1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. Okula Yeni Başlayan Çocuklar İçin Aileye Öneriler

Okula Yeni Başlayan Çocuklar İçin Aileye Öneriler

Yoğunluğu değişmekle birlikte her çocuğun okuldan korkabileceğini belirten Psikolog Yrd. Doç. Dr. Ferahim Yeşilyurt, aileden ayrılma endişesi ve yeni ortama ayak uyduramama düşüncesinin kaygıya yol açtığını söylüyor.

A+A-

Evinizin küçük prens ya da prensesi büyüdü ve okula başlıyor. Bugüne kadar her istediği yapılmaya çalışılan, üzerine titrenilen çocuğunuz artık büyüyor ve hayata ilk adımını atıyor. Artık onun da oyun dışında amaçları, aktiviteleri ve sorumlulukları olacak. İlk günleri elbette ki kolay geçmeyecek. Onu yeni hayatına alıştırmadaki en önemli görev ise tabi ki size düşecek. Acıbadem International Hastanesi’nden Psikolog Yrd. Doç. Dr. Ferahim Yeşilyurt, çocuğunuzun okuldaki ilk haftasını rahat geçirebilmesi için özel önerilerde bulundu.

"Çocuk için en güvenli ortam hiç kuşkusuz evi ve ailesi. Dış dünyanın güvenli olup olmadığına dair de haklı endişeler yaşıyorlar. Bu nedenle çocuktan çocuğa yoğunluğu değişmekle birlikte her çocuk aslında okuldan korkabiliyor. Aileden ayrılma endişesi, yeni ortama ayak uyduramama korkusu çocukların sıkıntı yaşamasına neden oluyor. Bazı çocuklar ailelerinin okul çıkışında kendilerini almayacaklarını düşünerek endişelenebiliyor. Ayrıca gideceği okulun en küçüğü grubunda yer almak da onu korkutabiliyor. Çocuklar kendisinden büyüklerden zarar görme kaygısı yaşayabiliyor.

ENDİŞE FİZYOLOJİK RAHATSIZLIKLARA DA NEDEN OLABİLİYOR 

Çocuklar korkularını, ayrılma anında bağırıp çağırma, ağlama ve anne babanın eline sıkı sıkı sarılma gibi davranışlarla gösterebiliyor. Bazı çocuklarda ise bu durumlara ek olarak fizyolojik rahatsızlıklar da görülebiliyor. Çocuğun ateşi yükselebiliyor, bulantı ve halsizlik gibi sorunlarla karşılaşabiliyorlar.

OSYAL HAYATTAKİ DEĞİŞİKLİKLER OKUL KAYGISINI ARTIRIYOR 

Son yıllarda çocuklar okul kaygısını eskiye oranla çok daha yoğun yaşıyor. Dış dünyada artan tehlikeler ebeveynlerin endişelerini artırıyor ve günlük hayatta çocuklarına daha koruyucu yaklaşıyorlar. Bu durumun yanı sıra çocuklarının her istediklerinin yapılıyor olması da okula uyumu zorlaştıran nedenler arasında yer alıyor.

OKULLAR AÇILMADAN ÖNCE ALINACAK ÖNLEMLER 

• Çocuğunuzu duygusal ve psikolojik yönden okula hazırlayın. 
• İlk haftalarda biraz stres ve kaygı yaşamasının normal olduğunu ona anlatın. Okula başlamadan önce bu konuyla ilgili muhakkak konuşun. 
• Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal sağlığını kontrol ettirin. Çocuk doktoru, göz doktoru ve diş hekimi muayeneleriyle birlikte gerekiyorsa psikolog görüşmesini organize edin. 
• Okullar açılmadan en az bir hafta önce uyku ve yemek saatlerini yeniden planlayın. Televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiği saatleri kısıtlamaya çalışın. Yaz aylarında bu süreler artabiliyor. Ancak okullar açılırken bu zaman dilimlerinin azalması gerekiyor. 
• Ders motivasyonunu artırabilecek eğitim malzemeleri alın. Okul alışverişine birlikte çıkın ve mümkün olduğunca onun seçimlerine saygı gösterin. 
• Öğrencilik yıllarınız ile ilgili paylaşımlarda bulunun. Bu paylaşım onlara öğüt vermekten daha çok işe yarıyor.

OKULUN İLK GÜNÜNDEN İTİBAREN UYULMASI GEREKEN 8 ÖNERİ 

1- Birlikte gidin. Okula çocuğunuzla birlikte gidin. Ortama alışması için onunla sohbet edin ve kaygısını azaltmaya çalışın. 
2- Öğretmenle tanışın. Çocuğunuzun öğretmeniyle tanışmanız hem sizin endişelerinizi azaltmaya hem de çocuğunuzun endişelerini azaltmaya yardımcı oluyor. Bu doğrultuda öğretmenle uzun vadeli işbirliğigeliştirebilirsiniz. 

3- Sabırlı olun. Çocuğunuz büyüdü ve okulda sizsiz kalabilir.Ama hiç kuşkusuz biraz zamana ihtiyacı var. Hemen alışmasını beklemeyin. 
4- Başkasıyla kıyaslamayın. Başka çocuklara bakıp,“Bak o korkuyor mu?” demeyin ya da ağabeyi, ablasıyla kıyaslamayın. 
5- Güven verici olun. Kendisine güvendiğinizi bir kaç gün sonra okulda kendisini daha rahat hissedeceğini vurgulayın. 
6- Okul ile ve öğretmenlerle ilgili eleştirel konuşmayın. Çocuğunuzun okula ve öğrenmeye ilişkin tutumu anne babanın düşünceleriyle şekilleniyor. Anne babanın eleştirdiği öğretmene öğrenci de soğuk bakabiliyor.‘Okuyup da ne olacak, biz okumadık ama yine de para kazandık ‘ türünden konuşmalardan kaçının. 
7- Endişelerinizi azaltmaya çalışın. Okula gitmek istemeyen öğrencilerde ateşin yükselmesi,halsizlik, bulantı, karın ağrısı gibi fizyolojik rahatsızlıklar yaşanabiliyor. Bu durumlarda telaşla her defasında ‘ tamam madem hastasın bugünde okula gitme’ demek ya da apar topar doktora götürmek yerine daha serinkanlı yaklaşımlarda bulunun. 
8- Çocuğun her istediğini yapmayın. Evde her isteği yapılan çocuklar okulda da bu davranışların sürmesini bekliyor. Gerçekleşmediğinde de hayalkırıklığına uğruyor. Evin dışında kimse onunla sizin kadar ilgilenemez. Çocuğun bu duruma zamanla alışması gerekiyor. Okulu çocuğa yeniden tanıtma ve özendirme girişimleriyle gerekirse önce bir saat,sonra yarım gün,sonunda tam gün okula gidilmesi sağlanabiliyor. Eğer mümkünse anne çocuğun yanında kısa bir süre oturarak,çocuğun okula alışmasına yardımcı olabiliyor.Ancak tüm bu çabalara rağmen çocuğun korkusu azalmıyorsa aile bir uzmanla bu konuyu görüşmeli. Aileler kesinlikle çocuğun evde kalma isteğini desteklememeli."

Bu haber toplam 11081 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.