1. YAZARLAR

  2. Dr. Recai Yahyaoğlu

  3. Kitle Psikolojisi: İktidar Olmanın Lokomotifi
Dr. Recai Yahyaoğlu

Dr. Recai Yahyaoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Kitle Psikolojisi: İktidar Olmanın Lokomotifi

A+A-

Kralların iktidarlarının yıkılması, hükümdar ailelerin güçlerini kaybetmeleri ve imparatorlukların ortadan kalkmasında en önemli nedenin siyasi farklılıklardan değil, kitlelerin düşüncelerinde meydana gelen değişimlerden kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Demokrasi insan odaklı olduğu için tek bir insanın düşüncesini dahi önemsiz kabul etmez.Özellikle bireylerin meydana getirdiği kitlelerin tercihi ve yöneldiği istikamet iktidarı ve muktedir olmaya çalışan siyaseti belirler. Bu yüzden kitlelerin dili ve psikolojisi her şeydir…

Kitleler; iktidarların devamını veya değişmesini sağlayan yegane güçtür. Kitlelerin tahrik olmasını sağlayarak psikolojisini belirleyenler ve kendi milletlerinin psikolojisini kontrol altında tutanlar gelecekte iktidarların değişmez aktörleri kalmaya devam edeceklerdir.

Siyasette başarılı olamayanlar ve iktidarın tepe noktasında uzun süre barınamayanlar kitlelerle aralarındaki mesafeleri dengeleyemeyen ve onların ruh hallerinin farkında olamayan basiretsiz politikacılar olarak kabul edilmekten kurtulamayacaklardır.Bir seçimde iktidar olup diğer seçimde yok olanlar bu psikolojiyi kavrayamayanlardır.

Uzun süre iktidarda kalmayı başaranların ve toplumsal mutabakatın doğal sonucu olarak iktidarın yegane temsilcileri bulunanların en önemli başarısı; kitlelerin psikolojisini güçlü şekilde düzenleme hatta manipüle etme gücünü ellerinde bulundurmalarından kaynaklanır.Bu gücü kavrayan mutlaka iktidar olur.

Kitle psikolojisi siyasetçiler için çok önemlidir. İktidara giden yolun adeta lokomotifidir.Modern dünyada profesyonelce yapılan tüm işlerinin vazgeçilmezidir.Servetin, gücün, kendini kabul ettirmenin, liderliğin, global yükselişin, karizmatik yetkinliğin, demokratik üstünlüğün bir numaralı değişmez faktörüdür.

Değişim ve özgürlüklerin arttırılması, kendine güvenden ve kitlelerin psikolojisine yönelik yaptığı güçlü etkiden beslenir.Dünyanın güçlü dengeleri içinde yer alma çabasının yanında, değişimin sağladığı pozitif dinamik etkiden faydalanan politikacıların, kitle psikolojisinin ne ifade ettiğini anladıkları görülmektedir.

İçteki psikolojik başarı her zaman dışa yansır.Ruh sağlığı aynı zamanda başarı ve motivasyon kaynağıdır.Komşu ülkelerle sıfır problem esasına göre ilişkilerin geliştirilmesi, sınırların açılması ve farklı açılımların yapılmaya çalışılmasının ardında ciddi ve güçlü bir psikolojik harekat tüm çıplaklığıyla kendisini göstermektedir.

Manevi boyutu güdük kalmış, planlanmış eylemlerin ve elde edilen başarıların uzun süreli olmayacağı açıktır.Açılımlar yapılırken hala üniversite kapılarında başlarındaki örtülerinden dolayı mağdur olan kızları bulunan ülke yöneticileri, yapılanların samimiyetinin kitlelerin zihni tarafından bir süre sonra sorgulanmaya başlayacağını bilmelidirler.

Kitlelerin psikolojisini kontrol edenler, onların inançlarını ölçüp biçerek ve bu alanda özgürlükleri olabildiğince genişleterek gelecekteki iktidarlarının süresini belirlemiş olacaklardır.Başörtüsü sorununun çözülemediği bir ülkede yapılmaya çalışılan açılımların objektif ve iyi niyetli olduğu her zaman askıda kalmaya mahkum olacaktır…

Dr.Recai Yahyaoğlu

www.tamtip.com

Bu yazı toplam 7352 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum