1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Meclis uyuşturucu haritasını çıkardı

Meclis uyuşturucu haritasını çıkardı

Meclis’in uyuşturucu taslak raporuna göre özel okullarda uyuşturucu kullanımı devlet okullarından daha fazla. İzmir uyuşturucu madde kullanımının en yüksek olduğu il

A+A-

TARAF GAZETESİ - Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de gençlerin uyuşturucu kullanımı Avrupa ve ABD’deki gençlere göre düşük bir oranda; ancak Türkiye’de de sigara ve uyuşturucuya başlama yaşı ilköğretime çağına kadar iniyor. Özel okullarda uyuşturucu madde kullanma riski devlet okullarına göre daha yüksek görülüyor.

TBMM uyuşturucu bağımlılığı ve kaçakçılığını araştırma komisyonu çalışmalarının sonuna yaklaştı ve bir taslak rapor hazırladı. Raporda, Türkiye’de kullanılan uyuşturucular, uyuşturucu maddelere karşı mücadele ve tedavi yöntemlerinin yanı sıra uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığıyla ilgili çeşitli veriler de yer aldı. Türkiye’de bu konuda yapılan araştırmalar kısıtlı da olsa, bazı veriler şöyle:

Pek çok Avrupa ülkesinde gençler arasında madde kullanımı çok yüksek boyutlarda, bazı ülkelerde her 10 gençten dördü esrar kullanıyor.

Türkiye’de Sağlık, İçişleri ve Adalet Bakanlıklarının madde kullanımına yönelik istatistikleri sorunun önemli boyutlarda olduğunu gösteriyor.

Esrar ve uçucu maddeler Türkiye’de en sık kullanılan maddeler, bunları daha az oranlarda olmak üzere eroin, diğer opiyatlar, benzodiazepinler ve barbitüratlar takip ediyor.

DİYARBAKIR ESRAR BİRİNCİSİ • Diyarbakır, esrar, eroin, opiat, barbitürat ve uçucu kullanımı en fazla olan il.

İstanbul ise kokain, ectasy ve damar içi madde kullanımında lider.

İzmir’de benzodiazepinler daha fazla kullanılıyor.

Türkiye’de sosyoekonomik düzeyi düşük erkekler arasında esrar, eroin ve ectasy; kadınlar arasında esrar, eroin, benzodiazepinler ve afyon, gençler arasında esrar, eroin, benzodiazepinler ve uçucu maddeler ve ergenler arasında uçucular, esrar ve eroin kullanımı yaygın.

Yüksek sosyoekonomik düzeydeki erkek ve kadınların tercihi ise ectasy.

Madde kullanıcılarının, ortalama altı yıl eğitim gördüklerini belirtiliyor.

Madde kullanıcılarında riskli cinsel davranışlar da yaygın. Madde kullanıcıları son 12 ay içinde (tedavi merkezine ya da cezaevine girmeden önce) ortalama iki düzenli, 10 düzensiz cinsel partnerleri olduğunu bildirdiler. Son 12 aylık ilişkide içinde en fazla partner sayısı 23 ile Diyarbakır’da saptandı.

İLKOKULDA TANIŞIYORLAR • Dokuz ilde ilköğretim ve ortaöğretim gençleri arasında 24 bin kişiyle yapılan ankette, madde kullanımı en yüksek ilin İzmir olduğu belirlendi.

İlköğretimde ‘en az bir kez’ tütün kullanan öğrencilerin oranı yüzde 16,1. Bu oran alkol için yüzde 15,4, uçucu ve uyuşturucu maddeler için yüzde 1,7 olarak saptandı.

Ortaöğretimde en az bir kez tütün kullanımı yüzde 55,9, alkol kullanımı yüzde 45, esrar kullanımı yüzde dört, uçucu madde kullanımı yüzde 5,1, eroin ve ectasy kullanım yaygınlığı yüzde 2,5 olarak ölçümlendi.

Özel okulda okuyanlarda madde kullanım riski devlet okulunda okuyanlara göre daha yüksek.

LİSEDE ORAN YÜKSELİYOR •
Lise çağında olan 16 yaş grubundaki öğrencilerin yüzde 50’si sigara ve yüzde 45’i alkol kullandıklarını belirtirken, erkeklerin yüzde altısı ve kızların yüzde ikisi esrar, tüm öğrencilerin yüzde dördü uçucu madde, yüzde üçü reçetesiz edindikleri bir trankilizan, yüzde üçü anabolik steroidler ve yüzde ikisi de ectasy kullandıklarını bildirdi.

Bu haber toplam 8112 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.