1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Kardeş Kıskançlığı, Çocuğun Psikolojisini Bozuyor

Kardeş Kıskançlığı, Çocuğun Psikolojisini Bozuyor

Kıskançlığın çocukluk döneminde daha yoğun yaşandığını belirten uzmanlar, aileye yeni bir bebeğin katılmasıyla ikinci plana itilen büyük çocuğun bundan dolayı huzursuz, aşırı sinirli ve saldırgan davranışlar sergileyeceğini söyledi.

A+A-

Zübeydehanım Doğumevi Çocuk Gelişim Uzmanı Aysun Demirok, kardeş kıskançlığı ile başetmek için hamilelik döneminden başlanarak, çocukları kardeş olgusuna hazırlamak gerektiğini ifade ederek, "Çocuk yeni bir kardeşin geleceğinin haberi ile birlikte en sevdiği kişiyi, annesini paylaşmak zorunda kalmakta ve kaybetme korkusunu yaşamaya başlamaktadır. Çocuk o güne kadar ilgi ve sevgi odağıyken birden ikinci plana itildiğini hisseder ve ailesi tarafından sevilmediği düşüncesine kapılabilir. Bundan dolayı  huzursuz, aşırı sinirli, saldırgan davranışlar ve parmak emme, altını ıslatma gibi dikkat çekmek amacıyla önceki gelişim evresine gerileme görülebilir. Tüm bunlar karşısında anne-baba tutumları çok önemlidir" dedi.

Kıskançlık ile baş etmenin yollarını açıklayan Demirok şunları söyledi:

"Hamilelik döneminden başlanarak ,çocukları kardeş olgusuna hazırlamak gereklidir. Kardeşi doğmadan önce ona anlayabileceği dilde aileye yeni bir üyenin geleceğini, bundan dolayı evde her zamankiden daha heyecanlı bir ortamın olabileceği anlatılmalıdır. Bebek çok küçük olduğu için ihtiyaçlarını karşılamak için annenin onunla daha çok vakit geçirmek zorunda olduğu ancak aynı şeylerin o doğduğunda da yaşandığını anlatmak gerekir hatta bunu onunda küçüklük fotoğraflarına bakarak bebekken yaşanan sevimli anılardan bahsederek yapabilirsiniz. "Sakın endişelenme seni de bebek kadar seveceğiz" konuşması iyi niyetli de olsa çocuğun anne baba sevgisi içi kardeşiyle yarışmasına yol açar. Hamilelik döneminde baba, anneanne, babaanne gibi ailenin başka üyesi büyük çocuğun yemek yedirme, banyo yaptırma, uyutma gibi bakımı ile ilgilenmeye başlayabilir. Böylece anne hastanedeyken ya da bebekle meşgulken çocuk kendisini ihmal edilmiş hissetmez. Bebekle ilgili işlerde isim seçme,oyuncak ve giysi seçimi gibi konularda büyük çocuğun katılımını sağlayarak ondan yardım alabilirsiniz."

Anne ve babanın aralarında iş bölümü yaparak bütün çocuklarına ilgi göstermesini isteyen Aysun Demirok, "Eve sıklıkla gelip giden kişiler önceden uyarılmalı, 'kardeşini senden daha çok seveceğiz, sen büyüdün artık' gibi konuşmalar yapılmamalıdır. Çocuklar birbiri ile kıyaslanmamalı her çocuğun kendine özgü bir birey olduğu ve bireysel farklılıklar bulunduğu unutulmamalıdır. Çocuğun eşyaları kardeşi için izinsiz kullanılmamalı, çocuğun bu konuda vereceği karara saygı duyulmalıdır. Tüm aile bireyleri ile birlikte ortak bir şeyler yapabileceğiniz zamanlar meydana getirmeye özen gösterin. Aşırı kaygı içeren tavırlarla çocuğu bebekten uzaklaştırmayın ,rahat olun çocuklar yetişkinlerin davranışlarından etkilenirler" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 6497 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.