1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Kadınların Yüzde 12'si Depresyonda

Kadınların Yüzde 12'si Depresyonda

Türkiye’de kadınların yüzde 12'sinin depresyonda olduğu belirlendi. Şiddete maruz kalma ve yoksulluk kadınların, depresyona girmesine sebep oluyor.

A+A-

Türkiye Krotıik Hastalıklar ve Risk Faktörleri Sıklığı Araştırması'na göre toplumun yüzde 9'unun depresyonda olduğu ortaya çıktı. Araştırmada yüzde 8.6 ile en fazla depresyonda olan kadın iç Anadolu'da en az depresyonda olan kadın yüzde 3,8'le Doğu Marmara'da bulunuyor.

Sağlık bakanlığı'nın Türkiye'nin ruh sağltğtna yönelik yaptığı araştırmada kadınların yüzde 12'sinin, erkeklerinse yüzde 6'sının depresyonla mücadele ettiği ortaya çıktı. Araştırmada, ka-dınların depresyona girmesine şiddete maruz kalma ve yoksulluğun etkili olduğu belirlendi. İncelemede depresyonun yaşa göre ortaya çıkma sıklığına da yer verildi.

15-24 yaş aralığındaki erkeklerde depresyon görülme oranı yüzde 2.1 iken aynı yaş grubunda-ki kadınlarda yüzde 4,4 olduğu saptandı. 25-34 yaşındaki erkeklerin yüzde 2,6'sında görülen depresyon aynı yaş grubundaki kadınlarda yüzde 6.8 çıktı.

YAŞ İLERLEDİKÇE HASTALIK ARTIYOR

Araştırmada her iki cinsiyette yaşın ilerlemesi ile ruh sağlığı probleminin arttığı gözlendi. 45- 54 yaş aralığında olan erkeklerin yüzde 2,3'ü, kadınlarınsa yüzde 7,4?ü depresyondan muzdarip. 65-74 yaş grubunda erkeklerin yüzde 3,4 kadınlarınsa yüzde 6,5? i depresyon hastası olduğu tespit edildi.

KADIN İKİNCİ SINIF İNSAN MUAMELESİ GÖRÜYOR

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya, kadınlarda depresyonun daha fazla görülmesini değerlendirdi. Kaya, toplumdaki cinsi-yet eşitsizliğinin önemli bir faktör olduğunu belirterek, "Kadınlar toplumda ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Söyledikleri dikkate alınmıyor. Bu sosyal etkenler kadınları daha fazla etkiliyor" dedi.

Bu haber toplam 4583 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.