1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Kimler Korkar Psikologdan?

Kimler Korkar Psikologdan?

Uzman Hipnoterapist ve psikolog Gani Eser, toplulumumuzda hala bir önyargı konusu olan psikoloğa gitmekten çekinen insanlar için kaleme aldığı yazısında bakın neleri vurguluyor..

A+A-

Önyargılar yaşamımızın duvarlarıdır. Doğduğumuz andan itibaren koşullandırılmaya, neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair toplumsal kalıplara uymaya zorlanırız. Farklıdüşündüğümüzde dışlanır, genele uymayan söylem ve davranışlarımızı frenlemeye çalışırız.
 
Ama toplumlar da bireyler gibi değişebilen, gelişebilen organik bir yapıya sahiptir. Çeyrek asır önce psikolojik rahatsızlıklara ayrım yapmaksızın delilik yaftasını yapıştıran toplumumuz bugün görsel ve yazılı medyanın da etkisiyle farklı bir bakış açısına geçmişgörünüyor. Deli kelimesi out, terapiye ihtiyacı var in.

Bu oldukça sevindirici bir gelişme ama yine de psikoloğun, terapistin kapısını çalmak hala çok kolay değil. Nedir peki bunun altında yatan kaygılar?
 
Etiketlenme kaygısı

Çevresindeki bireyler tarafından akıl sağlığı yerinde olmayan biri olarak tanınmak istememek kadar çalıştığı işte ya da ileride hedeflediği pozisyona ulaşması için bir engel teşkil edeceği düşüncesi de kaygıya yol açabiliyor. Terapi için gittiğiniz uzmanın bekleme salonunda bir tanıdıkla karşılaşma ihtimali de kaygı düzeyini yükseltiyor.
 
Sırlarının ifşa edileceğine dair korku

Özgüven eksikliği kuşkuyu ve güvensizliği doğurduğu için terapiste mesafeli yaklaşma ve birkaç seans sadece yüzeysel konularda sohbet etme, asıl konudan uzak durma durumuna yol açabilir.
 
İyileşme korkusu

Sorunlarımıza bazen ilgi çekmek, bizimle daha çok ilgilenilmesi için tutunabiliriz. Depresyondayken etrafımızda pervane olan eşimizin, ailemizin dipten çıkıp kendimize geldiğimizde ilgi veşefkatini yitirmek bir tür yoksunluğa yol açabilir.
 
Yargılanma korkusu


Kurtulmak istediğimiz bağımlılıklar, yaşadığımız travmalar,
toplumca kabul görmeyen düşüncelerimiz başkalarıyla paylaşılmayacak kadar özel olabilir. Danıştığımız kişi bir uzman da olsa yargılanma korkusundan kurtulamayabiliriz.
 
Kaygılarınızı aşmanız için;

Sizin gibi düşünen birey sayısı sandığınızdan daha fazla. Yalnız değilsiniz.
Terapistler için her danışan özeldir ve paylaşılanlar seans odasıdışına çıkmaz.
Birçok terapist danışanın ismini dosyaya yazmadığını biliyorum.
 
Günümüz psikologları danışanlarının bekleme odasında karşılaşmaması için seans aralarına zaman koyarak ya da girenler ve çıkanlar için farklı kapılar koyarak çözüm üretiyorlar. Ayrıca; psikoloğa değil terapiste gidiyorum demek sizi rahatlatabilir.
 
Sorununuzdan kurtulmaya kesin olarak karar vermeniz terapinin başarısını artıracaktır.
Psikologlar sihirbaz değildir. Sihirli değnekleri yoktur ama bakışaçınızı değiştirmeyi, bağımlılıklarımızdan kurtulmanızı, travmalarıatlatmanızı sağlayacak donanıma sahiptirler. Onlar sizi profesyonel olarak dinleyen ve doğru sorularla anlatmanıza destek veren uzmanlardır.
 
Ruh sağlığımız beden sağlığımızdan daha az önemli değildir. Ağrımız olduğunda doktora gitmek kadar doğal olan bu eylemi ertelemeniz daha büyük sorunlara yol açabilir.

Bu haber toplam 3507 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.