1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Kendinizi Olduğunuz Gibi Kabul Edin

Kendinizi Olduğunuz Gibi Kabul Edin

Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz gerektiğini anladığınızda ve bunun için çaba harcadığınızda, hayatınızı değiştirme gücünü elinize almış olacaksınız.

A+A-

MİLLİYET / Dilara Koçak

Mezura Kliniği psikoloğumuzun çok hoşuma giden bir yazısını sizlerle paylaşmak istedim. Tracy Kazmirci diyor ki ''Kendini seviyor musun emin ol!''

Hayatımızda kurduğumuz en önemli ilişki kendimizle kurduğumuz ilişkidir. Birçok kişiye kendini seviyor musun? diye sorulduğunda hiç düşünmeden ''evet seviyorum'' diye cevap verirler. Halbuki duygularını daha derin bir şekilde inceleyecek olsalar, belki de kendilerinin en büyük düşman olduğunu fark edebilirler. Çoğumuz başkalarının bize, bizim kendimize davrandığımız gibi davranmasına tahammül bile edemez.


Öncelikle dürüst olmalıyız

Kendimize genellikle nutuk çekeriz, kendimizi yargılar hatta bazen cezalandırırız. Merhameti, anlayışı ve verdiğiniz sözü tutmayı ise arkadaşlarımıza saklarız. Ama bunları bize yapan kendimiz değil de bir başkası olsa belki de o insanla olan ilişkimizi keseriz. Halbuki kendimize de başkalarına gösterdiğimiz merhameti göstermeli, başkalarının bize davranmasını istediğimiz gibi sevgiyle, kabullenişle yaklaşmalıyız. Unutulmamalı ki kendimize nasıl davranırsak, ne kadar saygı ve sevgi duyarsak, başkaları da bizi öyle sever, sayar.

Değişmek için ilk adım, farkındalıktır. Öncelikle kendimize nasıl davrandığımızla ilgili dürüst olmalıyız. Mesela, kendinizle nasıl konuşuyorsunuz? Kendinizden emin misiniz? Kendinizle barışık mısınız?


Eğer insanların çoğu gibiyseniz, daha düz bir karnınız, daha küçük bir burnunuz, daha küçük kalçalarınız olmasını, daha akıllı, daha kültürlü olmayı, daha heyecanlı bir hayatınız olmasını isterdiniz. Bizden başka herkesin halinden memnun olduğunu, kendine güvendiğini zannederiz. Değişmek isteyen sadece bizizdir. Şu yanınızdaki kadın ne kadar şanslıdır ki böyle güzel bir yüzü var, karşıdan geçen kadının ne güzel bir ailesi var, arabadaki adamın ne kadar iyi bir işi var.


İyi insan olmanın sırrı

Herkes birtakım konularda kendine güvensizdir, kendine karşı gereğinden sert davranır ve kendini sevmek için mücadele eder. Ve kuvvetle muhtemeldir ki size bakıp da özendiği bir yön vardır.
Kendimize nasıl davrandığımızı fark edince, bunu değiştirme gücünü de kazanmış oluyoruz. En değerli hedef kendini sevmek ve kabul etmektir. Göreceksiniz ki kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz gerektiğini anladığınızda ve bunun için çaba harcadığınızda hayatınız da değişmeye başlayacak.
Kendini kabullenmeye ilk engel, sevginin kazanılması gerektiğine inanmaktır. Başkalarının sevgisini hak etmek için bir şeyler yapmamız gerektiğine inanmakla kalmaz, kendimizi sevmek için bile şartlar koyarız. ''Daha zayıf olunca halimden daha memnun olacağım, daha başarılı olunca kendimi daha çok seveceğim, bu kadar güvensiz olmayı bırakınca kendimi seveceğim'' hepimiz bu tip şeyler düşünürüz. Kulağa ne kadar garip ve yanlış geldiğini görüyor musunuz? Oysa kendinizi sevdikçe daha çok sevilebilir, olabileceğiniz en iyi insan haline gelebilirsiniz.


En yakın arkadaşınıza ''Kilo verene kadar seni sevemem.'' Ya da ''Sürekli her şeyi yüzüne gözüne bulaştırıyorsun'' dediğinizi düşünebiliyor musunuz? Ama kendimize gelince böyle konuşmaktan çekinmiyoruz.


Hiç kendini pek iyi hissetmeyen birine gidip ona iltifatta bulundunuz mu? Hoş bir şey söylediğinizde, o kişinin gözlerindeki pırıltıyı, yüzündeki ışıldamayı fark ettiniz mi? Aynı şey kendinize iltifat ettiğinizde de gerçekleşir. Deneyin, göreceksiniz.

Bu haber toplam 2011 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.