1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Kriz rekabeti, rekabet depresyonu tetikliyor

Kriz rekabeti, rekabet depresyonu tetikliyor

Psikolog Füsun Budak, tüm dünyada yaşanan ekonomik krizin bireylerin psikolojisi üzerinde olmusuz etki yaptığına dikkat çekti.

A+A-
BUGÜN - Psikolog Füsun Budak, tüm dünyada yaşanan ekonomik krizin bireylerin psikolojisi üzerinde olmusuz etki yaptığına dikkat çekti. Krizin işyerinde rekabet yarattığını, bunun da depresyona neden olduğunu belirtti.
 
Uzman Psikolog Füsun Budak, ekonomide kriz yaşanan dönemlerde kişilerin mevcut yaşam standardını kaybedeceği telaşına kapıldıklarını ifade etti. Budak şunları söyledi: ''İnsan geleceğini garantiye almak ve geleceğe güvenmek ister. Geleceğini tehdit eden her olaya karşı endişe ile bakar. Yaşamını ve ihtiyaçlarını tehdit altında hisseden insan ihtiyaçlarını karşılamada sorun yaşadığında daha saldırgan olabilir.''

İŞTEN ÇIKARILMA RİSKİ

 Budak, kriz yaşanan dönemlerde işyerinde de rekabet yaşanacağına işaret ederek, çalışanların kendi yerlerini sağlamlaştırmaya çalışacaklarını ve güvensizliğin kişilerin birbirleriyle iletişimlerini de önemli ölçüde azaltacağını kaydetti. İşten çıkarılma riski bulunanların ve her gün işe giderken ''bugün kim işten çıkarılacak, acaba ben mi?' diye düşünenlerin, işe endişeli, gergin ve kaygılı bir ruh haliyle gideceğini belirten Budak, ''İş hayatı ve işten edinilen kazanç insanın kendini güvencede hissetmesine sebep olur. Bunları kaybedeceği düşüncesi insanın iş verimini düşürecektir. İşe dikkatini veremeyecek, yapacağı şeylere konsantre olmasını engelleyecektir'' dedi.

ÖZEL YAŞAMA ETKİSİ

 İş yerinde gerginliğe sebep olan bu endişeli durumun, kişilerin ev ve özel yaşamına da yansıyacağını savunan Budak, şöyle devam etti: ''Kendine güvenini yitiren birey hiçbir şey yapmak istemeyecektir. İsteksizlik motivasyonu etkileyecektir. Motivasyonu eksik olan birey eşi ile cinsel sorunlar da yaşamaya başlayabilir. İş hayatının ve maddi kaygıların yarattığı sorunlar insan yaşamının diğer boyutlarını da etkileyebilir.''

FİZİKSEL SORUNLAR

 Krizin psikolojik kaynaklı fiziksel şikayetleri de ortaya çıkaracağını söyleyen Budak baş ağrısı, mide ağrısı, bulantı, vücudun çeşitli bölgelerinde gerginliğe bağlı ağrıların sıralanabileceğini kaydetti. Beklentilerin karşılanamamasının kişileri birbirinden uzaklaştıracağını ifade eden Budak kişinin kendini sosyal yaşamdan izole edebileceğini söyledi. Budak, krizle ilgili olumsuz düşüncelerin kişinin kaygı, korku, öfke, endişe, gerginlik, yalnızlık, çaresizlik, gibi duygularını artırdığını vurguladı.
Bu haber toplam 4799 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.