1. YAZARLAR

  2. Uzm. Psk. İlknur YILMAZ

  3. Kişisel Bakım, Psikolojinizi Etkiler mi?
Uzm. Psk. İlknur YILMAZ

Uzm. Psk. İlknur YILMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Kişisel Bakım, Psikolojinizi Etkiler mi?

A+A-

Hijyeninize ve kişisel bakımınıza dikkat etmenin sadece vücudunuza yaptığınız bir yatırım olmadığını bilmelisiniz. Kişisel bakım, fizyolojik, psikolojik ve sosyal açılardan oldukça önemlidir.

Psikoloji alanında yapılan çalışmalar son yıllarda zihin-beden ilişkisine fazlasıyla dikkat çekiyor. Kişisel bakımına dikkat eden, bedenine iyi bakan ve onu önemseyenlerin psikolojik olarak da daha mutlu, pozitif ve yüksek enerjili kişiler olduğu vurgulanıyor. Psikolojik olarak bu şekilde hissettiğinizde de bağışıklık sisteminiz güçleniyor ve bir çok hastalığın oluşması engelleniyor. Görüldüğü gibi her şey sadece bedeninize, yüzünüze özen göstermek gibi başlasa da, bu durum size genel sağlık kazanma olarak geri dönüyor. Bununla birlikte depresyonda olan kişilere de psikolog olarak bizim önerilerimizden biri de bedensel faaliyetlerde bulunmaları. Örneğin yürüyüş yapmaları ve kendilerini rahatlatacak, streslerini azaltacak aktiviteler öneriyoruz. Biliyoruz ki, kendilerine iyi baktıklarında daha mutlu hissetmeye başlayacaklar, ruhsal olarak da iyileşme yolunda önemli bir adım atmış olacaklar.

Kişisel bakımına özen gösteren kişilerin özgüvenlerinin daha yüksek olduğu, kendi hayatlarında daha atak hareket edebildikleri, kişiliklerinin olumlu yönlerinin daha çok farkında oldukları da yine araştırma sonuçlarının bulguları arasında yer alıyor.

Bir başka deyişle, kendine güven ve motivasyon, beden algısına bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin saçları sağlıklı, düzgün ve bakımlı görünen, dişleri temiz olan, güzel kokan birisinin sosyal ilişkilerinde daha avantajlı olması kuvvetle muhtemeldir. Kişi kendinden emindir ve bunu çevresinin ona karşı olumlu yaklaşımlarıyla da pekiştirir.

Buna karşılık hijyenine ve görüntüsüne özen göstermemiş, bakımsız ve kötü kokan birinin kendisine bakış açısının ve özgüveninin yüksek olacağını söylemek pek mümkün değildir. Zamanının çoğunu bu şekilde geçiren bir kişinin kendini genel anlamda iyi ve mutlu hissetmesi de zorlaşır. Siz de bakımlı olduğunuz bir günü, bakımsız olduğunuz ve görüntünüze önem vermediğiniz bir gününüzle karşılaştırın… Mutlaka o günkü performansınızda ve sosyal ilişkilerinizde belirgin farklılıklar göreceksiniz!

Bakımlı ve özenli olmanızın size iyi hissetirmesi dışında sağlayacağı avantajlarından birisi de yeni tanıştığınız kişilerin sizle ilgili sahip olacakları olumlu "ilk izlenim"dir. Bu konuda yapılan araştırmaların da ortaya koyduğu gibi, sosyal iletişimde ilk izlenim faktörü çok önemlidir. Her yeni tanıştığınız kişi sizle ilgili fikrini öncelikle sizin dış görünüşünüze bağlı olarak oluşturur ve ilk 1 dakika içinde sizle ilgili genel bir kanıya varır. İş görüşmesi başvurularında dikkat edilmesi gereken ilk madde olarak her zaman dış görünüş ve bakımın yer alması da bunu doğrular niteliktedir. Gerek iş hayatınızda gerekse sosyal çevrenizde, siz kendinizi nasıl sunarsanız, insanlar da sizi zihinlerinde o şekilde kodlar ve tanımlar.

Bu yazı toplam 11325 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.