1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Madde Kullanımını Eğlence Tetikler

Madde Kullanımını Eğlence Tetikler

Gençleri madde kullanmaya iten sebeplerin başında eğlencenin ayrılmaz bir parçası olması, gruba uyum sağlama kriteri gibi algılanması, yasağı delmenin tatmini, özenti gelir.

A+A-
Dr. Adnan ÇOBAN & Psk. Orhan GÜMÜŞEL / BUGÜN
Gençleri madde kullanmaya iten sebeplerin başında eğlencenin ayrılmaz bir parçası olması, gruba uyum sağlama kriteri gibi algılanması, yasağı delmenin tatmini, özenti gelir.
İlgi ne zaman bağımlılığa dönüşür?

Bir ilginin bağımlılığa dönüşmesi daha çok davranışsal bağımlılıklar ile alkol ya da sigara bağımlılığı için söz konusudur. Madde kullanımında süreç ilginin süreklilik kazanmasından çok kaçış sonucu bağımlılığa itilmek şeklinde gerçekleşir. Soruyu özellikle teknolojik bağımlılık çerçevesinde ele alacak olursak süreç içinde yaşanabilecek durumlar şöyle özetlenebilir:

Bağımlılık yaratan unsurun bireyin dikkatini çekmesi

Etkileşimin giderek artması ve yaşama yayılması (yaşamın rutini haline gelmesi). Dolayısı ile yaşam kalitesinde düşme

Tolerans geliştirme

Geri çekilme belirtileri (Faaliyetten ve iletişimden uzaklaşma)

Çatışma ve nüksetme Madde bağımlılığı ne zaman ortaya çıkar?

Bu genel bileşenler bir ring hattı gibi işler. Birinin başlangıcı diğerinin bitişi olabileceği gibi birinin bitişi diğerinin başlangıcı olabilir. Madde bağımlılığında ise durum biraz daha farklı gelişir. Madde bağımlılığı o maddeye duyulan ihtiyaç sonucu ortaya çıkar ve kullanıcının kişiliği ile yakından ilgilidir. Bilinçli kullanıcılar kullandıkları maddenin yarattığı psikolojik ve fizyolojik etkiyi bildikleri için kullanırlar. Bilinçsiz kullanıcılar ya da madde hakkında daha az bilgiye sahip olanlar ise sorundan kaçmak ve yapay olarak sorunsuz bir yaşam alanı yaratmak amacıyla maddeye yönelirler.

Madde kullanımını ne gibi çekicilik unsurları içerir?

Örneğin maddenin eğlencenin eğlenebilmenin ayrılmaz bir enstrümanı olması, başlı başına bir eğlence paylaşımı olması, grup dinamiğine uyumluluğu göstermenin bir kriteri gibi algılanması, özenti, yasağa karşı gelebilmiş olmanın tatmini ve büyüme göstergesi olarak atıflanması. Yukarıda bahsi geçen bilgiler doğrultusunda yapılabilecek yorumların başında ergenlik döneminin alkol, madde kullanımı ve bağımlılık sorunu bağlamında kritik yaşam dönemi olduğudur.
Bu haber toplam 2512 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.