Bakanlığı'nın taşra teşkilatına ait liste yazımız ekinde gönderilmiştir. Uygulamanın bu genelge kapsamında yapılması hususunda bilgilerini ve gereğini önemle rica ederim."

Bu haber toplam 3915 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.